Oto HarmonyOS 2. Huawei pokazał swój system w akcji
Huawei chce mieć jeden system, by wszystkimi rządzić.
02.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:12
Czy HarmonyOS ma być konkurencją dla Androida? I tak, i nie. Z jednej strony Huawei chwali się przewagami swojego systemu nad Androidem czy iOS-em, ale z drugiej HarmonyOS w smartfonowym wydaniu jest po prostu mocną modyfikacją Androida. Głębszą niż EMUI, ale wciąż bazującą na w teorii konkurencyjnej platformie.
Główną zaletą systemu HarmonyOS ma być jego multiplatformowość
Już na starcie HarmonyOS ma kontrolować całą gamę zróżnicowanych urządzeń: telefony, tablety, zegarki oraz telewizory.
Docelowo platforma ma jednak wymagać do działania raptem 128 KB RAM-u, co znacznie rozszerzy listę potencjalnych zastosowań. Teoretycznie HarmonyOS mógłby zasilać nawet pojedyncze inteligentne żarówki, słuchawki, gniazdka, termostaty czy czujniki dymu. Słowem - w zasadzie wszystko, co da się połączyć z internetem.
Takie podejście ma zapewnić lepszą obsługę wielu urządzeń. Dziś większość urządzeń Internetu rzeczy - choć kompatybilna z Androidem czy iOS-em - wymaga do działania osobnych, lżejszych systemów operacyjnych. Huawei chce to zmienić.
HarmonyOS ma sprawić, że wszystkie twoje urządzenia będą działały jako jedno superurządzenie
Huawei deklaruje, że obsługa kilku urządzeń będzie tak wygodna jak zarządzenie jednym.
Istotnym elementem oprogramowania jest specjalne centrum sterowania, z poziomu którego można wygodnie zarządzać połączonymi urządzeniami. Huawei najbardziej dumny jest z interfejsu bazującego na pierścieniu z ikonami znajdujących się w pobliżu urządzeń.
Przykład użycia? Gdy użytkownik słucha muzyki na telefonie, może - przeciągając ikonę znajdującego się w pobliżu głośnika - "przerzucić" dźwięk na zewnętrzne urządzenie. Równie proste ma być wyświetlenie telefonicznej wideorozmowy na telewizorze.
W przyszłości ujednolicone centrum sterowania - pozwalające na obsługę podłączonych urządzeń - ma trafić na wszystkie produkty Huaweia z wyświetlaczami.
Kolejny przykład superurządzenia to zestaw kamer złożony z kilku telefonów, drona i kamery sportowej. Użytkownik ma mieć możliwość rejestrowania filmu z kilku źródeł przy użyciu jednej aplikacji. W trakcie nagrywania można by przełączać się między urządzeniami, zmieniając tym samym ujęcia.
HarmonyOS ma sprawić, że łączenie kilku urządzeń będzie maksymalnie proste, a jednocześnie zaawansowane. Huawei podaje przykład, w którym użytkownik przykłada smartfon do dopiero co rozpakowanego blendera, a ten nie tylko łączy się z telefonem, ale i - pobierając dane z aplikacje Zdrowie - wyświetli spersonalizowaną listę przepisów.
Idea HarmonyOS to także współdzielenie interfejsu między urządzeniami. Przykładowo podczas wykonywania ćwiczeń można będzie wyświetlić dane treningowe z zegarka na telewizorze lub tablecie. Ma to umożliwić chociażby oglądanie filmów instruktażowych z możliwością jednoczesnego monitorowania postępów.
Urządzenia z HarmonyOS mają współdzielić nawet menedżer zadań. Ma to umożliwić chociażby rozpoczęcie edycji dokumentu na telefonie i - po kliknięciu jednej ikony - "przerzucenie" aplikacji na ekran tabletu.
Huawei pomyślał także o wspólnym schowku. Tekst skopiowany na jednym urządzeniu będzie można wkleić na drugim.
HarmonyOS ma ponadto zapewnić głębszą integrację z Windowsem za sprawą przygotowanej przez Huaweia wtyczki.
Według producenta, w ciągu ostatniego roku mnóstwo firm wyraziło chęć zapewniania kompatybilności swoich produktów z HarmonyOS.
HarmonyOS to także odmieniony interfejs i liczne usprawnienia optymalizacyjne
Huawei chce, by w jego interfejsie ikony oraz widżety stanowiły jedność. Po przeciągnięciu palca po ikonie aplikacji w górę, wyświetli się inteligentna karta dająca dostęp do najważniejszych funkcji apki bez konieczności jej uruchamiania.
Huawei obiecuje także szybsze działanie, wyższą wydajność w grach, płynniejsze animacje oraz lepszą obsługę wielu aplikacji na raz. Stan wszystkich uruchomionych apek ma być przechowywany w pamięci urządzenia. Nawet po przywołaniu dawno nieużywanego programu, praca ma być kontynuowana w miejscu, w którym została przerwana.
HarmonyOS ma utrzymywać wysoką wydajność nawet przez 36 miesięcy od momentu pierwszego uruchomienia urządzenia.
Kiedy HarmonyOS trafi do użytkowników?
W najbliższych tygodniach do sprzedaży trafią nowe urządzenia - zegarek Huawei Watch 3 i tablet MatePad Pro - które działają pod kontrolą HarmonyOS od nowości.
HarmonyOS & New Products Launch - Highlights
W Chinach zaktualizowanych do nowego systemu ma być ponadto blisko 100 urządzeń już wprowadzonych na rynek, wliczając w to serie Huawei Mate 40, Mate 30, P40, Mate X2, nova 8 oraz MatePad Pro.
Informacje na temat dostępności HarmonyOS na rynkach globalnych mają zostać ujawnione później.
Zobacz także: