48 Mpix to za mało? Samsung wprowadza sensor 64 Mpix

Na rynek trafia coraz więcej smartfonów wyposażonych w aparaty 48 Mpix, ale dla Samsunga tak duża liczba megapikseli to za mało. Koreańczycy zaprezentowali właśnie nowy sensor mobilny o rozdzielczości 64 Mpix.

Robienie zdjęć smartfonem
Robienie zdjęć smartfonem
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Mateusz Żołyniak

Sensory 48 Mpix Sony (IMX586) i Samsunga szybko zdobyły popularność, dzięki czemu już teraz można znaleźć je w całej masie smartfonów. Dość wspomnieć o modelach Huawei nova 4, Honor View 20, Meizu 16s i Note 9, Nokia X71, OPPO Reno i Reno 10x zoom, Redmi Note 7, Samsung Galaxy A80 czy Xiaomi Mi 9 i Mi 9 SE.

Nie dziwi więc, że koreański gigant postanowił ulepszyć swój sensor 48 Mpix. Zaskoczeniem jest jednak to to, że rodzina rozwiązań ISOCELL została powiększona o matrycę o rozdzielczości 64 Mpix, która wkrótce może trafić do pierwszych smartfonów.

Samsung ISOCELL Bright GW1, czas na smartfony z aparatami 64 Mpix

Samsung SOCELL Bright GW1
Samsung SOCELL Bright GW1

Bright GW1 jest nową matrycą ISOCELL złożona z pikseli o wielkości 0,8 mikrona (najmniejszych na rynku), co umożliwiło upakowanie ich ogromnej liczby w rozwiązaniu przygotowanym z myślą o smartfonach.

Fizyczny rozmiar matrycy Samsunga jest oczywiście jeszcze większy niż w przypadku popularnego rozwiązania Sony IMX586 - 1/1,72 cala vs 1/2 cala. Niemal dorównuje on sensorowi SuperSpectrum Huaweia (1/1,7 cala), ale ten ma większe piksele.

Powalająca rozdzielczość 64 Mpix przekładać ma się na świetny poziom szczegółów na zdjęciach wykonywanych przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, ale niekoniecznie jest pożądana podczas robienia fotek przy słabym oświetleniu. Samsung zastosował więc technologię Tetracell, która umożliwia łączenie danych z sąsiadujących pikseli.

Samsung Tetracell
Samsung Tetracell

Sensor ISOCELL Bright GW1 w gorszych warunkach będzie robił zdjęcia w 16 Mpix, co umożliwi przechwytywanie większej ilości światła (jaśniejsze fotki). Samsung chwali się ponadto:

  • wsparciem dla HDR (high dynamic range) do 100 dB w czasie rzeczywistym - wyraźnie wyższym niż ze standardowych sensorów (ok. 60 dB), co przybliżyć ma matrycę do zakresu dynamiki rejestrowanego przez ludzkie oko (ok. 120 dB);
  • obsługą technologii DCG (Dual Conversion Gain) - ma konwertować przechwycone światło na sygnał elektryczny w oparciu o analizę oświetlenia otoczenia, co umożliwić ma bardziej precyzyjne zbieranie danych (szczególnie przy jasnym oświetleniu);
  • systemem ostrzenia Super PD - ulepszona technologia oparta na metodzie detekcji fazy gwarantować ma zawsze ostry obraz.

Koreańczycy ujawnili od równie, że nowy sensor może rejestrować wideo w FullHD przy 480 kl/s. Nie jest to najbardziej powalającym osiągnięciem.

Producenci mogą już pracować nad smartfonami z 64 Mpix

Samsung ISOCELL Bright GM2
Samsung ISOCELL Bright GM2

Wraz z modelem Bright GW1 firma zaprezentowała sensor ISOCELL Bright GM2. To kolejne rozwiązanie z pikselami o wielkości 0,8 mikrona, ale ma ono 48 Mpix. Nowa matrycy Samsunga obsługiwać ma technologie przygotowane dla wyższego modelu - Tetracell, DCG i Super PD.

Oba rozwiązania trafił już do producentów, którzy mogą opracowywać wykorzystujące je smartfony. Pierwsze urządzenia z nowymi sensorami Samsunga na rynek mają trafić w drugiej połowie 2019 roku. Można więc spodziewać się, że już wkrótce pojawią się pierwsze firmy, które na materiałach promocyjnych będą kusić głównymi aparatami 64 Mpix.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)