Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze!

Informacje na temat wykorzystania w smartfonach Galaxy skanera linii papilarnych zintegrowanego z ekranem pojawiają się od dawna, ale najnowsze plotki wskazują, że rozwiązanie to nie trafi nawet na pokład Note'a 9. Zwłoka we wprowadzaniu na rynek urządzeń z nowymi czytnikami nie musi wyjść jednak klientom na złe.

Czytnik linii papilarnych w ekranie - grafika koncepcyjna firmy Synaptics

Czytnik linii papilarnych w ekranie - grafika koncepcyjna firmy Synaptics

Galaxy Note 9 bez czytnika linii papilarnych w ekranie

Czytniki linii papilarnych ukryte w ekranach to przyszłościowe rozwiązania i co do tego nie powinno się mieć wątpliwości. Wydają się wygodne i intuicyjne, a do tego — ujmując to kolokwialnie — są "fajnym bajerem". Na rynek trafił już smartfon vivo X20 Plus UD z takim skanerem, ale nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości Samsung poszedł podobną drogą.

Ming-Chi Kuo wskazuje, że mimo wielu plotek na temat opracowywania przez Koreańczyków czytnika linii papilarnych w ekranie na potrzeby Galaxy Note'a 9, na ten ruch producenta być może trzeba będzie czekać do 2019 roku. Powód? Znany analityk z firmy KGI Securities uważa, że Samsung ma problemy z opracowaniem odpowiedniego skanera i najprawdopodobniej nie doda go w nowym modelu.

vivo X20 Plus UD z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

Gigant ma nie być zadowolony z dostępnych na rynku podzespołów. Wymogów mają nie spełniać tak rozwiązania optyczne i pojemnościowe, jak i nowsze skanery ultradźwiękowe. Dotyczy to nie tylko szybkości działania względem "tradycyjnych" czytników, ale sposobu integracji z ekranem czy np. odporności na działanie warunków atmosferycznych (obsługa mokrego panelu).

Choć vivo zaimplementowało już taki skaner w gotowym produkcie, na razie jest to tylko sztuka dla sztuki i pokaz możliwości technologicznych. Pierwsi recenzenci zgodnie podkreślają, że skaner ekranowy w modelu X20 Plus UD jest wyraźnie wolniejszy od zwykłych czytników.

Najważniejsi są zwykli użytkownicy, a nie fani nowych technologii

Wydawać się może, że Samsung pozostanie w tyle, ale zwłoka z wprowadzeniem nowej technologii nie będzie dla firmy problemem nawet, gdy kilku innych znaczących graczy postawi na czytniki linii papilarnych w ekranach. Rozwiązania zintegrowane z przednimi panelami w teorii prezentują się nieźle, ale póki co kuszą głównie fanów nowych technologii.

Dla zwykłych użytkowników ważne jest to, że skaner:

  • działał szybko i sprawnie - czytnik w ekranie nie może być o wiele wolniejszy niż rozwiązania umieszczane w innych częściach obudowy;
  • był obsługiwany bezproblemowo - moduł nie może działać nieprecyzyjnie, gdy na ekranie pojawią się krople wody i nie może być trudny do odnalezienia na panelu, gdy korzysta się z telefonu w nocy;
  • zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa - rozwiązanie zintegrowane z ekranem musi być — co najmniej — tak samo precyzyjne.

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 (touchwiz)

Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, to z pewnością nowy czytnik nie trafi do topowych Galaxy. Kluczowe jest bowiem zadowolenie zwykłych użytkowników, a nie możliwość chwalenia się nowinką przez trendsetterów. I dotyczy to nie tylko Samsunga, ponieważ jasno widać, że większość znanych producentów nie jest przekonana do skanerów nowego typu i nie spieszy się z ich wprowadzaniem.

Samsung jest już zbyt dużym graczem, aby mógł pozwalać sobie na eksperymenty

Samsung nie musi prędko rezygnować z czytników linii papilarnych podobnych do tych z Galaxy S9+

Południowokoreański gigant jest kluczowym graczem na androidowym rynku i wielu oczekuje od niego nowinek, ale pora przestać liczyć, że każda nowość będzie błyskawicznie wprowadzana w topowych modelach Galaxy. Nowiki będą się oczywiście pojawiać (np. zmienna przysłona w Galaxy S9), ale zwrócić uwagę ile czasu zajęło firmie wprowadzenie podwójnych aparatów.

Z czytnikami może być podobnie. Dopóki firma nie przekona się, które rozwiązanie będzie najlepsze i nie opracuje jego odpowiedniej implementacji, może stosować sprawdzone już technologie. Nie cieszy mnie to jako fana nowych technologii, ale będąc zwykłym użytkownikiem oczekiwałbym od producenta, że jego rozwiązania będą najpierw praktyczne, a potem efektowne.

Źródło: 9to5google

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Kolego, po co ci dwa rdzenie? Jak ja uwielbiam mieć trzy obiektywy w smartfonie Porównanie cen w ofertach operatorów: Samsung Avila Historia mobilnych technologii według Skałby: początek opowieści Stylowo przyłapani, czyli słów parę o ciekawej akcji HTC Karty eSIM wchodzą na rynek smartfonów. Co trzeba o nich wiedzieć? Nowe BlackBerry na tle iPhone'a 5. Który ładniejszy? Niezwykłe zastosowania komórki: piercing? Galaxy S8 kontra reszta świata. Jak wypadają jego wymiary na tle innych smartfonów? ISIS boi się fałszywych aplikacji Nokia P1 - co wiadomo o nadchodzącym fińsko-chińskim flagowcu z Androidem? "Moja ulubiona firma zarabia więcej niż twoja". No, jest się czym chwalić...

Popularne w tym tygodniu:

Microsofcie, jak ty mi właśnie zaimponowałeś. xCloud to strzał w 10 (opinia) Apple, pobudka. Przez twoje monopolistyczne zapędy użytkowników iPhone'ów omija rewolucja (opinia) Mniejszy Samsung Galaxy Note 20 to telefon stworzony przez księgowych - Opinia HTC zabrało mnie na pokaz telefonu do wirtualnej rzeczywistości