Logotypy zniknęły z przednich paneli smartfonów akurat wtedy, gdy byłyby przydatne

Czy po tej planecie chodzi choć jedna osoba, która twierdzi, że logo telefonu na przednim panelu to spoko pomysł? Nie sądzę. A jednak producenci zrezygnowali z niego akurat w tym momencie, gdy miałby sens.

Potrafisz rozpoznać telefon na zdjęciu?

Potrafisz rozpoznać telefon na zdjęciu?

Jeśli kupiłeś telefon, zapewne wiesz, jaka firma go wyprodukowała i nie potrzebujesz przypominajki. Prawdopodobnie nie chcesz również za własne pieniądze pełnić funkcji chodzącej reklamy producenta. Nie mówiąc już o tym, że logo zazwyczaj szpetnie wygląda.

To niedawna logo na przodzie było zbędne

Apple w całej swojej historii nigdy nie umieścił żadnego napisu czy logotypu na przodzie iPhone'a. Firmie udało się wypracować na tyle oryginalne wzornictwo, że nie było to konieczne.

U większości konkurentów wyglądało to zgoła inaczej. Zerknijmy na kilka flagowców z 2016 roku takich jak Samsung Galaxy S7 edge, LG G5 czy Huawei P9.

Galaxy S7 edge, LG G5 i Huawei P9

Wszystkie te smartfony mają logotypy na froncie. Niekoniecznie potrzebne, bo nawet bez nich spokojnie dałoby się je od siebie odróżnić.

Dziś co drugi telefon wygląda identycznie, a logotypy wyparowały

Oto garść topowych telefonów z ostatnich kilku miesięcy:

iPhone X, ASUS ZenFone 5, Huawei P20, Honor 10 i LG G7 ThinQ

To już zaczyna być chore, bo trzeba mieć nadludzkie zdolności, by te wszystkie smartfony od siebie odróżnić. A szał dopiero się zaczął, bo na horyzoncie widać już chociażby OnePlusa 6 czy Xiaomi Mi 7, które mają wyglądać bardzo podobnie. A na tym się pewnie nie skończy.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Oczywiście nie twierdzę, że przednie panele znów powinny być szpecone logotypami

Nie jest tak, że za tym rozwiązaniem tęsknię. Jest jednak jakaś ironia w tym, że logotypy odeszły na emeryturę dopiero wtedy, gdy można by je uznać za praktyczne. Gdy faktycznie zaczęłyby pełnić funkcję informacyjną. W zasadzie niezbędną, by te wszystkie modele łatwo zidentyfikować chociażby na półce w sklepie.

Jeszcze zabawniej robi się, gdy spojrzy się na taką Xperię XZ2. To jeden z nielicznych tegorocznych flagowców, który nie jest podobny w zasadzie do żadnego innego. I akurat ten telefon logo z przodu ma. O Ironio!

Xperia XZ2

Oby ten atak klonów szybko przeminął

W 2016 roku, gdy moda na tzw. "bezramkowce" startowała, pisałem:

Jeszcze chwila, a wszystkie telefony mogą wyglądać identycznie

Gdy ekran wypełnia jakieś 75 proc. frontu, projektanci wciąż mają spore pole do popisu. Kształt i rozmieszczenie głośników, przycisk, proporcje, dobór kolorów — to wszystko sprawia, że telefony różnych producentów mniej lub bardziej różnią się od siebie.

Gdy ramki znikną, zniknie i pole do popisu. Bo czym mogą różnic się od siebie dwa bezramkowe smartfony? Zaokrągleniem rogów? Proporcjami ekranu? Tyłem? Czytaj więcej

Okazuje się, że się przeliczyłem, bo nawet pod względem zaokrągleń rogów, proporcji ekranów czy tylnych paneli, smartfony robione są dziś na jedno kopyto.

iPhone X, ZenFone 5 i Huawei P20 - czy wszystkie smartfony już nawet aparaty muszą mieć w tym samym miejscu?

Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty — wszystkim zależy na tym, by ślizgać się na popularności najlepiej sprzedającego się smartfonu na świecie - iPhone'a X. Takie podejście może się jednak okazać krótkowzroczne, skoro lada dzień byle chińczyk za 300 zł będzie tak wyglądał.

Mimo wcięć w ekranie, telefony dalej mogłyby się od siebie różnić

Rozumiem sens istnienia wcięcia, bo rozwiązanie to ma praktyczne walory. To jednak nie sprawia, że każdy telefon musi wyglądać tak samo.

Wszyscy uparcie trzymają się czarnych ramek, a przecież telefon z przodem w dowolnym innym kolorze mógłby wyglądać równie dobrze. Wszyscy brną w zaokrąglone rogi ekranu, a przecież kanciasty "bezramkowiec" mógłby wyglądać równie dobrze. Może firmy w końcu zaczną to wykorzystywać. Może.

P.S. Na zdjęciu głównym jest LG G7 ThinQ. Udało wam się go od razu rozpoznać?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pięć Nokii N97 Mini do wygrania! Sony Ericsson W760 w zestawie z kontrolerem Zeemote Samsung Galaxy Round: Bardzo słaba sprzedaż Mobilni wikingowie wyruszą na podbój Polski Analitycy: w 2014 tablety będą stanowiły połowę rynku, a desktopy nie osiągną 1/4 iPlus organizuje interaktywny wywiad z szefostwem Nokia E75 (prawie) oficjalnie W skrócie: Android 5.2, nowy Fonepad 7 i doładowania Bitcoinami w T-Mobile W skrócie: Jolla w sprzedaży, Galaxy Gear 2 i Assassin's Creed: Pirates W skrócie: Jolla szykuje coś "dużego" i NoPhone'a w sprzedaży (w dwóch wersjach!) O 20% więcej w doładowaniach w Plusie Sposób na 2 karty SIM

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy S11: wycieka wygląd. Flagowiec ma mieć 5 aparatów Samsung Galaxy S11+ wycieka. Raczej nie będzie najpiękniejszym członkiem serii Polski dystrybutor odmawia wydania OnePlusa 7 Pro zakupionego w Black Friday [AKTUALIZACJA: klienci jednak dostaną telefony] Samsung Galaxy S10 powoli dostaje aktualizację do Androida 10 Huawei Mate 30 Pro będzie dostępny w Polsce. To już oficjalne Xiaomi Mi 10 zapowiedziany. Na pokładzie Snapdragon 865 Jakość lustrzanki w telefonie. Sony składa odważne obietnice Samsung Galaxy S11+ jednak może być ładniejszy. Oby Ciemny motyw w całym internecie? Ukryta funkcja Chrome'a w końcu na to pozwala iPhone 12: Apple może mocno namieszać w przekątnych ekranu. Nie podoba mi się to Microsoft dostał licencję na współpracę z Huaweiem! Jest nadzieja dla Google'a? OnePlus ofiarą włamania. Wyciekły dane klientów