Pancerne smartfony – jak wybrać? Czym się kierować?
Miłośnicy sportów ekstremalnych oraz osoby, które często rozbijają swoje smartfony powinni rozważyć zakup telefonu o dużej wytrzymałości. Rynek pancernych smartfonów rozwija się bardzo dynamicznie. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Jakimi parametrami należy się kierować?
26.09.2019 | aktual.: 26.09.2019 23:25
Ogólnodostępne smartfony cechują się coraz bardziej zaawansowanymi technologiami, jednak jedną z ich największych wad jest dość niska wytrzymałość. Wystarczy chwila nieuwagi i upadek z niewielkiej wysokości, a zarówno ekran, jak i obudowa mogą ulec uszkodzeniu. Przy mocniejszych uderzeniach istnieje ryzyko poważnego naruszenia wnętrza smartfonu. Na szczęście na rynku dostępne są telefony dedykowane osobom uprawiającym sporty ekstremalne, miłośnikom górskich wycieczek i podróży. Co więcej, są wodoodporne i znacznie lepiej znoszą różnice pogodowe.
Jak wybrać pancerny smartfon?
Pancerne smartfony powinny cechować się kilkoma ważnymi parametrami. Przed zakupem należy na nie zwrócić uwagę, ponieważ będą one decydowały o żywotności telefonu. Najważniejsze są:
- Obudowa – tutaj kluczową rolę odgrywają materiały. W większości przypadków jest ona metalowa, wykończona gumowymi elementami. Taka budowa ma chronić podzespoły telefonu przed uszkodzeniem. Wizualnie nie wygląda to tak elegancko jak w przypadku tradycyjnych smartfonów, jednak tylko w ten sposób można uchronić urządzenie przed zniszczeniem. Obudowa pancernego telefonu jest wyraźnie zarysowana.
- Szyba ekranu – modele pancerne posiadają specjalne, chemicznie hartowane szkło, tak aby móc zapobiec ewentualnemu pęknięciu i zadrapaniu. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma potrzeby kupowania dodatkowego etui.
- Wodoszczelność – producenci telefonów umieszczają na opakowaniach specjalne oznaczenia mówiące o stopniu ochrony IP. Im jest on wyższy, tym lepsza odporność przed wilgocią i wodą. Nawet po zanurzeniu smartfony spełniające normę IP zachowują swoją sprawność. Dobre pancerne telefony powinny mieć przynajmniej IP67.
Urządzenie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb konsumenta. Jego design i interfejs są dopasowane zarówno do kobiecych, jak i męskich potrzeb. Pancernego smartfona można zabierać na budowę, wyprawę do puszczy amazońskiej czy też rowerowy rajd górski. Bez obaw można wrzucić go do plecaka. Mitem jest to, że są one drogie i kosztowne w eksploatacji. Najtańsze modele można dostać już od 300 złotych. Większość z nich działa na systemie Android. Niektóre potrafią obsługiwać dwie karty SIM, co jest ważne dla osób archiwizujących wspomnienia na telefonie. Droższe modele (powyżej 1000 zł) cechują się 4-rdzeniowymi procesorami oraz certyfikatami wytrzymałości na znacznie wyższym poziomie. W zależności od ceny, użytkownik otrzymuje pamięć w zakresie wielkości od 2 do 16 GB RAM. Warto sprawdzić rodzaj akumulatora, świadczący o wytrzymałości. Ten parametr powinien wynosić co najmniej 2200 mAh.
Przed zakupem warto przejrzeć rankingi polecanych smartfonów pancernych.