Ekrany smartfonów niszczą wzrok. Naukowcy wiedzą już dlaczego i chcą tę wiedzę wykorzystać

Nie od dziś wiadomo, że niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów czy laptopów trwale niszczy wzrok i może prowadzić do bezsenności. Pojawiła się jednak nadzieja na to, że powstanie lekarstwo, które rozwiąże ten problem.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów może niszczyć wzrok
Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów może niszczyć wzrok
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Miron Nurski

Różne firmy od lat starają się walczyć z emisją niebieskiego światła. Część specjalistów zaleca używanie elektroniki w okularach przeciwsłonecznych.

W ustawieniach coraz większej liczby smartfonów można znaleźć filtr niebieskiego światła, który przygasza lub całkowicie dezaktywuje niebieskie subpiksele. Rozwiązanie to ma jednak jedną poważną wadę - negatywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu; staje się on żółtawy, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie.

Filtr niebieskiego światła sprawia, że kolory stają się zgniłe
Filtr niebieskiego światła sprawia, że kolory stają się zgniłe

Choć badaczom już dawno udało się ustalić, że niebieskie światło powoli niszczy wzrok, dotychczas nie było jasne, dlaczego tak się dzieje. Teraz się to zmieniło.

Dlaczego niebieskie światło niszczy wzrok?

Naukowcy z University of Toledo twierdzą, że odkryli, dlaczego ludzkie oko nastawione na działanie niebieskiego światła zaczyna nieodwracalnie niszczeć.

Zjawisko opisane na łamach magazynu Nature jest skomplikowane, ale w skrócie chodzi o to, że światłoczułe receptory na siatkówce pod wpływem niebieskiego światła, które cechuje się niższą długością fali niż barwy zielone i czerwone, zaczynają wydzielać toksyczne cząsteczki. Ich działanie może wywołać zwyrodnienie plamki żółtej, czyli nieuleczalną chorobę centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Zaznaczyć w tym momencie trzeba, że fotoreceptory na siatkówce nie są w stanie się regenerować.

W poszukiwania lekarstwa na niebieskie światło

Badacze twierdzą, że ich odkrycie może przyczynić się do opracowania terapii, które pozwolą spowolnić rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.

Być może więc w niedalekiej przyszłości w aptece będzie można znaleźć krople do oczu, które pozwolą korzystać z elektroniki bezpieczniej niż dotychczas.

Jak walczyć z niebieskim światłem już teraz?

Jak wspomniałem, specjalne filtry są preinstalowane na iPhone'ach oraz wielu smartfonach z Androidem. Funkcję tę można przeważnie znaleźć w wysuwanym z góry panelu z przełącznikami lub w ustawieniach ekranu. Niestety producenci stosują różne nazwy. Czasem jest to po prostu "filtr niebieskiego światła", czasem "ochrona wzroku", a innym razem "tryb nocny".

Można także pobrać aplikacje odpowiedzialne za filtrowanie światła niebieskiego. W przypadku smartfonów i tabletów dobrą propozycją jest darmowy Twilight. Z kolei na komputery polecam apkę f.lux.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)