Chodzić po sklepach

Chodzić po sklepach (pixabay.com)

Ze smartfonem na niedzielne zakupy. Aplikacje mają sprawić, że nie pocałujesz klamki w sklepie

Zakaz handlu w wybranie niedziele potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć. Szczególnie, gdy jest się osobą nie przykładającą wielkiej uwagi do kalendarza. Twórcy aplikacji szybko zwietrzyli szansę i przygotowali całą masą aplikacji informujących o niedzielach bez handlu, a także wyświetlających listę otwartych sklepów. Sprawdzają się?

Zawsze dowiesz się wcześniej o niedzieli bez handlu

Przekonałem się ostatnio, że warto wiedzieć dokładnie, która niedziela objęta jest zakazem handlu, gdy musiałem się natrudzić, aby zrealizować wieczorne plany. Postanowiłem wtedy, że już się to nie powtórzy i od razu sięgnąłem do sklepu Google Play w poszukiwaniu ratunku. Nie zawiodłem się.

Polscy twórcy aplikacji bardzo szybko przygotowali całą masę programów, które mają wskazywać niedziele objęte zakazem handlu, o czym wspominał już Adam na łamach WP Tech.

Znalazłem najlepszą aplikację na niedzielne zakupy

Jedną z apek, które zainstalowałem na moim telefonie telefonie, był program Dni Bez Handlu (Google Play i App Store). Po sprawdzeniu wielu innych, ta wciąż wydaje mi się najciekawsza.

Dni bez Handlu

Aplikacja ma prosty i przejrzysty interfejs, na który składają się cztery karty. Pierwsze pokazuje najbliższe dni objęte zakazem. Nie tylko niedziele, ale i święta jak Dzień Pracy. Druga to kalendarz, a trzecia to lista sklepów z danego miasta, gdzie można robić zakupy w czasie zakazu.

Kluczowa dla mnie była ostatnia zakładka, w której można znaleźć powiadomienia o dniach bez handlu. Do wyboru jest kilka opcji przypomnień (tak dotyczących chwili zamknięcia sklepów, jak i ich otwarcia). Niczego nie muszę samodzielnie dodawać do kalendarza.

Pozamykane

Podobne opcje daje program Wolna Niedziela (Google Play). Jego zaletą jest widok kalendarza na pierwszym ekranie z zaznaczonymi dniami objętymi zakazem, ale ogólna liczba funkcji związanych z przypomnieniami jest mniejsza. Jeszcze prostszą opcją jest Pozamykane (Google Play), gdzie widoczne są tylko daty z danego miesiąca.

Zobacz również: Appshaker 2 #41: wygraj smartfona ASUS ZenFone Live!

Gorzej, gdy liczysz, że aplikacja wskaże otwarte sklepy

Zdecydowanie największą korzyścią aplikacji związanych z niedzielnym zakazem handlu mają być listy sklepów, w których bez problemu można zrobić zakupy. Wszak zgodnie z przepisami otwarte mogą być chociażby markety przy dworcach kolejowych czy sklepy, w których za ladą stoi właściciel.

Opcja ta dostępna jest — jak wspomniałem — w apce Dni Bez Handlu. Jak się sprawdza? Dokładnie tak jak się spodziewałem, czyli co najwyższej przeciętnie.

Dni bez Handlu

Ujmę to w kilku punktach:

  • program bazuje na liście sklepów (głównie sieciowych jak żabka) jedynie z największych miast, więc jeżeli myślicie o korzystaniu z niego w mniejszej miejscowości, to każdy sklep należy dodać samodzielnie;
  • godziny otwarcia dostępne są tylko dla niedużej liczbie sklepów i każdorazowo wymagają potwierdzenia (użytkownicy muszą je zweryfikować);
  • nie ma możliwości dodawania uwag, więc nie można szybko podzielić się informacją, że właściciel danego sklepu ma zamiar go wcześniej zamknąć (można jedynie edytować ogólne godziny otwarcia);
  • brakuje nawet najprostszej opcji lokalizowania sklepów względem wybranej pozycji, co ułatwiłoby odnajdywanie punktów w okolicy (wyszukiwanie punktów możliwe jest tylko na mapie) .

Pisząc krótko: Dni Bez Handlu nie jest szczególnie użyteczną pozycją, gdy idzie o wyszukiwanie otwartych sklepów w niedzielę z zakazem handlu. Nie dość, że można o niej zapomnieć w mniejszych miastach, to jeszcze jest się zdanym na innych użytkowników aplikacji, a tych wciąż nie ma zbyt wielu.

Dni bez Handlu

Lepsze to jednak niż nic. Tym bardziej, że sprawdzenie listy nie kosztuje, a może pojawi się na niej akurat otwarty punkt w okolicy. Być może z czasem w programie będzie pojawiać się większa liczba pozycji, a twórcy zadbają o kolejne opcje.

Otwarte w Niedziele

To samo dotyczy innych programów z bazami uzupełnianymi przez użytkowników. Wspomnę tu np. o pozycji Otwarte w Niedziele (Google Play), która ma podobne opcje do opisanego wyżej programu (podaje dni objęte zakazem), ale ma przede wszystkim szybko wyświetlać na mapie okolicy otwarte w niedzielę sklepy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Instagram z trybem rozmywania tła. Jak skorzystać z nowej funkcji? Nie mogę się oderwać od mobilnego Fortnite. Ta gra zdaje się być stworzona z myślą o smartfonach OnePlus przesuwa cykl wydawniczy swoich smartfonów? Jeśli tak, to bardzo dobra decyzja ARKit Apple'a ma już pół roku. Wygląda na to, że większość użytkowników w ogóle o istnieniu tej funkcji nie wie HBO GO teraz dla każdego. Nie musisz już podpisywać umowy z operatorem Idzie ci świetnie w PUBG Mobile? Nie ekscytuj się. Gra jest pełna botów, które dają ci wygrać PUBG Mobile już do pobrania. Szał battle royale ogarnie użytkowników smartfonów? Fortnite: Battle Royale trafi na smartfony. Będziesz mógł rywalizować z konsolowcami i pecetowcami Znudzony Pokemon GO? Oto 3 nadchodzące gry w podobnym stylu Dlaczego Vero - nowy rywal Facebooka - nie ma szans na sukces? HTC U12: wycieka specyfikacja. Oto, co wiadomo o nadchodzącym flagowcu Tajwańczyków Swype uśmiercony. Szkoda, bo mało która apka miała tak wielki wpływ na całą branżę 2nr to aplikacja, dzięki której wygenerujesz drugi numer. Bez dodatkowej karty SIM! Google Reply, czyli gigant chce nam ułatwić korzystanie z popularnych komunikatorów. Oby rozwój tej funkcji nie zaszedł za daleko Instagram - co to jest i jak działa? Snapchat - co to jest i jak działa? Tinder - co to jest i jak działa? Randki przez aplikację Jakie są najlepsze aplikacje do biegania? 11 darmowych propozycji v2, czyli duchowy następca Vine'a nabiera kształtów Die With Me to komunikator tylko dla osób, którym... właśnie pada bateria World of Warships Blitz: fani Androida i iPhone'ów będą mogli wyrównać rachunki Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie Google znajdzie twojego sobowtóra w muzealnych zbiorach. Jak skorzystać z nowej funkcji w Polsce? Opera uśmierca i zaniedbuje swoje mobilne aplikacje. Coraz trudniej tej firmie zaufać [Aktualizacja]