Facebook Home? Na razie możecie go sobie darować

Facebook Home

Facebook Home

Od kilku dni korzystam z Facebok Home. Jest w nim kilka rzeczy wartych uwagi, ale po krótkim okresie testów aplikacji mam ochotę ją odinstalować.

Co to i dla kogo to?

Zacznijmy od tego, że Facebook Home, to nie nakładka, jak mylnie nazywają go niektórzy, a launcher. To zwykła aplikacja zmieniająca wygląd i funkcjonowanie kilku elementów systemu. Home kierowany jest przede wszystkim do miłośników tego portalu Zuckerberga, ale nawet im może nie przypaść do gustu.

Teoretycznie swoim designem i prostotą mógłby przyciągnąć wielu innych użytkowników, szczególnie, że prezentuje się lepiej, niż połowa oficjalnych nakładek dostępnych na rynku. Tylko ze względu na wygląd wolałbym mieć Facebook Home na telefonie, niż nakładkę z Xperii, szczególnie tych starszych.

Facebook Home w praktyce

Facebook Home całkowicie przykrywa system (pulpity, appdrawer, widżety, belkę powiadomień) aplikacją składającą się z trzech części: Coverfeeda, Chat Heads i własnego appdrawera.

HTC One – pierwsze wrażenia i wideoprezentacja

Najważniejszą funkcją Facebook Home jest Coverfeed. Mowa oczywiście o ekranie blokady, który wyświetla wpisy i zdjęcia naszych znajomych oraz stron, które lubimy. Z tego poziomu możemy skomentować lub polubić zdjęcie czy wpis. Tutaj mieści się też panel powiadomień, który niestety obejmuje tylko powiadomienia z Facebooka (powiadomienia systemowe zarezerwowane są dla HTC First).

Coverfeed prezentuje się nieźle, pod warunkiem, że nasi znajomi wrzucają ładne zdjęcia, lub chociaż mają ustawione niebrzydkie zdjęcia w tle, które wyświetlają się przy wpisach w Coverfeedzie. Może więc prezentować się tak:

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Nie jest jednak tak różowo, jak na materiałach promocyjnych aplikacji Zuckerberga. Nasi znajomi raczej nie podróżują do Tajlandii i nie robią pięknych zdjęć. Sami zresztą "lajkujemy" zbyt wiele stron takich jak "Typowy seba". To oznacza, że nasz ekran blokady może wyświetlać takie treści:

Z poziomu ekranu blokady można przejść do menu aplikacji (gest pociągnięcia naszego awatara w górę), do Facebook Messengera (gest w lewo) oraz do ostatnio uruchomionej aplikacji (gest wprawo).
Najbardziej przydatną funkcją jest Chat Heads, po naszemu "dymki czatu". Gdy ktoś do nas napisze na Facebooku (lub wyśle SMS, a my wcześniej zintegrowaliśmy Facebook Messengera z aplikacją SMS), to na ekranie pojawi się awatar tej osoby z licznikiem nieprzeczytanych wiadomości.

To o tyle ciekawe rozwiązanie, że awatarowe powiadomienia można przyczepiać w dowolne miejsca na bokach ekranu i pojawiają się nawet w innych aplikacjach czy częściach systemu. Nie zobaczymy ich oglądając filmy czy grając w gry.

Najważniejsze jednak, że nie trzeba wychodzić z aplikacji, z której korzytamy, żeby podejrzeć wiadomość, czy odpisać znajomym. Chat Heads zachowują się bowiem jak widżet działający w tle, a nie osobna aplikacja Messengera.

Oczywiście Chat Heads to nie konieczność. Jeśli komuś awatarowe powiadomienia w tle przeszkadzają, może je bez problemu wyłączyć w ustawieniach aplikacji Messengera.

Ostatnią częścią Facebook Home jest zmieniona szufladka aplikacji. To właściwie całoekranowy folder, w którym możemy umieścić nasze ulubione i najczęściej używane aplikacje. Dostęp do całej reszty znajduje się na ekranie na lewo od głównej "szufladki".

To całkiem przydatne, szczególnie dla użytkowników Xperii, Galaxy czy smartfonów HTC, gdzie aż się roi od zbędnych systemowych aplikacji. Inna kwestia, że praktycznie każdy inny launcher pozwala na ukrycie niepotrzebnych aplikacji.

U góry znajdują się znane z oficjalnego widżetu Facebooka szybkie skróty do zmiany statusu, dodania zdjęcia i zameldowania się na Facebooku.

Ustawienia

W Facebook Home nie ma zbyt wiele ustawień. Z poziomu menu Ustawień Home można całkowicie wyłączyć launcher, przywrócić na stałe górną belkę powiadomień i przejść do ustawień aplikacji Facebooka i Messengera. Dodatkowo można ustawić wykorzystanie danych Coverfeeda, które dopasowuje częstotliwość pobieranych informacji oraz definiuje jak duże i ciężkie obrazki mają być tam zaciągane.

Brakuje tu jakichkolwiek bardziej zaawansowanych ustawień, chociażby kontroli nad tym, co ma pojawiać się w Coverfeedzie.

Wady

Tych jest niestety sporo. Zacznę od idei i funkcjonowania Coverfeeda. Nie chciałbym dawać nikomu do ręki telefonu z zainstalowanym Facebook Home, bo nie wiadomo co akurat w Coverfeed się pojawi. Zresztą ten ktoś mógłby szybko polubić (nawet niechcący) czy skomentować wyświetlaną treść wbrew mojej woli.

Jeżeli nie przyjmujemy byle kogo do znajomych a nasi znajomi  wrzucają ładne zdjęcia, to Coverfeed może się ładnie prezentować. Nierzadko jednak treści wrzucane na Facebooka nie nadają się do tego, żeby stanowiły tło ekranu blokady.

Wadą samego Coverfeeda jest brak skrótu do (wciąż) najważniejszej funkcji telefonu, czyli dialera. Delikatnie mówiąc to po prostu nieporozumienie, że w dojrzałym launcherze nie mogę szybko i łatwo zadzwonić z własnego telefonu.

Wreszcie doczekamy się phabletów z Windows Phone?

Chat Heads działają świetnie. Szkoda jednak, że nie da się wyłączyć powiadomień z górnej belki. Po co mi one, kiedy mam już dublujące się powiadomienia na wierzchu ekranu? Dużą wadą jest to, że jeśli pisze do nas kilka osób, to dymek czatu jest tylko jeden, nie da się go rozdzielić. Trzeba w niego kliknąć, żeby pokazały się pozostałe osoby. Niestety w ten sposób jesteśmy zmuszeni do przeczytania ostatniej wysłanej do nas wiadomości.

Panel powiadomień ogranicza się tylko do tych z facebookowych aplikacji. Gdzie informacje o nieodebranych połączeniach czy mailach? Niestety tylko w domyślnie ukrytej belce powiadomień i w HTC First.

Całe szczęście, że zwykły ekran blokady można przywrócić (w menu ustawień Home), ale wtedy integracja Facebook Home z systemem nie wygląda tak dobrze. Brakuje własnych ustawień blokady wewnątrz launchera Zuckerberga.

Dla wielu wadą będzie domyślne przykrycie pulpitów, na których umieszczamy ulubione widżety. By do nich przejść nie zamykając Facebook Home'a należy udać się do Wszystkich aplikacji i wybrać skrót "Więcej". Oczywiście mija się to z przeznaczeniem widżetów jako elementów szybkiego dostępu do informacji czy funkcji.

Podsumowanie

Oficjalnie jeszcze niedostępny poza granicami USA Facebook Home jest bardzo prosty. Wręcz ubogi. Zaryzykuję stwierdzenie, że bardziej ogranicza, niż zwiększa możliwości. Nie mogę mu odmówić jednak poprawnej polonizacji, pomysłu, dobrego wyglądu i niezłej płynności.

Pobawiłem się nim trochę, zaspokoił ciekawość, ale nie mam zamiaru używać go na co dzień. Co więcej, najlepsza jego funkcja, czyli Chat Heads, od ostatniej aktualizacji Facebook Messengera jest dostępna dla każdego, bez potrzeby instalacji facebookowego launchera.

Mark Zuckerberg zapewnił, że co miesiąc Facebook Home będzie zmieniany, aktualizowany i polepszany. Mam nadzieję, bo Home ma szansę urosnąć do przyzwoitego i funkcjonalnego launchera, którym póki co niestety nie jest.

Autorem wpisu jest Bartosz Dul, redaktor naczelny Androidmagazine.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Samsung Galaxy Note 4 - lepszy od najlepszego [test i recenzja] Colorovo CityTab Vision 7i: można zrobić dobry i tani tablet Huawei Ascend Mate 7: wydajność i wyniki benchmarków Huawei Ascend Mate 7: interfejs EMUI Huawei Ascend Mate7: jakość wykonania, ekran i czytnik linii papilarnych Moto 360 - test i recenzja inteligentnego zegarka Motoroli Sony Xperia Z3 Compact: bateria Sony Xperia Z3 Compact - jakość wykonania i ergonomia Nokia Lumia 930 – piękna, potężna i… zniechęcająca [test] LG G3: test i recenzja telefonu Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia Canon Legria Mini X - kamera dla vlogera lub muzyka HTC Desire 816 - średni średniak? [test] Huawei Ascend Mate7 - pierwsze wrażenia Samsung Galaxy K Zoom. Czy smartfon z zoomem x10 może zastąpić aparat kompaktowy? Meizu MX3 - chińskie cacko w Europie [test] CAT B15 – pancerny żelek [test] Porównanie: LG G3 vs Xperia Z2 vs Galaxy S5 vs One M8 Huawei Ascend G700 - między Europą a Azją [test] LG G3: czas pracy baterii [test] LG G3: test aparatu i jakość zdjęć Test Alcatel One Touch Idol Alpha. Za drogi na średniaka, za słaby na flagowca CAT B100 – twardziel, który pozbawia złudzeń [test] Jak działają gry na LG G3?

Popularne w tym tygodniu:

LG V30 to fotograficzny kombajn, w którym można się zakochać [TEST]