Korzystanie z przeglądarki

Korzystanie z przeglądarki (pixabay.com)

Jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie. Polska wypada naprawdę dobrze

Firma RFBenchmark, która stworzyła i stale rozwija aplikację do pomiaru szybkości internetu mobilnego, przedstawiła nowy raport dotyczący jakości usług oferowanych w Europie. Wskazuje on jasno, że polscy operatorzy nie mają się czego wstydzić.

Twórcy systematycznie zdobywającego coraz większą popularność RFBenchmark, który dostępny jest na systemy Android i iOS, co jakiś czas przygotowują ciekawe raporty. Najnowszy dotyczy jakości internetu mobilnego na Starym Kontynencie w pierwszym kwartale 2018 roku.

Mieszkańcy jakich krajów mogą cieszyć się internetem mobilnym najlepszej jakości?

Raport RFBenchmark wskazuje, że pod względem pobierania danych najlepsze średnie wyniki odnotowano we:

  1. Francji - 20,6 Mb/s;
  2. Chorwacji - 20,4 Mb/s;
  3. Austrii - 20,2 Mb/s.

Wyniki czołowej trójki w zestawieniu są zbliżone, a sam jej skład jest identyczny jak w rankingu dotyczącym czwartego kwartału 2017 roku. Wtedy jednak na pierwszym miejscu uplasowała się Chorwacja (22,4 Mb/s), a za nią Austria (21,6 Mb/s) oraz Francja (20,4 Mb/s)

Średnie szybkości pobierania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

Gdy idzie o szybkość pobierania danych zdecydowanie najgorzej prezentowali się ukraińscy operatorzy (4,98 Mb/s). Kolejne kraje w zestawieniu mogły pochwalić się zauważalnie lepszymi rezultatami — Macedonia i Białoruś z wynikami 7,5 Mb/s oraz 9,2 Mb/s. Co z wysyłaniem danych?

Średnie szybkości wysyłania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

W tej kategorii prowadzi Austria z wynikiem 10,9 Mb/s. Kolejne miejsca zajmują Holandia (10,5 Mb/s) i Hiszpania (9,84 Mb/s) - Francja i Chorwacja znalazły się na dalszych miejscach. Wysokim wynikiem mogą pochwalić się za to mieszkańcy Gruzjii (8,48 Mb/s), ale wynik jest niższy niż w poprzednim raporcie (10,2 Mb/s).

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Średnie wartości ping podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku

Gdy idzie o osiąganą wartość ping najlepszymi rezultatami mogą pochwalić się mieszkańcy Finlandii (39 ms), Estonii (41 ms) i na Łotwie (46 ms). Najwyższe (najgorsze) wyniki zanotowano na Ukrainie (138 ms) i w Rosji (127 ms).

Jak Polska wypada na tle innych europejskich krajów?

Raport RFBenchmark jasno wskazał, że polscy operatorzy komórkowi nie mają się czego wstydzić. Średnie wyniki odnotowane w testach dla Polski przedstawiają się następująco:

  • szybkość pobierania danych: 18,2 Mb/s;
  • szybkość wysyłania danych: 7,56 Mb/s;
  • osiągana wartość ping: 51 ms.

Patrząc na wyniki jasno widać, że gdy idzie o pobieranie danych, jakość polskich usług jest wyższa niż w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nieco gorzej jest, gdy weźmie się pod uwagę wysyłanie danych, ale i w tym wypadku wynik ciężko określić mianem złego. Wynik ping jest piątym rezultatem w Europie, na co szczególną uwagę zwracają twórcy raportu.

Czy dane jednoznacznie wskazują, że Polacy mają bardzo dobry internet? Cóż, RFBenchmark nie zdradza dokładnej metodyki, a tym bardziej liczby pomiarów, które dotyczą poszczególnych krajów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wyniki nie są obarczone dużym błędem, a wraz ze wzrostem popularności tego programu dokładność przedstawianych w raportach danych będzie rosnąć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Pixon wchodzi do sprzedaży w Polsce Nokia 5630 XpressMusic na filmie Robert Downey Jr w reklamie HTC, Nokia 225 i Google Glass pod ostrzałem 4G w Play zostanie - bo jest skuteczne Znajdź toaletę komórką #wSkrócie: data premiery HTC U12+, Xiaomi Mi 7 z odpowiednikiem TrueDepth i nowa zapowiedź OnePlusa 6 Samsung Galaxy A90 ma mieć nowy ekran Infinity bez wcięcia Syndrom fantomowych wibracji - komórki wpływają na układ nerwowy Znika TP, a pojawia się Orange Polska z promocjami! Apple dał się wyprzedzić. Oto przystępny smartfon z szafirowym szkłem Tydzień w krzywym zwierciadle: precz z dyskryminacją! iPhone 9 ma się pojawić w przyszłym roku. Mimo że na rynku jest już iPhone 11

Popularne w tym tygodniu:

Galaxy S20 Ultra zasłuży na swoją nazwę. Samsung nie bierze jeńców Najlepszy iPhone 12 ma mieć o 10 GB (!) mniej RAM-u niż najlepszy Galaxy S20 Unia chce, by wszystkie smartfony miały USB-C? [AKTUALIZACJA] TomTom zamiast Google'a. Huawei znalazł nowego dostawcę map Xiaomi Mi 10 Pro na zdjęciach. Podwójny głośnik, matowe szkło i ładowanie 65 W Huawei P40 i P40 Pro na nowych grafikach. Wygląd bez niespodzianek Huawei P40 Pro i zdjęcia 3 MP. Szaleństwo? Niekoniecznie Huawei P40 Pro z teleobiektywem jakiego jeszcze nie było. Wyciekają szczegóły i data premiery Samsung może na siłę upodobnić Galaxy S20 do iPhone'a 11 Samsung Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra na zdjęciach prasowych. Wyciekają też ceny Samsung Galaxy S20: cała seria z rekordowymi aparatami. Są nowe wieści Huawei Mate 30 Pro za 16 zł? U Chińczyków wszystko jest możliwe