LG zmienia politykę aktualizacyjną. O co dokładnie chodzi z Globalnym Centrum Aktualizacji Oprogramowania?

Globalne Centrum Aktualizacji Oprogramowania - tę dumną nazwę nosi nowo powstały w Seulu ośrodek. Ma odpowiadać za szybsze przygotowywanie, testowanie i dostarczanie aktualizacji Androida użytkownikom smartfonów LG na całym świecie. Co dokładnie się zmieni?

LG G6 odziedziczy funkcja po tegorocznym LG V30S ThinQ
LG G6 odziedziczy funkcja po tegorocznym LG V30S ThinQ
Miron Nurski

Informacja prasowa poświęcona nowemu ośrodkowi jest bardzo lakoniczna. A szkoda, bo - jak się okazuje - zmiany w polityce aktualizacyjnej dotyczą nie tylko przyspieszenia prac nad dostarczaniem nowych wersji oprogramowania.

O nowe Centrum wypytałem Jarosława Bukowskiego, który pełni funkcję product marketing managera w polskim oddziale LG.

Miron Nurski, Komórkomania: Co dokładnie się zmieni po utworzeniu Globalnego Centrum Aktualizacji Oprogramowania? Domyślam się, że dotychczas istniał jakiś zespół pracowników odpowiedzialnych za aktualizacje. Czy aby nie chodzi tylko o nadanie mu wdzięcznej nazwy?

Jarosław Bukowski, LG Polska: Dotychczas zasoby programistów w centrum badań i rozwoju były współdzielone między nowo rozwijane projekty, jak i aktualizacje. Centrum aktualizacji to de facto nowy, wydzielony i dedykowany zespół skupiający się jedynie na zapewnieniu zgodności, stabilności i przyspieszeniu wdrożeń tzw. dużych aktualizacji, czyli przejścia na wyższą wersję systemu.

Czy utworzenie centrum aktualizacji to efekt całkowitej zmiany polityki aktualizacyjnej? Użytkownicy mogą liczyć na szybsze aktualizacje, dłuższy okres wsparcia i większą liczbę uaktualnianych modeli? Czy jednak priorytetem jest wyłącznie szybkość aktualizowania flagowców?

Rzeczywiście nasza strategia się nieco zmienia. Po pierwsze - nie zamierzamy spieszyć się z wprowadzaniem nowych produktów za wszelką cenę, a skupiamy się na tym, by wnosiły one nową wartość dla użytkowników i były dopracowane. Po drugie - wydłużamy cykl życia i wsparcia produktów, które na rynku są już jakiś czas. Aktualizacja do Androida 8.0 Oreo dla LG V30 i LG G6, która zawierać będzie nowe funkcje zaprezentowane w LG V30s ThinQ, to jeden z przykładów nowego podejścia. Będziemy też rozszerzać to wsparcie do pozostałych modeli, szczególnie tych ze średnich i niższych półek cenowych oraz przygotowywać mniejsze aktualizacje, zawierające poprawki bezpieczeństwa czy też nowe przydatne funkcje.

Czy ta zmiana podejścia to pokłosie zmian, które zaszły w samym Androidzie? Jak wiemy, dzięki projektowi Treble (odseparowanie systemu od nakładki) aktualizowanie smartfonów z Androidem 8.0 do kolejnych wersji systemu, a także przenoszenie autorskich rozwiązań do innych modeli, stanie się łatwiejsze i tym samym tańsze. Czy to miało wpływ na podjęte decyzje biznesowe?

Projekt Treble dla nowych modeli ułatwi szybsze dostarczenie aktualizacji, natomiast centrum aktualizacji będzie też intensywnie pracować nad urządzeniami, które debiutowały ze starszymi wersjami systemu i które z niego nie korzystają. Project Treble to mimo wszystko niełatwy temat, szczególnie pod kątem urządzeń, które już są na rynku. Przygotowanie produktu pod wsparcie dla tego rozwiązania wymaga przeprojektowania architektury systemu, a to niemal uniemożliwia dostarczenie stosownej aktualizacji do już działającego smartfona bez konieczności wymazania jego pamięci.

Czy według Twojej wiedzy nowe centrum aktualizacji to jakiś światowy ewenement? Utrzymywanie takich zespołów nie jest standardową praktyką?

Nie chcę komentować pracy kolegów po fachu, jednak ewenementem będzie dostarczanie zarówno aktualizacji do wyższych wersji systemu, jak i dodatkowych przydatnych funkcji, które opracowuje nasze R&D. Niektóre aktualizacje będą "paczkami nowych funkcji", nawet bez przechodzenia na wyższą wersję Androida.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)