Uciec przed smogiem. Aplikacje na smartfony mogą pomóc
Aplikacje mobilne nie oczyszczą powietrza wokół użytkownika i nie zamkną go w ochronnej bańce rodem z filmów sci-fi, która nie dopuści smogu. Narzędzia na telefony umożliwią jednak sprawdzanie w dowolnej chwili stanu powietrza w okolicy czy na trasie, którą planujemy się udać. Które aplikacje sprawdzą się w tym celu najlepiej?
Smog - zjawisko atmosferyczne wywołane przez zanieczyszczenia powietrza, które powstały głównie przez działalność człowieka. Od lat to ogromny problemem w obszarach dobrze zurbanizowanych. Niezależnie od jego rodzaju, w powietrzu znajdują się tak alergeny, jak i związki rakotwórcze czy substancje wpływające negatywnie na pracę układu oddechowego i krążenia.
Przebywanie w okolicy, w której pojawiła się dymomgła, jest niekorzystne dla zdrowia ludzi. Najlepiej minimalizować czas przebywania w niej oraz omijać obszary, w których poziom smogu jest duży. Pomocne mogą okazać się aplikacje na smartfony do monitorowania stanu powietrza.
Mieszkańcy większych miast i wszyscy, którzy je regularnie odwiedzają, mogą rozważyć zainstalowanie odpowiedniego programu. Tym bardziej, że powoli zaczyna się sezon grzewczy, co zwiększy ilość zanieczyszczeń jakie dostają się do atmosfery w obszarach dobrze zurbanizowanych.
Jakość powietrza w Polsce
"Jakość powietrza w Polsce" to propozycja, którą przygotował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i bazuje ona na danych z jego stacji pomiarowych. Dostarcza on informacji na temat stanu zanieczyszczenia powietrza (stężenia pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu), które prezentowane są w skali sześciostopniowej (od "bardzo złego" do "bardzo dobrego").
Umożliwia nie tylko śledzenie danych z pobliskich stacji, ale prezentuje również ostrzeżenia o wysokim stanie zanieczyszczeń. Jest też opcja odszukiwania wybranych stacji, które znajdują się w drodze do pracy czy szkoły. Małym minusem jest to, że momentami występują problemy z połączeniem z serwerami GIOŚ.
Air Quality
Program "Air Quality" to usługa prezentująca dane dla ponad 10 tys. miast na świecie w ponad 80 krajach. Na liście nie zabrakło Polski, dzięki czemu użytkownicy w naszym kraju mogą korzystać z rozbudowanego narzędzia firmy AirVisual. Co dokładnie umożliwia apka?
"Air Quality" w czasie rzeczywistym monitoruje stężenie pyłu PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i ozonu. Aplikacja prezentuje też 7-dniową prognozę dotycząca zanieczyszczenia powietrza, która wzbogacona jest o dane pogodowe (temperatura, opady itd.). Ma ona też alarmy dla osób chorych na astmę.
Plume Air Report
"Plume Air Report - Live and forecast smog reports" to inna usługa międzynarodowa, z której mogą korzystać Polacy. Twórcy chwalą się, że pracowali nad aplikacją przez 18 miesięcy, a do oceny stanu powietrza wykorzystują analizę danych satelitarnych.
Program informuje w czasie rzeczywistym o zanieczyszczeniach, ale jego kluczową zaletą jest 24-godzinna prognoza (godzina po godzinie) dotycząca stanu powietrza w wybranych obszarze. "Plume Air Report" prezentuje dodatkowo - bazujące na sztucznej inteligencji - sugestie dotyczące godzin odpowiednich do uprawienia aktywności w danej okolicy.
Kanarek
Pozycja GOIŚ to nie jedyna polska aplikacja do sprawdzania stanu powietrza. Ciekawym narzędziem jest również "Kanarek - ostrzeżenia o smogu". Monitoruje dokładnie te same wskaźniki zanieczyszczenia, co "Jakość powietrza w Polsce", a do tego prezentuje różne normy.
Kluczową zaletą "Kanarka" jest jednak pobieranie danych nie tylko ze 150 punktów GIOŚ. Usługa przedstawia wskazania stacji pomiarowych Look02 (350 lokalizacji), Syngeos (35) oraz perfect-Air (8). Stacje można lokalizować w widoku mapy.
Kraków Smog
Warto wspomnieć też o programach dla wybranych miast. Przykładem jest "Kraków Smog", który umożliwia szybkie sprawdzanie stanu powietrza w małopolskim mieście, kojarzonym jako miejsce mające duże problemy ze smogiem. Aplikacja ma prosty interfejs i odznacza się niezłą szybkością działania, która wynagradza niezbyt powalającą liczbę funkcji.
Podobne aplikacji dostępne są dla Kielc, Tuchowa czy południowej Polski.
Można pójść o krok dalej
Aplikacje, które monitorują stan powietrza w dużych miastach, nie muszą ograniczać się do powyższych monitorów. Dane o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu mogą być dobrym uzupełnieniem wszystkich programów dla osób aktywnych, co zaproponowali m.in. twórcy "State of Green".
Pod nazwą tą ukrywa się program, który monitoruje zanieczyszczenie powietrza w Kopenhadze i prezentuje rowerzystom trasy, które biegną przez obszary o najniższych stężeniu szkodliwych substancji. Kto wie, może podobne usługi pojawią się niebawem również w Polsce? Z pewnością by się przydały.