Ciemna strona aktualizacji oprogramowania. Wszyscy jesteśmy beta-testerami

To, że oprogramowanie telefonu może zostać w każdej chwili zaktualizowane przez producenta, ma wiele zalet. Firma może dodawać nowe funkcje czy zabezpieczenia nawet kilka lat po wypuszczeniu urządzenia na rynek. Jest też jednak ciemna strona medalu.

Jeszcze kilkanaście lat temu aktualizowanie oprogramowania telefonów nie było powszechną praktyką. Tzn. w teorii niektóre firmy wypuszczały drobne usprawnienia, ale cały proces był na tyle skomplikowany (wymagało to połączenia telefonu z komputerem), że mało kto zawracał sobie tym głowę. Kupowało się telefon i używało w niezmienionej formie przez lata.

Miało to jedną zaletę: telefon musiał być w dniu premiery dopracowany do perfekcji

Brak możliwości łatwego usunięcia niedoróbek sprawiał, że niedoróbek być nie mogło.

Gdyby Nokia 3310 w wyniku głupiego błędu nie była w stanie — powiedzmy — odbierać SMS-ów w latach przestępnych, byłaby to katastrofa, która prawdopodobnie skończyłaby się zakrojoną na szeroką skalę akcją serwisową lub nawet wycofaniem produktu ze sprzedaży. Dziś błędy tego pokroju się zdarzają.

Oczywiście kiedyś o stabilność zadbać było łatwiej ze względu na to, że telefony były po prostu bardziej prymitywne. Wiecie, łatwiej jest unikać literówek podczas składania kilkuzdaniowego tweeta, niż w trakcie pisania książki. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego dawniej komórki były bardziej niezawodne.

Dziś w dniu premiery telefon dopracowany po prostu być nie musi

I w zasadzie nigdy nie jest. Wiele telefonów przewija się przez moje ręce krótko po sklepowej premierze lub nawet przed. Nie pamiętam już, kiedy ostatnio miałem do czynienia ze smartfonem, w którego oprogramowaniu nie doszukałbym się niedoróbek.

Zazwyczaj są to błahostki pokroju nachodzących na siebie ikon, ale i zdarzają się poważniejsze problemy jak bootloopy czy wysypujące się apki.

Tak się zachowuje telefon za 5000 zł. Bo może

Obecne smartfony są w stanie same wysyłać producentowi raporty o błędach, dlatego tego typu wady są w znakomitej większości dość szybko usuwane. I w tym niestety tkwi istota problemu z aktualizacjami.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Wszyscy jesteśmy beta-testerami

Testowanie oprogramowania przed wypuszczeniem telefonu na rynek to czasochłonny i — przede wszystkim — kosztowny proces. Trzeba uwzględnić tysiące scenariuszy użycia, bo niektóre błędy występują w ściśle określonych warunkach (np. aplikacja B przestaje działać, jeśli wcześniej używało się aplikacji A).

Dlatego firmy coraz rzadziej podchodzą do tego tematu jakoś wybitnie skrupulatnie. Po co opłacać zespół programistów, jeśli wystarczy wprowadzić telefon na rynek, by tysiące osób rozpoczęły poszukiwania błędów za własne pieniądze? Potem wystarczy tylko szybko przygotować łatkę i udawać, że problemu nie było.

Podobnie wygląda zresztą testowanie samych aktualizacji

Często nowe oprogramowanie, w którym usunięto wyłapane przez użytkowników błędy, wprowadza nowe problemy.

Opis nowości w tej aplikacji jest równie zabawny, co prawdziwy

Głośny był przypadek aktualizacji iPhone'ów do systemu iOS 8.0.1, w której usunięto m.in. drobny problem z klawiaturą ekranową. Niestety to samo oprogramowanie wyłączało przy okazji czytnik linii papilarnych oraz moduł GSM, przez co smartfony — do czasu wypuszczenia kolejnej łatki — były bezużyteczne.

Najgorsze jest to, że aktualizacja może rozwiązać nawet problemy sprzętowe

W 2015 roku na rynek trafiło sporo smartfonów że Snapdragonem 810 - owianym złą sławą układem, który miał tendencję do przegrzewania się.

Niektórzy producenci zdecydowali się na wypuszczenie aktualizacji oprogramowania, która "rozwiązywała" ten problem. W jaki sposób? Poprzez obniżenie taktowania procesora i w efekcie spowolnienie telefonu.

W roku 2016 na rynek trafił Pixel, czyli pierwszy smartfon Google'a. Przez wadliwą optykę aparatu, na robionych nim zdjęciach pojawiały się paskudne flary. Co zrobił Google? Wypuścił łatkę, po zaktualizowaniu której oprogramowanie cyfrowo usuwało refleksy ze zdjęć.

Obawiam się, że do takich sytuacji będzie dochodziło coraz częściej, bo perspektywa szybkiego i taniego usuwania nawet sprzętowych niedoróbek pozwala robić telefony na odwal. Jak musi wyglądać kontrola jakości w sytuacji, gdy na półkach sklepowych ląduje telefon za ponad 3000 zł, którym nie da się zrobić niezapaskudzonego zdjęcia pod światło?

Aktualizacje pozwalają usuwać problemy, które — gdyby aktualizowanie telefonów nie było możliwe — nie miałyby prawa istnieć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Google chyba nie załapał, o co chodzi w systemowych gestach. Te w Androidzie P nie mają sensu Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik Google pokazał, że najważniejsi partnerzy mają go tam, gdzie słońce nie dochodzi Apple Pay to tylko kropla w morzu potrzeb. Wciąż czekamy na dostępność wielu funkcji iPhone'ów Quiz Komórkomanii: retro. Sprawdź swoją wiedzę na temat starych smartfonów Quiz Komórkomanii - flagowce z 2017 roku Face ID po pół roku używania. Apple, oddawaj mi mój czytnik linii papilarnych! Telefon na maturze - czy można wnieść na salę? Co za to grozi? Huawei P20 Pro to chyba pierwszy telefon Huaweia, którego Amerykanom wyraźnie brakuje Smartfon sam wykryje choroby bazując na próbkach głosu czy zdjęciach. To już się dzieje "Moja ulubiona firma zarabia więcej niż twoja". No, jest się czym chwalić... Hagenuk MT-2000: wyprzedzająca swoje czasy komórka firmy, o której pewnie nigdy nie słyszałeś Sony, dlaczego? Gdybym dopiero wydał 3600 zł na Xperię XZ2, czułbym się wyrolowany Smartfonowe niewypały. 5 nietypowych i odważnych pomysłów, które okazały się klapą Nadchodzi czas gamingowych smartfonów. Będą w czymś lepsze niż Galaxy S czy iPhone'y? 5 telefonów z dziwnymi wyświetlaczami, które pojawiły się długo przed iPhone'em X Jaki był twój pierwszy telefon? Dlaczego smartfony z małymi ramkami mają "bródkę" i jakim cudem iPhone X jej nie ma? O co tyle krzyku? Wystarczy programowa sztuczka, by wcięcie w ekranie nikomu nie przeszkadzało Huawei P20 Pro to smartfon premium pełną gębą. Produkt w końcu dogonił aspiracje firmy Trzymaj rękę na pulsie – handluj na rynku forex za pomocą aplikacji mobilnej Twórcy Unreal Engine zapowiadają rewolucję w mobilnym graniu. Nie jestem do ich pomysłu przekonany Galaxy S9 zmierzył mi ciśnienie krwi. Sprawdziłem funkcję, o której mało kto słyszał

Popularne w tym tygodniu:

HTC One (M8), czyli podwójny aparat, który wyprzedził swoje czasy [Podróż w czasie] Jak korzystać ze smartfonu i nie być bucem. Najbardziej irytujące zachowania z telefonami w tle Czy Face ID będzie drugim 3D Touch? Wiele może na to wskazywać 5 grzechów Pixela 4. Google'u, iść pod prąd trzeba umieć Huawei P30 Pro siedem miesięcy później. Z najlepszych funkcji w ogóle nie korzystam