Chodzić po sklepach

Chodzić po sklepach (pixabay.com)

Ze smartfonem na niedzielne zakupy. Aplikacje mają sprawić, że nie pocałujesz klamki w sklepie

Zakaz handlu w wybranie niedziele potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć. Szczególnie, gdy jest się osobą nie przykładającą wielkiej uwagi do kalendarza. Twórcy aplikacji szybko zwietrzyli szansę i przygotowali całą masą aplikacji informujących o niedzielach bez handlu, a także wyświetlających listę otwartych sklepów. Sprawdzają się?

Zawsze dowiesz się wcześniej o niedzieli bez handlu

Przekonałem się ostatnio, że warto wiedzieć dokładnie, która niedziela objęta jest zakazem handlu, gdy musiałem się natrudzić, aby zrealizować wieczorne plany. Postanowiłem wtedy, że już się to nie powtórzy i od razu sięgnąłem do sklepu Google Play w poszukiwaniu ratunku. Nie zawiodłem się.

Polscy twórcy aplikacji bardzo szybko przygotowali całą masę programów, które mają wskazywać niedziele objęte zakazem handlu, o czym wspominał już Adam na łamach WP Tech.

Znalazłem najlepszą aplikację na niedzielne zakupy

Jedną z apek, które zainstalowałem na moim telefonie telefonie, był program Dni Bez Handlu (Google Play i App Store). Po sprawdzeniu wielu innych, ta wciąż wydaje mi się najciekawsza.

Dni bez Handlu

Aplikacja ma prosty i przejrzysty interfejs, na który składają się cztery karty. Pierwsze pokazuje najbliższe dni objęte zakazem. Nie tylko niedziele, ale i święta jak Dzień Pracy. Druga to kalendarz, a trzecia to lista sklepów z danego miasta, gdzie można robić zakupy w czasie zakazu.

Kluczowa dla mnie była ostatnia zakładka, w której można znaleźć powiadomienia o dniach bez handlu. Do wyboru jest kilka opcji przypomnień (tak dotyczących chwili zamknięcia sklepów, jak i ich otwarcia). Niczego nie muszę samodzielnie dodawać do kalendarza.

Pozamykane

Podobne opcje daje program Wolna Niedziela (Google Play). Jego zaletą jest widok kalendarza na pierwszym ekranie z zaznaczonymi dniami objętymi zakazem, ale ogólna liczba funkcji związanych z przypomnieniami jest mniejsza. Jeszcze prostszą opcją jest Pozamykane (Google Play), gdzie widoczne są tylko daty z danego miesiąca.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Gorzej, gdy liczysz, że aplikacja wskaże otwarte sklepy

Zdecydowanie największą korzyścią aplikacji związanych z niedzielnym zakazem handlu mają być listy sklepów, w których bez problemu można zrobić zakupy. Wszak zgodnie z przepisami otwarte mogą być chociażby markety przy dworcach kolejowych czy sklepy, w których za ladą stoi właściciel.

Opcja ta dostępna jest — jak wspomniałem — w apce Dni Bez Handlu. Jak się sprawdza? Dokładnie tak jak się spodziewałem, czyli co najwyższej przeciętnie.

Dni bez Handlu

Ujmę to w kilku punktach:

  • program bazuje na liście sklepów (głównie sieciowych jak żabka) jedynie z największych miast, więc jeżeli myślicie o korzystaniu z niego w mniejszej miejscowości, to każdy sklep należy dodać samodzielnie;
  • godziny otwarcia dostępne są tylko dla niedużej liczbie sklepów i każdorazowo wymagają potwierdzenia (użytkownicy muszą je zweryfikować);
  • nie ma możliwości dodawania uwag, więc nie można szybko podzielić się informacją, że właściciel danego sklepu ma zamiar go wcześniej zamknąć (można jedynie edytować ogólne godziny otwarcia);
  • brakuje nawet najprostszej opcji lokalizowania sklepów względem wybranej pozycji, co ułatwiłoby odnajdywanie punktów w okolicy (wyszukiwanie punktów możliwe jest tylko na mapie) .

Pisząc krótko: Dni Bez Handlu nie jest szczególnie użyteczną pozycją, gdy idzie o wyszukiwanie otwartych sklepów w niedzielę z zakazem handlu. Nie dość, że można o niej zapomnieć w mniejszych miastach, to jeszcze jest się zdanym na innych użytkowników aplikacji, a tych wciąż nie ma zbyt wielu.

Dni bez Handlu

Lepsze to jednak niż nic. Tym bardziej, że sprawdzenie listy nie kosztuje, a może pojawi się na niej akurat otwarty punkt w okolicy. Być może z czasem w programie będzie pojawiać się większa liczba pozycji, a twórcy zadbają o kolejne opcje.

Otwarte w Niedziele

To samo dotyczy innych programów z bazami uzupełnianymi przez użytkowników. Wspomnę tu np. o pozycji Otwarte w Niedziele (Google Play), która ma podobne opcje do opisanego wyżej programu (podaje dni objęte zakazem), ale ma przede wszystkim szybko wyświetlać na mapie okolicy otwarte w niedzielę sklepy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Gevey SIM pozwoli odblokować iPhone'a 4 z dowolnym basebandem [wideo] WrestleFest – dawny hit powraca w odsłonie mobilnej [wideo] iPhone na monitorze! Comex udostępni jailbreak untethered dla iOS 4.2.1 szybciej niż przewidywano Wyszukiwarka Google'a nieco "kopnięta" z okazji Wielkiejnocy Tak będzie wyglądać aplikacja Google Maps dla iOS-a? Trzeci dzień promocji Google'a – gry po 33 grosze! Tetris i Can Knockdown 2 Flick Champions Winter Sports - zimowa olimpiada z przymrużeniem oka Minecraft dla Xperii Play [wideo] Gadu-Gadu dla iPhone'a z obsługą Push w drodze! Kolejna ukryta funkcja iOS 5: androidowa autokorekta Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Beyond Space, Link Bubble i KitKat LockScreen

Popularne w tym tygodniu:

Monopoly powraca na Androida i iOS. Wirtualna planszówka już do pobrania