Jak często i dlaczego wymieniamy smartfony? Interesujące wyniki ankiety [#WaszymZdaniem]
Ostatnio zadaliśmy Wam kilka pytań dotyczących częstotliwości i powodów wymiany smartfonów. Chcieliśmy wiedzieć, jak często i z jakiego powodu Polacy wymieniają smartfony. Oto podsumowanie.
30.08.2019 | aktual.: 30.08.2019 16:31
W naszej ankiecie wzięło udział ponad 6500 osób. Oto czym się podzieliły.
Co trzecia osoba używa obecnego telefonu od ok. roku lub krócej
Ponad 35 proc. ankietowanych deklaruje, że z obecnego telefonu korzysta nie dłużej niż ok. 12 miesięcy. Razem z tymi, którzy zakupu dokonali jakieś dwa lata temu, stanowią oni prawie 70 proc.
Jak więc widać, wśród biorących udział w ankiecie zdecydowanie dominują osoby, które są relatywnie świeżo po przesiadce. Choć i sporo, bo przeszło 8 proc. ankietowanych, ma swój telefon od pięciu lat lub dłużej.
Czy obecnie wymieniamy telefony rzadziej/częściej niż wcześniej? Niekoniecznie
Byłem ciekaw, czy rosnące możliwości telefonów sprawiają, że coraz rzadziej czujemy potrzebę przesiadki na nowszy model. Lub czy jest wręcz przeciwnie - jesteśmy kuszeni nowymi funkcjami, więc zmieniamy sprzęt chętniej niż dawniej.
Nasza ankieta na to jednak nie wskazuje. Częstotliwość wymiany poprzednich telefonów była niemal taka sama jak jeszcze wcześniejszych.
Blisko 4 na 10 osób wymienia telefon średnio co dwa lata. Co piąta osoba robi to co rok lub nawet częściej.
Czy warto wymieniać telefony często? Przemawiający za to argument podaje czytelnik Adrian.
Po drugiej stronie barykady stoi Szemot.
Podobną opinię ma skladak.
Zdania w tym temacie są więc mocno podzielone, ale trudno odmówić obu stronom sensowności argumentów.
Dość zaskakujące są powody, dla których wymieniamy telefony
Wiemy już, jak często wymieniamy telefony. Pora poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego w ogóle je wymieniamy. Cóż, nie ukrywam, że wyniki mocno mnie zaskoczyły.
Trzy główne powody, które razem stanowią niemal 45 proc. głosów, to: wydajność, nowe funkcje i bateria.
Bateria jest ważniejszym powodem niż aparat. I to prawie dwukrotnie
Przeszło 12,5 proc. osób deklaruje, że poprzedni telefon wymieniło z uwagi na akumulator. Wygląda więc na to, że producenci, którzy coraz chętniej stosują nierozbieralne obudowy, osiągnęli swoje. W przypadku takich telefonów samodzielna wymiana baterii jest trudna, a w serwisie kosztowna i czasochłonna. Dlatego wiele osób uznaje, że lepiej sięgnąć po nowy model niż bawić się w wymianę.
Pod tym względem nastały naprawdę fatalne czasy dla użytkowników telefonów. Kilka(naście) lat temu, gdy komórki działały na jednym ładowaniu nawet dwa tygodnie, spadek żywotności choćby o połowę nie był tragedią. A jeśli już akumulator nie nadawał się do niczego, można go było kupić za grosze i wymienić w kilka sekund. Obecnie telefon z zużytą baterią to telefon niewarty naprawy. Smutne.
Gdy przygotowywałem ankietę, byłem przekonany, że jednym z głównych powodów wymiany smartfonów okaże się aparat. W końcu ten aspekt jest mocno promowany przez producentów, a rozwój mobilnej fotografii jest bardzo dynamiczny. Tymczasem aparat zgarnął raptem 6,81 proc. głosów, czyli niemal połowę mniej niż bateria. Tylko trochę mniej popularne powody to nieaktualny system operacyjny lub... chęć sięgnięcia po inną markę. Ciekawe.
P.S. Ostatnie pytanie wprowadziło niektórych w błąd. W zamyśle kierowałem je do osób, dla których ostatnia zmiana telefonu była jednocześnie związana ze zmianą systemu operacyjnego; stąd brak w ankiecie zapomnianych platform jak Symbian czy BlackBerry OS. Jednak gwoli kronikarskiego obowiązku przytoczę wyniki: