Dysk Google - co to jest i jak używać? Pierwsze kroki z usługą
Google Dysk to jedna z najpopularniejszych usług, która pozwała na przechowywanie danych w sieci. Dodatkowo jest zintegrowany z innymi narzędziami i usługami, co jeszcze lepiej pozwoli zarządzać naszymi plikami. Wyjaśniamy, co to jest Dysk Google i podpowiadamy, jak mądrze korzystać.
Dysk Google - co to jest?
Dysk Google to usługa do przechowywania i synchronizacji plików stworzona przez Google. Od 2012 roku pozwala użytkownikom przechowywać przeróżne dane na serwerach, dzięki czemu z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu, możemy mieć do nich dostęp.
Na smartfonie korzystanie z Dysku Google jest jeszcze prostsze, dzięki dedykowanej aplikacji, która dostępna jest zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Obie wersje dostępne są w bazie programów w serwisie dobreprogramy.pl.
Jak korzystać z Dysku Google?
Aby korzystać z Dysku Google, należy założyć konto lub zalogować się swoim kontem Google. Dostęp do usługi możemy uzyskać, wchodząc na stronę drive.google.com lub korzystając z dedykowanej aplikacji dostępnej zarówno na urządzenia mobilne, jak i PC i Mac. Po zalogowaniu się otrzymujemy dostęp do widoku Mój Dysk, z którego możemy tworzyć, przeglądać i edytować pliki.
O najważniejszych funkcjach Dysku Google dowiecie się szczegółowo poniżej, w tym o plikach, które można przechowywać i tworzyć w ramach usługi. Samo korzystanie z Dysku jest bardzo intuicyjne, ale jeśli potrzebujecie dodatkowego wsparcia, zajrzyjcie na stronę support.google.com/drive.
Dysk Google - podstawowe funkcje
Dysk Google oferuje możliwość przechowywania plików zapisanych w najpopularniejszych formatach, w tym:
- Microsoft Word (.DOC i .DOCX)
- Microsoft Excel (.XLS, .XLSX, .XLSM, .XLTM i .XLAM;)
- Microsoft PowerPoint (.PPT i .PPTX)
- OpenDocument Format (.ODT i .ODS)
- Adobe Portable Document Format (.PDF)
- Apple Pages (.PAGES)
- Adobe Illustrator (.AI)
- Adobe Photoshop (.PSD)
- Tagged Image File Format (.TIFF)
- Autodesk AutoCad (.DXF)
- Scalable Vector Graphics (.SVG)
- PostScript (.EPS, .PS)
- Fonty (.TTF, .OTF)
- XML Paper Specification (.XPS)
- Zarchiwizowane pliki (.ZIP i .RAR)
W sumie Dysk Google obsługuje ponad 100 różnych formatów, które możemy edytować bez konieczności ich konwertowania. Poza tym Dysk Google umożliwia tworzenie nowych plików. Jest zintegrowany z innymi usługami Google - Dokumentami, Arkuszami oraz Prezentacjami.
Dzięki temu współpracownicy mogą tworzyć i edytować dokumenty wspólnie w czasie rzeczywistym, dodawać komentarze czy udostępniać je dalej. Każda z tych usług również doczekała się aplikacji mobilnej, które możecie pobrać, klikając w poniższy link:
Zarządzanie danymi na Dysku Google jest niezwykle proste, m.in. dzięki współdzielonym dyskom czy inteligentnemu wyszukiwaniu danych. Bez trudu można również wybranym dokumentom nadawać priorytet, dzięki czemu wyszukanie tych plikom będzie jeszcze szybsze.
Należy również wspomnieć o możliwości przesyłania danych z Dysku Google na komputery PC i Mac. Wszystkie wprowadzane zmiany są dostępne zaraz po ich wprowadzeniu, dzięki czemu dane na dysku twardym są zawsze aktualne. Jeśli jednak nie mamy obecnie dostępu do sieci, to wciąż możemy tworzyć, wyświetlać i edytować pliki w Dokumentach, Arkuszach oraz Prezentacjach. Wszystkie zmiany wprowadzone w trybie offline, są automatycznie synchronizowane, gdy tylko ponownie połączymy się z internetem.
Dysk Google - ceny
Dysk Google umożliwia bezpłatne przechowywanie 15 GB danych. Za dodatkową opłatą możesz zyskać dostęp do kolejnej przestrzeni w chmurze. Do wyboru są następujące pakiety:
- 100 GB za 8,99 zł/miesięcznie;
- 200 GB za 13,99 zł/miesięcznie;
- 2 TB za 469,99 zł/miesięcznie.
Płacąc za cały rok z góry, możesz zaoszczędzić do 17 proc. Dodatkowo dokupioną przestrzeń można rozdzielić na kilku członków rodziny.
Dysk Google i zintegrowane narzędzia
Warto mieć na uwadze, że w celu łatwiejszego zarządzania danymi prywatnymi czy firmowymi projektami, możemy zintegrować Dysk z innymi narzędziami. W tym: Adobe, Atlassian, Autodesk, DocuSign, SalesForce czy Slack.
Dysk Google a bezpieczeństwo danych
Gogle wykorzystuje 128-bitowy klucz szyfrowania plików przechowywanych na Dysku Google oraz protokół SSL, dzięki czemu dane zapisane w chmurze powinny być całkowicie bezpieczne. Oczywiście sami możemy decydować o tym, komu dajemy dostęp do zbieranych danych, w tym czy firmy zewnętrzne mogą mieć wgląd w nasze dane.
Dysk może skanować pliki w poszukiwaniu poufnych informacji i w przypadku ich znalezienia blokować osobom spoza organizacji dostęp do pliku. Dodatkowo oczywiście należy mieć na uwadze, że zgodnie z regulaminem Google zbiera dane o użytkownikach, które mogą być przetwarzane i wykorzystywane przez firmę.