5G startuje w Polsce! Plus wyprzedził rywali
Na tę wiadomość czekało wielu. Pierwszy polski operator jest gotowy do uruchomienia sieci 5G. Komercyjnie, nie w ramach testów.
08.05.2020 | aktual.: 08.05.2020 17:55
Choć nad wdrożeniem 5G w Polsce pracują wszyscy operatorzy, jedynie dwóch zdawało się walczyć o palmę pierwszeństwa. Na początku roku przedstawiciele Plusa i Playa publikowali sprzeczne komunikaty, według których to właśnie ich sieci uda się wyprzedzić konkurenta. Wygląda na to, że starcie wygrał Plus.
Plus uruchomi komercyjne 5G w 7 polskich miastach już po weekendzie
Według oficjalnych informacji, start 5G przewidziano na poniedziałek 11 maja. Mowa o komercyjnej sieci dostępnej dla każdego abonenta Plusa i Cyfrowego Polsatu dysponującego kompatybilnym smartfonem lub routerem.
W pierwszej kolejności stacje bazowe zostaną uruchomione w 7 polskich miastach. Są to:
- Gdańsk;
- Katowice;
- Łódź;
- Poznań;
- Szczecin;
- Warszawa;
- Wrocław.
O ile Play nie wykorzysta pozostałych 3 dni na start swojej sieci, to Plus będzie mógł się poszczycić pierwszą komercyjną siecią 5G w Polsce.
5G Plusa ma w ciągu kilku miesięcy objąć zasięgiem 3 mln osób
Plus szacuje, że w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 000 mieszkańców wspomnianych miast.
Drugi etap zakłada uruchomienie 600 dodatkowych stacji bazowych, które mają zapewnić zasięg 5G w całej Warszawie i okolicznych miejscowościach. Plan ma zostać zrealizowany na początku przyszłego roku, ale Plus deklaruje, że znaczna część stacji wystartuje jeszcze przed końcem 2020.
5G sieci Plus w Polsce wykorzystuje pasmo 2600 MHz TDD. Co to oznacza?
Docelowo sieć 5G ma u nas działać w pasmach 3400-3800 MHz, ale aukcja częstotliwości jeszcze się nie odbyła (dodatkowo sprawa się przeciąga przez pandemię koronawirusa). Plus wykorzystał więc niższe pasmo, którym już dysponuje.
Operator deklaruje, że wykorzystanie częstotliwości 2600 MHz zapewni transfer danych na poziomie 600 Mb/s przy zachowaniu niskich opóźnień i wysokiej stabilności. Sieć 5G w porównaniu z 4G ma być ponadto dużo mniej podatna na przeciążenia, gdy z internetu korzysta wielu abonentów jednocześnie.
Do czasu uruchomienia wyższych częstotliwości raczej nie ma co liczyć na drastyczny przeskok jakościowy (docelowo prędkość transferu ma być liczona w Gb/s), ale w teorii 5G już w pierwszym etapie powinno sprawdzać się lepiej np. w przypadku grania w chmurze.
5G w sieci Plus: kto będzie mógł skorzystać?
Przez kilka najbliższych miesięcy transmisja danych w 5G będzie dla abonamentów Plusa i Cyfrowego Polsatu dostępna promocyjnie w ramach już opłacanych pakietów internetowych.
Dalsze plany zakładają jednak wprowadzenie osobnych - zapewne droższych - planów 5G.
Oczywiście oprócz aktywnego abonamentu konieczne jest także posiadanie kompatybilnego smartfonu lub routera, który działa z 5G w paśmie 2,6 GHz.
Za infrastrukturę sieci 5G Plusa w Polsce odpowiada Ericsson. Instalacja nadajników na 100 pierwszych stacjach bazowych w 7 polskich miastach została zakończona w marcu. W kwietniu natomiast infrastruktura przeszła wymagane testy.
Zobacz również: