Korzystanie z przeglądarki

Korzystanie z przeglądarki (pixabay.com)

Jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie. Polska wypada naprawdę dobrze

Firma RFBenchmark, która stworzyła i stale rozwija aplikację do pomiaru szybkości internetu mobilnego, przedstawiła nowy raport dotyczący jakości usług oferowanych w Europie. Wskazuje on jasno, że polscy operatorzy nie mają się czego wstydzić.

Twórcy systematycznie zdobywającego coraz większą popularność RFBenchmark, który dostępny jest na systemy Android i iOS, co jakiś czas przygotowują ciekawe raporty. Najnowszy dotyczy jakości internetu mobilnego na Starym Kontynencie w pierwszym kwartale 2018 roku.

Mieszkańcy jakich krajów mogą cieszyć się internetem mobilnym najlepszej jakości?

Raport RFBenchmark wskazuje, że pod względem pobierania danych najlepsze średnie wyniki odnotowano we:

  1. Francji - 20,6 Mb/s;
  2. Chorwacji - 20,4 Mb/s;
  3. Austrii - 20,2 Mb/s.

Wyniki czołowej trójki w zestawieniu są zbliżone, a sam jej skład jest identyczny jak w rankingu dotyczącym czwartego kwartału 2017 roku. Wtedy jednak na pierwszym miejscu uplasowała się Chorwacja (22,4 Mb/s), a za nią Austria (21,6 Mb/s) oraz Francja (20,4 Mb/s)

Średnie szybkości pobierania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

Gdy idzie o szybkość pobierania danych zdecydowanie najgorzej prezentowali się ukraińscy operatorzy (4,98 Mb/s). Kolejne kraje w zestawieniu mogły pochwalić się zauważalnie lepszymi rezultatami — Macedonia i Białoruś z wynikami 7,5 Mb/s oraz 9,2 Mb/s. Co z wysyłaniem danych?

Średnie szybkości wysyłania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

W tej kategorii prowadzi Austria z wynikiem 10,9 Mb/s. Kolejne miejsca zajmują Holandia (10,5 Mb/s) i Hiszpania (9,84 Mb/s) - Francja i Chorwacja znalazły się na dalszych miejscach. Wysokim wynikiem mogą pochwalić się za to mieszkańcy Gruzjii (8,48 Mb/s), ale wynik jest niższy niż w poprzednim raporcie (10,2 Mb/s).

Zobacz również: Internet mobilny to nie bajka

Średnie wartości ping podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

Gdy idzie o osiąganą wartość ping najlepszymi rezultatami mogą pochwalić się mieszkańcy Finlandii (39 ms), Estonii (41 ms) i na Łotwie (46 ms). Najwyższe (najgorsze) wyniki zanotowano na Ukrainie (138 ms) i w Rosji (127 ms).

Jak Polska wypada na tle innych europejskich krajów?

Raport RFBenchmark jasno wskazał, że polscy operatorzy komórkowi nie mają się czego wstydzić. Średnie wyniki odnotowane w testach dla Polski przedstawiają się następująco:

  • szybkość pobierania danych: 18,2 Mb/s;
  • szybkość wysyłania danych: 7,56 Mb/s;
  • osiągana wartość ping: 51 ms.

Patrząc na wyniki jasno widać, że gdy idzie o pobieranie danych, jakość polskich usług jest wyższa niż w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nieco gorzej jest, gdy weźmie się pod uwagę wysyłanie danych, ale i w tym wypadku wynik ciężko określić mianem złego. Wynik ping jest piątym rezultatem w Europie, na co szczególną uwagę zwracają twórcy raportu.

Czy dane jednoznacznie wskazują, że Polacy mają bardzo dobry internet? Cóż, RFBenchmark nie zdradza dokładnej metodyki, a tym bardziej liczby pomiarów, które dotyczą poszczególnych krajów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wyniki nie są obarczone dużym błędem, a wraz ze wzrostem popularności tego programu dokładność przedstawianych w raportach danych będzie rosnąć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Podsumowanie tygodnia [18-24.05.2009] #wSkrócie: zdjęcie OnePlusa 5T oraz porównanie szybkości Pixela 2 XL, Galaxy Note'a 8 i OnePlusa 5 LG KP500 - dotykowy telefon na każdą kieszeń Awaria Orange w Warszawie Które wersje Androida i iOS są najmniej stabilne? iPhone 3GS w sieci Play! Smartfon przetrwał upadek z 750 metrów. Nie, nie był pancerny Komórki zwalniają ruch drogowy Motorola z własnym systemem operacyjnym - to prawda? Samsung Galaxy S11+ z pokaźną baterią i matrycą nonacell. Kolejne przecieki Wyciekają zdjęcia Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge Dalsze problemy z przenoszeniem numerów

Popularne w tym tygodniu:

Telefon w T-Mobile? Możesz dostać zwrot pieniędzy. Trwa też postępowanie wobec innych operatorów Cięcia kosztów ciąg dalszy. iPhone 12 ma nie mieć w zestawie nawet ładowarki Spadają ceny, więc zaczyna się cyrk. Model sprzedaży OnePlusa Nord jest upokarzający (opinia) Podatek od smartfonów, czyli dlaczego telefony mogą podrożeć Halo, policja? Google wypuścił dinozaury na moje osiedle Przyspieszenie Androida. Jak sprawić, żeby telefon się "odmulił"? Udostępnianie plików na Androidzie nigdy nie było tak wygodne. Testujemy funkcję, na którą czekaliśmy 7 lat Dobre wieści dla użytkowników iPhone'ów. Apple otwiera się na niezależne serwisy naprawcze Samsung Galaxy Note 20 Ultra na zdjęciach prasowych. Wyciekły na stronie producenta Samsung Galaxy M41 nadchodzi. Prawie 7000 mAh w całkiem kompaktowej obudowie Bariera 3 GHz przekroczona. Oto Snapdragon 865 Plus Xiaomi szykuje ładowanie 100 W. Bateria pełna w nieco ponad kwadrans