Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news

Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news

Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news
Miron Nurski
28.03.2019 15:50, aktualizacja: 28.03.2019 19:11

Nie, Huawei nie jest numerem 1 na globalnym rynku smartfonów.

Chińska Agencja Prasowa - powołując się na dane koncernu analitycznego GfK - opublikowała komunikat, według którego Huawei globalnie sprzedał w styczniu 2019 więcej smartfonów niż Samsung i Apple.

Temat szybko podłapały media na całym świecie, bezrefleksyjnie nazywając Huaweia największym producentem, ignorując kilka istotnych faktów.

Po pierwsze, dane miały dotyczyć tylko jednego miesiąca. To tak jakbym ja z całej doby wybrał jeden moment, w którym poruszałem się szybciej niż Usain Bolt, po czym ogłosił się najszybszym człowiekiem na świecie.

Po drugie, GfK w swoich raportach nie uwzględnia Stanów Zjednoczonych. Kojarzycie? To taki mały, ubogi rynek, na którym Samsung i Apple sprzedają marne miliony smartfonów, a na którym Huawei nie jest obecny. Nieistotny szczegół.

Teraz okazuje się zresztą, że to wszystko i tak nie ma znaczenia.

GfK Polonia: "wzmiankowane wartości nie pochodzą z raportów instytutu GfK"

Polski oddział instytutu GfK opublikował następujące oświadczenie:

Instytut GfK Polonia odpowiadając na zapytania dziennikarzy i podmiotów branżowych dotyczących informacji o wynikach rynkowych marki Huawei, w której jako źródło danych podane zostały rezultaty badań instytutu GfK, a opublikowanej pierwotnie przez chińską agencję prasową i przedrukowaną przez media w wybranych krajach, w tym w Polsce, niniejszym wyjaśnia, iż wzmiankowane wartości nie pochodzą z raportów instytutu GfK oraz że instytut GfK nie posiada żadnych informacji uzasadniających tezy, które znalazły się w opublikowanym przez chińską agencję prasową komunikacie.

Innymi słowy: nie dość, że przywoływane przez media dane nie mają sensu, to jeszcze - według rzekomego źródła - nie są nawet prawdziwe.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że za publikacją fałszywych danych stoi nie Huawei, lecz Chińska Agencja Prasowa. W chwili pisania tego tekstu w jej publikacji nie pojawiło się jeszcze żadne sprostowanie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)