Twój smartfon może zostać medalem olimpijskim
W naturze nic nie ginie. Ty, drogi czytelniku, jesteś złożony z atomów, które miliony lat temu były częścią wymarłych już gwiazd. Szacuje się, że miliard atomów w Twoim ciele znajdowało się kiedyś w organizmie Bolesława Chrobrego (lub dowolnego innego nieżyjącego już człowieka). Niewielki fragment Twojego telefonu może natomiast zawisnąć na szyi przyszłego medalisty olimpijskiego.
08.02.2019 | aktual.: 08.02.2019 16:29
W 2017 roku organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, które odbędą się w Tokio, ogłosili ambitne plany związane z produkcją medali. Mają one zostać wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu urządzeń elektronicznych. Jak donosi Agence France Presse, z aktualnych szacunków wynika, że cel ten uda się zrealizować.
Złoto w Twoim smartfonie
0,029 grama. Średnio tyle czystego złota znajduje się w smartfonie. Aby uzyskać 1 gram, potrzeba ok. 35 telefonów. 210 egzemplarzy daje 6 gramów złota, czyli minimalną ilość, która musi znaleźć się w złotym medalu olimpijskim, który jest tak naprawdę pozłacanym srebrem. Ten materiał - podobnie jak miedź czy brąz - także da się wydobyć z urządzeń elektronicznych.
Na potrzeby nadchodzących igrzysk, organizatorzy potrzebują 2700 kg brązu, 30,3 kg złota i 4100 kg srebra. Niezbędna ilość brązu została zebrana już w czerwcu ubiegłego roku. W październiku mieli już przeszło 90 proc. złota i 85 proc. srebra.
Według najnowszych szacunków, wszystkie niezbędne materiały uda się uzyskać z już zebranych odpadów. Do listopada ubiegłego roku było ich 47 488 ton.
Warto odnotować, że podczas igrzysk w Rio z recyklingu pochodziło jedynie 30 proc. srebra i brązu wykorzystanego do produkcji metali. 100 proc. zaplanowane na 2020 rok to więc bardzo ambitny cel.