LG zmienia politykę aktualizacyjną. O co dokładnie chodzi z Globalnym Centrum Aktualizacji Oprogramowania?

Globalne Centrum Aktualizacji Oprogramowania - tę dumną nazwę nosi nowo powstały w Seulu ośrodek. Ma odpowiadać za szybsze przygotowywanie, testowanie i dostarczanie aktualizacji Androida użytkownikom smartfonów LG na całym świecie. Co dokładnie się zmieni?

LG G6 odziedziczy funkcja po tegorocznym LG V30S ThinQ

LG G6 odziedziczy funkcja po tegorocznym LG V30S ThinQ

Informacja prasowa poświęcona nowemu ośrodkowi jest bardzo lakoniczna. A szkoda, bo — jak się okazuje — zmiany w polityce aktualizacyjnej dotyczą nie tylko przyspieszenia prac nad dostarczaniem nowych wersji oprogramowania.

O nowe Centrum wypytałem Jarosława Bukowskiego, który pełni funkcję product marketing managera w polskim oddziale LG.

Miron Nurski, Komórkomania: Co dokładnie się zmieni po utworzeniu Globalnego Centrum Aktualizacji Oprogramowania? Domyślam się, że dotychczas istniał jakiś zespół pracowników odpowiedzialnych za aktualizacje. Czy aby nie chodzi tylko o nadanie mu wdzięcznej nazwy?

Jarosław Bukowski, LG Polska: Dotychczas zasoby programistów w centrum badań i rozwoju były współdzielone między nowo rozwijane projekty, jak i aktualizacje. Centrum aktualizacji to de facto nowy, wydzielony i dedykowany zespół skupiający się jedynie na zapewnieniu zgodności, stabilności i przyspieszeniu wdrożeń tzw. dużych aktualizacji, czyli przejścia na wyższą wersję systemu.

Czy utworzenie centrum aktualizacji to efekt całkowitej zmiany polityki aktualizacyjnej? Użytkownicy mogą liczyć na szybsze aktualizacje, dłuższy okres wsparcia i większą liczbę uaktualnianych modeli? Czy jednak priorytetem jest wyłącznie szybkość aktualizowania flagowców?

Rzeczywiście nasza strategia się nieco zmienia. Po pierwsze — nie zamierzamy spieszyć się z wprowadzaniem nowych produktów za wszelką cenę, a skupiamy się na tym, by wnosiły one nową wartość dla użytkowników i były dopracowane. Po drugie — wydłużamy cykl życia i wsparcia produktów, które na rynku są już jakiś czas. Aktualizacja do Androida 8.0 Oreo dla LG V30 i LG G6, która zawierać będzie nowe funkcje zaprezentowane w LG V30s ThinQ, to jeden z przykładów nowego podejścia. Będziemy też rozszerzać to wsparcie do pozostałych modeli, szczególnie tych ze średnich i niższych półek cenowych oraz przygotowywać mniejsze aktualizacje, zawierające poprawki bezpieczeństwa czy też nowe przydatne funkcje.

Czy ta zmiana podejścia to pokłosie zmian, które zaszły w samym Androidzie? Jak wiemy, dzięki projektowi Treble (odseparowanie systemu od nakładki) aktualizowanie smartfonów z Androidem 8.0 do kolejnych wersji systemu, a także przenoszenie autorskich rozwiązań do innych modeli, stanie się łatwiejsze i tym samym tańsze. Czy to miało wpływ na podjęte decyzje biznesowe?

Projekt Treble dla nowych modeli ułatwi szybsze dostarczenie aktualizacji, natomiast centrum aktualizacji będzie też intensywnie pracować nad urządzeniami, które debiutowały ze starszymi wersjami systemu i które z niego nie korzystają. Project Treble to mimo wszystko niełatwy temat, szczególnie pod kątem urządzeń, które już są na rynku. Przygotowanie produktu pod wsparcie dla tego rozwiązania wymaga przeprojektowania architektury systemu, a to niemal uniemożliwia dostarczenie stosownej aktualizacji do już działającego smartfona bez konieczności wymazania jego pamięci.

Czy według Twojej wiedzy nowe centrum aktualizacji to jakiś światowy ewenement? Utrzymywanie takich zespołów nie jest standardową praktyką?

Nie chcę komentować pracy kolegów po fachu, jednak ewenementem będzie dostarczanie zarówno aktualizacji do wyższych wersji systemu, jak i dodatkowych przydatnych funkcji, które opracowuje nasze R&D. Niektóre aktualizacje będą "paczkami nowych funkcji", nawet bez przechodzenia na wyższą wersję Androida.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

W jaki sposób producenci smartfonów wykorzystują elastyczne wyświetlacze? Rzeczywistość dogoniła mój żart. Oto smartfon... bez internetu #wSkrócie: nietypowe zdjęcie OnePlusa 6, Globalne Centrum Aktualizacji firmy LG i V35 ThinQ na horyzoncie #wSkrócie: Nubia Z18 mini i Samsung Galaxy J7 Duo oficjalnie oraz koniec pierwszych Pixeli Huawei na moment został najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce Wirtualny sklep z ludzką twarzą. Apple sprawił, że do App Store'a zaglądam codziennie #wSkrócie: ZTE Axon 9 i 9 Pro, zdjęcie Honora 10 oraz oraz problemy z ekranami niektórych iPhone'ów Motorola Moto G6, G6 Plus i G6 Play: podsumowanie przecieków Był jakiś konkurs na najgorszy primaaprilisowy żart? Jeśli tak, to mamy zwycięzcę LG G7 ThinQ: data premiery ujawniona. Wyciekło też zdjęcie prasowe #wSkrócie: data premiery i nowe zdjęcie OnePlusa 6 oraz ZTE Iceberg z dwoma wcięciami #wSkrócie: LG G7 ThinQ, Honor 10 i OnePlus 6 na zdjęciach oraz nowa oferta Virgin Mobile Te przechwałki producentów o rekordach sprzedaży zaczynają być śmieszne Aplikacja miała umożliwić logowanie do 21 polskich banków. W rzeczywistości wykrada dane użytkowników #wSkrócie: Samsung liderem w Polsce w 2017 roku, data premiery Moto G6 i Harry Potter: Hogwarts Mystery OnePlus 6 z nowymi gestami i udoskonalonym suwakiem powiadomień #wSkrócie: smartfon Xiaomi dla graczy, zapowiedź Honora 10 i nowy Exynos 9820 Zakrzywiony ekran i bezdotykowa obsługa. Apple chce, by iPhone wyróżniał się z tłumu? OnePlus zabrał głos w sprawie wcięcia w ekranie. Czy to wam nie wygląda na ustawkę? #wSkrócie: tańszy Google Pixel, HTC U12+ na zdjęciach oraz specyfikacja Xiaomi Mi 6X Telefony komórkowe kończą 45 lat. Tak wyglądał pierwszy z nich OnePlus 6 zagwarantuje "szybkość jakiej potrzebujesz". Podsumowanie przecieków LG G7: podsumowanie przecieków Galaxy Note 9: oczekiwania, przecieki i spekulacje

Popularne w tym tygodniu:

Huawei na moment został najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce Rzeczywistość dogoniła mój żart. Oto smartfon... bez internetu Galaxy S7 za 1600 zł to atrakcyjna oferta? Wolne żarty Apple ugiął się pod naciskiem policji. "Kalkulator" znika z App Store'a #wSkrócie: data premiery i nowe zdjęcie OnePlusa 6 oraz ZTE Iceberg z dwoma wcięciami #wSkrócie: nowe wieści o Galaxy S10, LG G7 ThinQ i Honor 10 na zdjęciu oraz Red Magic Wirtualny sklep z ludzką twarzą. Apple sprawił, że do App Store'a zaglądam codziennie LG G7 ThinQ: data premiery ujawniona. Wyciekło też zdjęcie prasowe LG zmienia politykę aktualizacyjną. O co dokładnie chodzi z Globalnym Centrum Aktualizacji Oprogramowania? #wSkrócie: Nokia X na horyzoncie oraz polskie ceny Nokii 7 Plus i 8 Sirocco Motorola Moto G6, G6 Plus i G6 Play: podsumowanie przecieków #wSkrócie: salon Xiaomi Mi Store w Warszawie, gamingowy Red Magic na zdjęciach i wygląd Galaxy A6