Jak działa Google Pay?
Google Pay to wygodny standard szybkich płatności mobilnych giganta z Mountain View. Jak dokładnie działa to rozwiązanie?
26.04.2019 | aktual.: 26.04.2019 14:15
Google Pay jest systemem płatności internetowych firmy z Mountain View, który utworzony został 20 lutego 2018 roku. Usługa jest rozwinięciem wprowadzonego w 2015 roku rozwiązania Android Pay, które zintegrowane zostało z platformą Google Wallet (dostępna już od 2011 roku).
Jak działa Google Pay?
Google Pay to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia dokonywanie szybkich transakcji online:
- w sklepach z odpowiednimi terminalami (NFC);
- na stronach internetowych;
- w aplikacjach wspierających ten standard;
- w bankach i u dostawców płatności.
Usługa Google'a na smartfonach działa z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, którą użytkownicy mogą pobrać na zdecydowaną większość urządzeń z Androidem. System dostępny jest również na inteligentnych zegarkach opartych na Wear OS.
Google Pay wykorzystuje standard NFC (Near Field Communication) do przesyłania danych na temat karty - z wykorzystaniem rozwiązania HCE (host-based card emulation) - do terminala. Integracja Google Wallet umożliwia do tego tworzenie kopii fizycznych kart, które przechowywane są w wirtualnym portfelu.
Smartfonem obsługującym to rozwiązanie może więc zastąpić tradycyjne kart z paskiem magnetycznym oraz PIN-em służącym do autoryzacji. Wystarczy przystawić go do terminala płatniczego, a będzie on działał jak zwykła karta zbliżeniowa.
Google Pay jest bardzo wygodnym rozwiązaniem
Usługa Google Pay to system, dzięki któremu smartfon staje się portfelem. Umożliwia on nie tylko zastąpienie fizycznej karty, ale przyspiesza również płatności na stronach WWW czy w wybranych aplikacjach.
Rozwiązanie to wykorzystuje zabezpieczenia Androida, a płatności są autoryzowane za pomocą czytnika linii papilarnych, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Google Pay ma też wbudowany mechanizm weryfikacji, który jest w stanie wykryć nieodpowiednie terminale.
Warto zwrócić również uwagę, że firma z Mountain View stale udoskonala swój system płatności. Jednym z nowych dodatków ma być integracja z Gmailem, która umożliwia automatyczne pobieranie kart lojalnościowych czy kuponów. Będą one pojawiać się w odpowiedniej zakładce Google Play, gdy tylko trafią do użytkownika (na jego konto Gmail). Program ma w przyszłości obsługiwać automatyczne pobieranie biletów lotniczych.
Google Pay w Polsce
Na polskim rynku usługa Android Pay zadebiutowała 16 listopada 2016 roku, a po wprowadzeniu Google Pay zwiększyła się lista partnerów. Obecnie system Google Pay obsługiwany jest m.in. przez:
- Alior Bank;
- BNP Paribas;
- Citi Handlowy;
- Credit Agricole;
- Eurobank;
- Get In Bank;
- Grupa BPS;
- ING;
- mBank;
- Nest Bank;
- Plus Bank;
- Santander;
- T-Mobile Usługi Bankowe.
Z Google Pay zintegrowane są również usługi oferujące wirtualne karty jak Revolut czy DiPocket.