Logotypy zniknęły z przednich paneli smartfonów akurat wtedy, gdy byłyby przydatne

Czy po tej planecie chodzi choć jedna osoba, która twierdzi, że logo telefonu na przednim panelu to spoko pomysł? Nie sądzę. A jednak producenci zrezygnowali z niego akurat w tym momencie, gdy miałby sens.

Potrafisz rozpoznać telefon na zdjęciu?

Potrafisz rozpoznać telefon na zdjęciu?

Jeśli kupiłeś telefon, zapewne wiesz, jaka firma go wyprodukowała i nie potrzebujesz przypominajki. Prawdopodobnie nie chcesz również za własne pieniądze pełnić funkcji chodzącej reklamy producenta. Nie mówiąc już o tym, że logo zazwyczaj szpetnie wygląda.

To niedawna logo na przodzie było zbędne

Apple w całej swojej historii nigdy nie umieścił żadnego napisu czy logotypu na przodzie iPhone'a. Firmie udało się wypracować na tyle oryginalne wzornictwo, że nie było to konieczne.

U większości konkurentów wyglądało to zgoła inaczej. Zerknijmy na kilka flagowców z 2016 roku takich jak Samsung Galaxy S7 edge, LG G5 czy Huawei P9.

Galaxy S7 edge, LG G5 i Huawei P9

Wszystkie te smartfony mają logotypy na froncie. Niekoniecznie potrzebne, bo nawet bez nich spokojnie dałoby się je od siebie odróżnić.

Dziś co drugi telefon wygląda identycznie, a logotypy wyparowały

Oto garść topowych telefonów z ostatnich kilku miesięcy:

iPhone X, ASUS ZenFone 5, Huawei P20, Honor 10 i LG G7 ThinQ

To już zaczyna być chore, bo trzeba mieć nadludzkie zdolności, by te wszystkie smartfony od siebie odróżnić. A szał dopiero się zaczął, bo na horyzoncie widać już chociażby OnePlusa 6 czy Xiaomi Mi 7, które mają wyglądać bardzo podobnie. A na tym się pewnie nie skończy.

Zobacz również: LG G Watch R

Oczywiście nie twierdzę, że przednie panele znów powinny być szpecone logotypami

Nie jest tak, że za tym rozwiązaniem tęsknię. Jest jednak jakaś ironia w tym, że logotypy odeszły na emeryturę dopiero wtedy, gdy można by je uznać za praktyczne. Gdy faktycznie zaczęłyby pełnić funkcję informacyjną. W zasadzie niezbędną, by te wszystkie modele łatwo zidentyfikować chociażby na półce w sklepie.

Jeszcze zabawniej robi się, gdy spojrzy się na taką Xperię XZ2. To jeden z nielicznych tegorocznych flagowców, który nie jest podobny w zasadzie do żadnego innego. I akurat ten telefon logo z przodu ma. O Ironio!

Xperia XZ2

Oby ten atak klonów szybko przeminął

W 2016 roku, gdy moda na tzw. "bezramkowce" startowała, pisałem:

Jeszcze chwila, a wszystkie telefony mogą wyglądać identycznie

Gdy ekran wypełnia jakieś 75 proc. frontu, projektanci wciąż mają spore pole do popisu. Kształt i rozmieszczenie głośników, przycisk, proporcje, dobór kolorów — to wszystko sprawia, że telefony różnych producentów mniej lub bardziej różnią się od siebie.

Gdy ramki znikną, zniknie i pole do popisu. Bo czym mogą różnic się od siebie dwa bezramkowe smartfony? Zaokrągleniem rogów? Proporcjami ekranu? Tyłem? Czytaj więcej

Okazuje się, że się przeliczyłem, bo nawet pod względem zaokrągleń rogów, proporcji ekranów czy tylnych paneli, smartfony robione są dziś na jedno kopyto.

iPhone X, ZenFone 5 i Huawei P20 - czy wszystkie smartfony już nawet aparaty muszą mieć w tym samym miejscu?

Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty — wszystkim zależy na tym, by ślizgać się na popularności najlepiej sprzedającego się smartfonu na świecie - iPhone'a X. Takie podejście może się jednak okazać krótkowzroczne, skoro lada dzień byle chińczyk za 300 zł będzie tak wyglądał.

Mimo wcięć w ekranie, telefony dalej mogłyby się od siebie różnić

Rozumiem sens istnienia wcięcia, bo rozwiązanie to ma praktyczne walory. To jednak nie sprawia, że każdy telefon musi wyglądać tak samo.

Wszyscy uparcie trzymają się czarnych ramek, a przecież telefon z przodem w dowolnym innym kolorze mógłby wyglądać równie dobrze. Wszyscy brną w zaokrąglone rogi ekranu, a przecież kanciasty "bezramkowiec" mógłby wyglądać równie dobrze. Może firmy w końcu zaczną to wykorzystywać. Może.

P.S. Na zdjęciu głównym jest LG G7 ThinQ. Udało wam się go od razu rozpoznać?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Katolicki operator zaraz po wakacjach Guitar Hero III bije rekordy popularności Nokia 7100s jako 7110 Slide? Tydzień w krzywym zwierciadle: fotograficzne problemy Galaxy S5 i sposób na wymiganie się od służby wojskowej blupill - zredukuj wydatki na telefon o połowę! Sony Ericsson Yendo dostępny w Polsce Drogo, drożej... Era Biznes ze stałym dostępem do Internetu BlackBerry traci rynek. Czy sytuację poprawi topowy model A10? Nokia Champagne - pierwszy telefon z Windows Phone Tango? Wygląda na to, że Galaxy S10 to jednak... Galaxy S10 To już niemal pewne. Nokia PureView powraca

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi Mi 10 wyceniony w Europie. Tak drogo jeszcze nie było Huawei P40 i P40 Pro w całej okazałości. Tak mają wyglądać nowe flagowce Samsung Galaxy A31 oficjalnie. Na pokładzie procesor MediaTeka i akumulator 5000 mAh Caviar i koronawirus. Smartfony za 20 000 złotych mają chronić przed złem Galaxy S10 i Note10 z lepszymi aparatami. Samsung nakarmił je funkcjami z S20 Messenger powie znajomym, że bateria w twoim telefonie pada. Facebook testuje automatyczne statusy Apple reaguje na koronawirusa. Możesz kupić tylko dwa takie same iPhone'y Nie wyrzucaj starego telefonu. Oto 6 sposobów, by dać mu drugie życie Huawei P40 i P40 Pro niemal bez tajemnic. Wyciekają zdjęcia i specyfikacja Polska premiera Xiaomi Mi 10. Jest drogo Kwarantannę uprzyjemnisz muzyką. Tidal daje 90 dni słuchania za darmo Operatorzy: "Będziemy śledzić telefony, wszystko to dla waszego zdrowia"