Stało się. HarmonyOS - autorski system Huaweia - trafił na smartfony
Na razie w fazie beta i tylko w Chinach.
16.12.2020 | aktual.: 16.12.2020 15:13
HarmonyOS to system, który rozwijany jest głównie z myślach o urządzeniach tzw. Internetu rzeczy. Przed kilkoma miesiącami Huawei zmienił jednak zdanie i ogłosił, że - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - oprogramowanie trafi na smartfony.
HarmonyOS można już pobrać na 5 kompatybilnych smartfonów i tabletów
Lista wspieranych na ten moment urządzeń obejmuje modele:
- Huawei P40;
- Huawei P40 Pro;
- Huawei Mate 30;
- Huawei Mate 30 Pro;
- Huawei MatePad Pro.
HarmonyOS 2.0 w wersji beta został udostępniony w Chinach. Chętni do wzięcia udziału w testach, którzy nie będą zadowoleni z nowego oprogramowania, mogą łatwo powrócić do Androida z EMUI 11.
HarmonyOS ciężko odróżnić od Androida
Mimo że pod maską to zupełnie nowe oprogramowanie, system Huaweia i tak współdzieli znaczną część kodu z EMUI. Szczególnie w warstwie wizualnej.
Huawei P40 With Harmony OS 2.0
Ba - HarmonyOS jest w stanie uruchamiać aplikacje pisane z myślą o Androidzie, więc wielu użytkowników może w ogóle nie odnotować zmian.
To jednak nie oznacza, że różnic nie ma wcale. Swego czasu mówiło się, że system HarmonyOS jest lżejszy od Androida, więc może się okazać mniej zasobożerny i bardziej łaskawy dla baterii.
Nie, HarmonyOS nie rozwiązuje problemów Huaweia na Zachodzie
Wielu błędnie uważa, że autorski system operacyjny jest remedium na problemy, które dotknęły Huaweia przez konflikt z amerykańskimi władzami. Ale to nieprawda.
Android sam w sobie jest oprogramowaniem otwartoźródłowym i nikt nigdy nie bronił Huaweiowi z niego korzystać. Tym, do czego dostęp Huawei stracił, są komercyjne technologie i rozwiązania z USA, w tym aplikacje Google'a.
HarmonyOS w żaden sposób sytuacji Huaweia nie zmienia. Takich programów jak Mapy Google, Chrome czy YouTube na żadnym nowym telefonie czy w AppGallery nie uświadczymy, bez względu na użyty system operacyjny.
Autorskie oprogramowanie pomoże Huaweiowi co najwyżej w większym stopniu się usamodzielnić oraz łatwiej zapewnić kompatybilność z resztą działającego pod kontrolą HarmonyOS-u ekosystemu.
Zobacz także: