Fairphone 3 oficjalnie. To modułowy telefon zrodzony z troski o ludzi i planetę

Etyczny smartfon Fariphone doczekał się już trzeciej generacji. Oto wszystko, co musicie o nim wiedzieć.

Fairphone 3 jest wyjątkowo łatwy w samodzielnej naprawie
Fairphone 3 jest wyjątkowo łatwy w samodzielnej naprawie
Miron Nurski

28.08.2019 | aktual.: 28.08.2019 13:18

Tym, którzy poddają w wątpliwość zasadność istnienia "etycznych smartfonów", polecam zapoznać się z rewelacyjnym tekstem Łukasza Michalika - "Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie".

Skąd biorą się smartfony? Powstają dzięki temu, że w odległym zakątku świata ludzie giną, są gwałceni, okaleczani i sprzedawani w niewolę. Wszyscy jesteśmy temu winni. Mamy krew na rękach: wszyscy finansujemy wojny, przemoc i niewolnictwo.

Idea Fairphone zakłada tworzenie telefonów:

  • z wykorzystaniem łańcucha dostaw, w którym każdy człowiek jest godziwie wynagradzany i pracuje w bezpiecznych warunkach;
  • z wykorzystaniem materiałów przyjaznych środowisku;
  • złożonych z modułowych części, co ułatwia samodzielną wymianę kluczowych komponentów i przedłużenie życia telefonu.

Twórcy cały czas przekonują, że Fairphone jest nie tylko smartfonem, ale i ruchem społecznym. Od premiery Fairphone'a 2 niedawno minęły cztery lata, ale projekt bynajmniej nie umarł.

Fairphone 3 dogania (nie)nowe standardy

Od strony użytkowo-funkcjonalnej smartfon został znacznie udoskonalony. Na jego przodzie znalazł się ekran o wydłużonych proporcjach 18:9. Z tyłu wylądował natomiast czytnik linii papilarnych, którego brakowało we wcześniejszych generacjach. Doszło też złącze USB-C.

Obraz

Oczywiście Fairphone'owi 3 w dalszym ciągu daleko do zyskania miana najnowocześniejszego smartfonu na świecie, ale nigdy nie miał taki być. Chodzi po prostu o stworzenie smartfonu, który nie odbiega drastycznie od najnowszych standardów, a przy tym został stworzony zgodnie z ideą Sprawiedliwego Handlu.

Pełne wyposażenie prezentuje się tak:

Fairphone 3
ProducentFairphone
Model procesoraQualcomm Snapdragon 632
SegmentSmartfon ze średniej półki
System operacyjnyAndroid 9
Przekątna ekranu5.7″
Rozdzielczość ekranu2160 x 1080
Maksymalna pamięć operacyjna4 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna64 GB
Rozdzielczość matrycy12 Mpix
Pojemność akumulatora3000 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Większość komponentów można zamówić ze strony producenta i wymienić je samodzielne. Firma wciąż sprzedaje niektóre części do pierwszej generacji, która na rynek trafiła w połowie 2013 roku.

Fairphone 3: cena nie jest oczywiście niska

Telefon został wyceniony na 450 euro, czyli równowartość 1960 zł. Znamienny jest fakt, że jest to dokładnie 450, a nie - jak można by się spodziewać - 449 euro. Osoby stojące za projektem są więc w swoim podejściu do bycia fair wyjątkowo konsekwentne.

W zestawie nie ma ładowarki i przewodu, ale jest bumper ochronny i śrubokręt do wymiany części
W zestawie nie ma ładowarki i przewodu, ale jest bumper ochronny i śrubokręt do wymiany części

Biorąc pod uwagę samo wyposażenie, jest drogo i to bardzo. Gdyby Fairphone 3 powstał w "tradycyjny sposób", raczej nie kosztowałby więcej niż 600-800 zł.

Każdy klient ma jednak świadomość tego, że płaci się nie za specyfikację, lecz za idę. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)