POCO F1 oficjalnie. Tani flagowiec nowej marki Xiaomi już w Polsce [aktualizacja]
POCO F1 to smartfon nowej marki Xiaomi, który w dużej mierze bazuje na modelu Mi 8, ale jest od niego znacznie, znacznie tańszy. Zapowiada się murowany hit.
[b]Aktualizacja:[/b] wpis został uzupełniony o informacje na temat polskich cen POCO F1. Znajdziecie je na końcu.
PO CO Xiaomi nowa marka smartfonów?
"Jeśli sam się nie skanibalizujesz, ktoś inny cię wyręczy" - powiedział kiedyś Steve Jobs. To w zasadzie wyjaśnia, dlaczego Xiaomi robi sobie konkurencję tworząc nową, jeszcze bardziej budżetową marką. Podobnie zrobił zresztą Huawei z Honorem.
Produkty Xiaomi - choć na tle konkurencji wciąż relatywnie przystępne - nie są już tak tanie jak kiedyś. Są zresztą cenione nie tylko ze względu na cenę, dlatego Chińczycy coraz chętniej odcinają kupony od popularności marki.
To samo dotyczy zresztą praktycznie wszystkich budżetowych brandów. Dość wspomnieć, że OnePlus 6 jest dwukrotnie droższy od pierwszego telefonu firmy. Ba, mało kto pamięta, ale Apple na początku swojej działalności promował własne komputery hasłem "robi więcej, kosztuje mniej".
Xiaomi, które powoli celuje w coraz wyższe segmenty cenowe, nie chce rezygnować z obecności na niższych półkach. Marka POCO ma obejmować produkty w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, które - dzięki zapleczu technologicznemu i łańcuchowi dostaw Xiaomi - mają być produktami wysokiej jakości.
POCOPHONE czy POCO?
Możecie zauważyć, że w oficjalnej komunikacji firma naprzemiennie posługuje się nazwami "POCOPHONE by Xiaomi" oraz "POCO by Xiaomi". Zapytałem u źródła, jak naprawdę nazywa się nowa marka.
Otóż POCOPHONE to pełna nazwa firmy, zaś POCO to nazwa skrócona, używana do szybszej komunikacji. Prawdopodobnie to właśnie ona się przyjmie.
POCO F1 promowany jest jako "mistrz szybkości"
POCO F1 to smartfon, który ma się cechować przede wszystkim wysoką wydajnością. Firma zadbała o:
- mocny układ (Snapdragon 845);
- system chłodzenia cieczą (LiquidCool Technology);
- dużą ilość pamięci operacyjnej (6 lub 8 GB LPDDR4X RAM);
- szybką i rozszerzalną pamięć wewnętrzną (UFS 2.1).
Systemowi chłodzenia cieczą została poświęcona duża część prezentacji. Producent przekonuje, że układ ma pozostawać chłodny nawet pod dużym obciążeniem, dzięki czemu jego wydajność nie spada. POCO F1 został porównany do OnePlusa 6. Wyniki w benchmarku AnTuTu po 6 cyklach mają się prezentować tak:
Jest i duża bateria. Zastosowany akumulator ma pojemność 4000 mAh. POCO deklaruje "pełny dzień intensywnego używania" na jednym ładowaniu. A konkretnie? 8 godzin grania, 16 godzin odtwarzania wideo, 5 godzin i 44 minuty nagrywania filmu FullHD lub blisko 31 godzin rozmów. Oczywiście akumulator obsługuje szybkie ładowanie Quick Charge 3.0.
POCO F1 | |
---|---|
Producent | POCOPHONE |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 845 |
Segment | Smartfon flagowy |
System operacyjny | Android 8.0 |
Przekątna ekranu | 6.18″ |
Rozdzielczość ekranu | 2248 x 1080 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 8 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 256 GB |
Rozdzielczość matrycy | 12 Mpix |
Pojemność akumulatora | 4000 mAh |
Tworzywo sztuczne zamiast szkła i metalu
POCO przekonuje, że nie chciało - wzorem konkurencji - stosować szkła. Powód? Z przeprowadzonych przez firmę badań wynika ponoć, że większość ludzi i tak umieszcza swoje telefony w pokrowcach, więc stosowanie tego materiału nie miałoby sensu.
Zamiast tego POCO F1 ma obudowę unibody wykonaną z poliwęglanu, dzięki czemu konstrukcja ma lepiej leżeć w dłoni i być bardziej odporna na uszkodzenia. Trafiają do mnie te argumenty, choć podejrzewam, że prawdziwy powód zastosowania plastiku jest inny - cięcie kosztów w celu zaoferowania wyjątkowo niskiej ceny.
Smartfon będzie dostępny w czarnej, niebieskiej i czerwonej wersji.
POCO przygotowało także nietypową wersję premium
Firma przekonuje, że zdaje sobie sprawę, iż niektóre osoby chciałyby smartfon wykonany z materiału bardziej premium niż plastik. Dlatego zdecydowała się wypuścić dodatkowy wariant.
POCO F1 Armoured edition ma obudowę z włókna aramidowego. To materiał, który jest wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych czy skafandrów kosmicznych.
Z przodu znajduje się wyświetlacz z wcięciem i małymi ramkami
Panel IPS ma przekątną 6,18 cala, proporcje 18,7:9 oraz rozdzielczość FullHD+. Rogi panelu są zaokrąglone, a ramki niewielkie, ale na dole znalazła się "bródka", a na górze spore wcięcie.
Wcięcie skrywa skaner twarzy
POCO F1, podobnie jak iPhone X czy Xiaomi Mi 8, ma system skanowania twarzy z wykorzystaniem podczerwieni. Dzięki temu ma to być rozwiązanie, które jest bezpieczne i działa nawet w ciemności.
We wcięciu umieszczony został także głośnik, który podczas odtwarzania multimediów gra jednocześnie z głośnikiem na dolnej krawędzi. Za wysoką jakość audio odpowiadać ma technologia Dirac HD Sound. Gniazdo słuchawkowe? Jest i ma się dobrze.
Dodam jeszcze, że w ustawieniach znalazła się opcja maskowania wcięcia; wyświetlany jest wówczas przy nim czarny pasek.
Podwójny aparat ze sztuczną inteligencją
POCOPHONE F1 ma:
- aparat główny 12 Mpix (Sony IMX363) z pikselami o wielkości 1,4 mikrometra i przysłoną f/1,9;
- aparat wspomagający 5 Mpix do wykrywania głębi i rozmywania tła.
Sporej wielkości piksele mają zapewnić lepszą kondycję w trudnych warunkach oświetleniowych, a autofokus Dual Pixel szybkie ostrzenie.
Za poprawę jakości zdjęć odpowiadać ma sztuczna inteligencja, która rozpoznaje obiekty w kadrze, a następnie dobiera optymalne ustawienia. POCO F1 ma wykrywać 206 różnych scen.
Z przodu znajduje się aparat 20 Mpix. Technologia Super Pixel ma łączyć dane zbierane przez 4 sąsiadujące piksele, aby działały jak pojedynczy piksel o wielkości 1,8 mikrometra. Aparat przedni także wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania scen i poprawiania jakości zdjęć.
MIUI for POCO, czyli zmodyfikowane oprogramowanie Xiaomi
POCO zdecydowało się zmodyfikować software Xiaomi, który z kolei bazuje na Androidzie Oreo.
Introducing MIUI for POCO
Jedna z głównych nowości to POCO Launcher, czyli interfejs, który - w przeciwieństwie do standardowego MIUI - ma wysuwaną z dołu szufladę ze wszystkimi zainstalowanymi apkami. Apki mogą być w niej grupowane automatycznie według kategorii lub nawet koloru ikony.
Kolejny dodatek to Turbocharged engine, czyli algorytmy, które mają odpowiadać za szybsze uruchamianie aplikacji, szybszą reakcję na dotyk i płynniejsze animacje. Firma przeprowadziła porównanie z OnePlusem 6. Na 55 sprawdzonych aplikacji, 36 uruchomiło się szybciej na POCO F1. Dodatkowo animacje mają utrzymywać wyższą liczbę klatek na sekundę.
POCO zapowiada także solidne wsparcie aktualizacyjne. Android 9.0 Pie ma trafić na pokład F1 w czwartym kwartale, a łatki bezpieczeństwa mają być wypuszczane przynajmniej raz na kwartał.
Firma ma także ułatwiać zewnętrznym deweloperom tworzenie tzw. custom ROM-ów, czyli zmodyfikowanych wersji oprogramowania.
POCO F1 w Polsce - ceny
Polski dystrybutor ujawnił ceny POCOPHONE'a F1 w naszym kraju. Najtańszy model kosztuje dokładnie tyle, ile przewidywałem:
- POCO F1 (6/64 GB) - 1499 zł.
- POCO F1 (6/128 GB) - 1699 zł.
Sprzedaż wersji 64 GB ruszy 30 sierpnia. Wariant 128 GB ma się pojawić w późniejszym terminie. Debiut konfiguracji 8/128 GB w Polsce na razie nie jest planowany.
Zamówienia będzie można składać od 27 sierpnia (godz. 16:00) w sklepach mi-home.pl, x-kom.pl oraz oleole.pl.