Android Q w wersji beta już do pobrania. Oto lista nowości
Google udostępnił testerom rozwojową wersję Androida Q. Co nowego w najnowszym wydaniu najpopularniejszego systemu świata?
13.03.2019 | aktual.: 14.03.2019 16:35
W ramach wstępu muszę zaznaczyć, że Android Q Beta skierowany jest przede wszystkim do programistów, aby ci mogli już przygotowywać swoje aplikacje z myślą o nowych funkcjach. Z tego powodu Google na razie nie ujawnił zmian czysto użytkowych oraz wizualnych.
Niemniej nawet deweloperskie nowości pośrednio będą miały wpływ na końcowego użytkownika, dlatego warto się im przyjrzeć. Co więc nowego?
Android Q: prywatność, prywatność i jeszcze raz prywatność
Zgodnie z oczekiwaniami, Google mocno skupił się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz prywatnością. Oto kilka zmian wprowadzonych do Androida Q:
- większa kontrola nad udostępnieniem lokalizacji - użytkownik będzie mógł zdecydować, czy konkretna aplikacja będzie miała dostęp do danych lokalizacyjnych cały czas, tylko w czasie korzystania z niej lub w ogóle;
- większa kontrola nad dostępem do pamięci - aplikacjom, które proszą o dostęp do pamięci urządzenia, będzie można przyznawać dostęp tylko do pojedynczych folderów i plików;
- blokowanie wyskakujących aplikacji pełnoekranowych - aplikacje, które same wyskakują na pierwszy plan (np. komunikatory internetowe informujące o połączeniach przychodzących) będą teraz wyświetlać priorytetowe powiadomienia z prośbą o wyświetlenie ich na pełnym ekranie;
- ograniczony dostęp do identyfikatorów urządzenia - zewnętrzne apki będą miały ograniczony dostęp do takich danych jak numer IMEI czy numer seryjny.
Android Q ma też domyślnie generować losowy adres MAC za każdym razem, gdy użytkownik łączy się z wieloma sieciami Wi-Fi. W Androidzie 9 Pie funkcja ta jest domyślnie wyłączona.
Android Q z lepszym wsparciem dla składanych ekranów
Google przygotował szereg narzędzi, które pozwolą programistom lepiej dopasować aplikacje do smartfonów ze składanymi ekranami, pokroju Galaxy Folda czy Mate'a X.
Android Q doczekał się także nowej wersji emulatora, która pozwoli programistom dokładnie sprawdzić, jak ich apki będą się zachowywać na giętkich wyświetlaczach. Ma on zostać udostępniony w najbliższej przyszłości.
Android Q ułatwi udostępnianie plików dzięki skrótom udostępniania
Udostępnianie plików z jednej aplikacji do drugiej ma się stać łatwiejsze dzięki rozwiązaniu o nazwie Sharing Shortcuts.
Programiści będą mogli tworzyć specjalne skróty, które użytkownik ujrzy w menu udostępniania. Aplikacja będzie mogła tym samym od razu zainicjować zdefiniowaną przez dewelopera akcję. Przykładowo apka konwertująca filmy na GIF-y będzie mogła przerobić plik od razu po udostępnieniu go z poziomu galerii.
Android Q ułatwi dostęp do potrzebnych ustawień
Zdarza się, że aplikacja po uruchomieniu prosi użytkownika np. o połączenie się z konkretną siecią Wi-Fi. Użytkownik musi wówczas przejść do ustawień, zrobić co ma do zrobienia i powrócić do apki. W nowej wersji systemu Google'a ma to wyglądać znacznie prościej.
W tego typu sytuacjach Android Q ma kontekstowo wyświetlać niewielki panel z potrzebnymi w danej chwili ustawieniami.
Android Q z nowymi funkcjami wykrywania głębi na zdjęciach
Wiele smartfonów ma funkcję wykrywania głębi i rozmywania tła na zdjęciach, ale w zasadzie każdy producent przygotował własne, autorskie rozwiązania. Android Q ma wprowadzić jeden uniwersalny standard o nazwie Dynamic Depth.
Opracowane przez Google'a rozwiązanie ma umożliwić przechowywanie danych na temat głębi w plikach graficznych, do których dostęp będą miały zewnętrzne aplikacje. Popularne edytory zdjęć wkrótce powinny więc pozwolić zmienić siłę rozmycia, usunąć kolor z tła czy nawet wygenerować fotki 3D.
Google zapewnia, że współpracuje już z producentami sprzętu, dzięki czemu nowy standard ma zostać wdrożony w wielu smartfonach z Androidem Q.
Tak, jest ciemny motyw graficzny, ale ukryty
Google co prawda tej nowości nie potwierdził, ale serwis XDA Developers zainstalował już nową wersję systemu i odnalazł długo oczekiwany ciemny tryb interfejsu.
Opcja jest jednak ukryta, a proces jej odblokowania dość skomplikowany. Nie wiadomo więc, czy Google zdecyduje się na wdrożenie tej zmiany w finalnej wersji systemu, choć jest to prawdopodobne.
Więcej szczegółów poznamy w maju na Google I/O 2019
Jak wspomniałem, Google ujawnioną dotychczas listę nowości kieruje do programistów. Obejmuje ona również takie detale jak zmiany w zarządzaniu pracą modułów łączności, nowe kodeki odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu i dźwięku czy udostępnianie kodów QR z hasłami Wi-Fi.
Firma zapowiada, że więcej detali zdradzi podczas majowej imprezy Google I/O 2019. Wtedy też zapewne nastąpi pierwsza publiczna demonstracja.
Android Q Beta już do pobrania na smartfony Google Pixel
Testowa wersja systemu została przygotowana na wszystkie smartfony Google'a od 2016 roku: Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 oraz Pixel 3 XL.
Zainteresowani znajdą wszystkie niezbędne pliki oraz instrukcje tutaj. Pamiętajcie jednak, że mówimy o rozwojowej wersji oprogramowania, która nie nadaje się do codziennego użytku.