Kupno kamery 360 właśnie nabrało sensu. Szkoda, że tak późno

Kamer 360 używam od blisko dwóch lat. Ostatnio coraz rzadziej, ze względu na dwie ich duże wady, ale jedna z nich nie jest już aktualna.

Gear 360 (2017)

Gear 360 (2017) (Samsung)

Największe wady kamer 360

Przygodę z tego typu akcesoriami zacząłem od kamerki LG 360 Cam. Później przesiadłem się na drugą generację Geara 360 Samsunga. Obie mają podobne minusy.

Po pierwsze — kamery 360 są niezbyt przyjazne w użytkowaniu

To dotyczy przede wszystkim kamer, które łączą się ze smartfonami bezprzewodowo. Ich użytkowanie jest upierdliwe.

Aby uzyskać pogląd obrazu na ekranie telefonu, należy włączyć kamerkę, uruchomić specjalną apkę, sparować oba urządzenia (zazwyczaj przez połączenie się z siecią Wi-Fi utworzoną przez kamerkę)… Blah. A to dopiero początek niedogodności, bo wieki trwa późniejsze pobieranie zdjęć i filmów na telefon.

Po drugie — ze zdjęciami 360 nie bardzo jest co robić

Panoramy 360 da się wrzucić na Facebooka, Flickra czy Google+ (hehe), ale to trochę mało. Dotychczas ciężko było wysłać taką fotkę pojedynczej osobie.

Ściślej mówiąc — samo wysłanie to nie problem, ale trzeba się upewnić, że druga osoba będzie miała jak taką fotkę otworzyć. Zazwyczaj wymaga to użycia specjalnej aplikacji. Na szczęście akurat ten problem stracił na znaczeniu.

Messenger wprowadza obsługę zdjęć 360

Twórcy najpopularniejszego komunikatora na świecie w końcu w końcu pomyśleli o dodaniu obsługi zdjęć 360. Funkcja ta została już udostępniona globalnie.

Messenger wprowadza obsługę zdjęć sferycznych i filmów HD

Fotki sferyczne, a także panoramy robione telefonem, można wysyłać tak samo jak zwykłe zdjęcia. Messenger sam zajmie się jego konwersją, by użytkownik po drugiej stronie mógł obracać fotkę. Sprawdziłem — działa to zarówno na aplikacjach mobilnych, jak i w przeglądarce.

I nagle kupno kamerki 360 nabiera sensu

Uciążliwe parowanie da się znieść (poza tym istnieją też kamerki podłączane do złącza ładowania), ale problemy z wysłaniem fotek znajomym to wada, obok której ciężko było przejść obojętnie. W sierpniu 2016, w teście kamery Gear 360, pisałem:

Owszem, można wrzucić sferyczne zdjęcia i filmy na Facebooka czy YouTube'a, ale internet nie kończy się na tych dwóch społecznościówkach. Platform obsługujących treści 360 jest jak na lekarstwo. Nie spotkałem jeszcze żadnego komunikatora — włącznie z Facebook Messengerem — który umożliwiłby wysłanie znajomemu sferycznych zdjęć. Chcesz wysłać je komuś mailem? Nie ma problemu. Dołącz jednak aplikację, która pozwoli mu je odtworzyć. Razem z instrukcją, jak to zrobić.

Fragment recenzji kamery Gear 360 z sierpnia 2016

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Sam bardzo mało zdjęć i filmów wrzucam bezpośrednio na Facebooka czy Instagrama. Jeśli już coś komuś udostępniam, zazwyczaj pojedynczym osobom przez Messengera właśnie. Fajnie, że w końcu będzie mogło to dotyczyć także z fotek sferycznych.

EnVizion 360 Camera

Szkoda tylko, że Facebook pomyślał o tym tak późno. Bum na kamery 360 zaczął się 2 lata temu, a część producentów już od nich odchodzi. Kto wie, może gdyby nie opieszałość giganta, popularność tego typu akcesoriów byłaby dziś dużo wyższa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria:

Kolekcja akcesoriów Marii Sharapovy od Sony Ericssona SanDisk pracuje nad kartą 128GB Galaxy S6 będzie długo wyczekiwanym powiewem świeżości? Miłosny czytnik MicroSD. Dla romantycznych VibraExciter - komórkowy sexy gadżet dla facetów Moonraker - oto smartwatch, nad którym pracowała Nokia Koszulka wysyłająca dane o zdrowiu do komórki Pebble Time - nowy zegarek tajwańskiej firmy z kolorowym wyświetlaczem na Kickstarterze! LG Watch Urbane to nowy, jeszcze bardziej klasyczny smartwatch Sony zapowiada nadchodzące nowości. Xperia Z4 już w styczniu? A może od razu... Xperia Z5? Galaxy O to stworzony we współpracy z Oculusem smartfon dla fanów wirtualnej rzeczywistości? Jak działa Galaxy SmartTag? Akcesorium Samsunga pomoże odnaleźć zgubione przedmioty i zwierzaki

Popularne w tym tygodniu:

Koniec gubienia kluczy. Lokalizator Apple AirTag oficjalnie DJI Air 2S - jaką ma specyfikacje oraz czy warto kupić?