TCL Plex oficjalnie. Gigant z rynku TV prezentuje autorski smartfon
TCL Communication rusza z promocją własnej marki na globalnym rynku smartfonów. Firma zaczyna od modelu TCL Plex, który wyróżniać ma się ekranem z technologią NXTVISION.
Firma TCL Communication kojarzona jest przede wszystkim z segmentem TV - jest największym producentem telewizorów w Chinach i drugą marką w tej kategorii produktowej na świecie. Na rynku smartfonów Chińczycy do tej pory skupiali się jednak na licencjonowanych brandach, jak Alcatel czy BlackBerry. Teraz ma się to jednak zmienić.
Plex jest pierwszym smartfonem firmy z Państwa Środka, który dostępny będzie globalnie. Ma być on również przedsmakiem tego, co Chińczycy szykują z myślą o rynku smartfonów. W 2020 roku pojawić mają się kolejne telefony z linii Plex, a do tego składane urządzenia i produkty 5G.
Póki co warto skupić się na samym TCL Plex. Szczególnie, że wyposażony ma być w rozwiązania, którymi firma błyszczy na rynku TV.
TCL Plex z technologią NXTVISION
Model Plex nie wyróżnia się specjalnie wyglądem czy potężną specyfikacją techniczną, ale smartfon wyposażony został w technologię NXTVISION, która służy m.in. do optymalizacji działania ekranu. Jest to 6,53-calowy panel TCL Dotch Display o rozdzielczości FullHD+ z otworem na przedni aparat, który zajmować ma 90 proc. powierzchni przodu.
Na NXTVISION składa się kilka autorskich funkcji TCL, dzięki którym wyświetlany obraz ma cechować lepszymi kolorami i kontrastem. Wśród nich warto wymienić:
- silnik, który w czasie rzeczywistym konwertuje standardowy obraz do HDR-u (bazować ma na funkcji 6-osiowego wzmacniania kolorów), co gwarantować ma wyższy kontrast, wyciąganie detali z cieni czy bardziej nasycone barwy;
- Adaptive Tone, który ma automatycznie dopasowywać jasność ekranu i temperaturę kolorów do zewnętrznego oświetlenia;
- Reading Mode, czyli tryb czytania, który można automatycznie przypisać do wykorzystywanych aplikacji (będzie włączany zaraz po ich uruchomieniu);
- Eye Comfort Mode, którym redukuje ilość emitowanego szkodliwego światła niebieskiego o 66 proc.
TCL Plex z aparatem 48 Mpix
W TCL Plex pojawił się potrójny aparat główny, który umieszczony został na środku tylnego panelu. To mały powiew świeżości względem większości modeli producentów z Państwa Środka. Producent chwali się jednak, że wrażenie robić będzie przede wszystkim jakość modułu, który złożono z:
- sensora głównego 48 Mpix (Sony IMX582, 1/2 cala) ze standardową optyką o jasności f/1,8;
- dodatkowego sensora 16 Mpix (Samsung S5K3P9, 1/3 cala) z szerokokątną optyką o jasności f/2,4;
- pomocniczego sensora 2 Mpix (OmniVision OV02K, 1/2,8 cala) z optyką f/1,8.
Ostatni z sensorów, który może pochwalić się pikselami o wielkości 2,9 mikrona, wykorzystywany ma być podczas nagrywania wideo w słabych warunkach oświetleniowych. Ma on wspierać główną matrycę, z której obraz rejestrowany jest w jakości do 4K.
TCL Plex wyposażony jest w autorskie oprogramowanie firmy na algorytmach uczenia maszynowego, które ma m.in. automatycznie zarządzać jasnością czy trybem HDR. Pojawił się również tryb Super Night Mode, który zagwarantować ma o wiele jaśniejsze zdjęcia w nocy o wyższym poziomie szczegółów.
Chińczycy zadbali do tego o tryb Super Slow Motion, w którym można nagrywać wideo przy 960 kl/s. Dotyczy to rozdzielczości 720p.
Z przodu znalazł się z kolei aparat 24 Mpix z optyką o jasności f/2,0. Moduł ten - tak, jak główny sensor - ma funkcję łączenia danych z sąsiadujących pikseli, co poprawia jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.
Łatwa obsługa telewizorów TCL
Plex oparty jest na Androidzie przykrytym autorską nakładką TCL. Ma ona mieć intuicyjny interfejs z funkcją automatycznego organizowania aplikacji czy obsługi za pomocą gestów. Rozwiązanie o nazwie Smart Panel ma usprawnić nawigowanie między poszczególnymi funkcjami.
Na obudowie pojawił się "Smart Key", który umożliwia szybkie wykonanie wybranych czynności - od uruchomienia aplikacji po wybór funkcji. Ma on trzy tryby pracy - pojedyncze, podwójne i długie wciśnięcie.
TCL znane jest z produkcji TV, więc w Plex nie mogło zabraknąć funkcji ułatwiających komunikację na linii smartfon-telewizor. Należą do nich:
- T-Cast do szybkiego przesyłania danych z telefonu do TV (wideo, zdjęcia czy muzyka;
- TV Remote Control do kontrolowania TV z poziomu smartfonu (także za pomocą poleceń głosowych).
Ciekawym dodatkiem jest opcja Super Bluetooth, która poprawiać ma jakość połączenia z wieloma urządzeniami. Plex może zostać połączony jednocześnie z czterema parami słuchawek lub głośnikami Bluetooth.
Plex z przyzwoitą specyfikacją
Pierwszy globalnie dostępny smartfon TCL nie powalczy z flagowcami Samsunga czy Huaweia, ale użytkownicy nie powinny narzekać na wyposażenie. Plex bazuje bowiem na wydajnym Snapdragonie 675, a do tego ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci UFS 2.1 (można ją rozszerzyć kartami microSD).
Wbudowana bateria ma z kolei 3820 mAh. Można ją ładować z wykorzystaniem technologii Quick Charge 3.0. Smartfon wyposażony jest w złącze USB typu C, ale pracuje ono w starszym standardzie 2.0. Model na rynek trafi w wersji tak na jedną, jak i dwie karty SIM.
Warto dodać, że firma nie tylko nie zrezygnowała z gniazda słuchawkowego Jack 3,5 mm, ale zadbała też o dedykowany wzmacniacz NXP9890 (Smart PA).
Poniżej kluczowe elementy specyfikacji TCL Plex:
TCL Plex | |
---|---|
Producent | TCL Communication |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 675 |
Segment | Smartfon ze średniej półki |
System operacyjny | Android 9 |
Przekątna ekranu | 6.53″ |
Rozdzielczość ekranu | 2340 x 1080 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 8 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 128 GB |
Rozdzielczość matrycy | 48 Mpix |
Pojemność akumulatora | 3820 mAh |
TCL Plex - cena i dostępność
TCL Plex do sprzedaży wprowadzony zostanie w czwartym kwartale 2019 roku, a jego cena w Europie ma wynieść ok. 329 euro (ok. 1435 zł). Szczegóły na temat dokładnej wyceny w Polsce pojawią się w późniejszym terminie.
Teraz wiadomo, że produkt można będzie kupić w dwóch wersjach kolorystycznych - białej (Opal White) z gradientem i wzorem w kształcie "S" oraz czarnej (Obsidian Black) z holorgraficznym efektem.