Magia fotograficznego marketingu. Samsung chwali się najmniejszą matrycą 50 Mpix
Tak, najmniejszą.
10.06.2021 | aktual.: 10.06.2021 15:04
Wpływ na jakość zdjęcia ma wiele czynników, ale jednym z istotniejszych jest rozmiar matrycy i pojedynczych pikseli. Im większe światłoczułe punkty, tym lepiej dla obrazka.
Z drugiej natomiast strony miniaturyzacja pikseli jest większym wyzwaniem technologicznym, a małe sensory wbrew pozorom też mają swoje zalety. Mniejsza matryca oznacza chociażby większą wszechstronność i możliwość zaprojektowania smuklejszej obudowy.
Zabawnie jest widzieć jak producenci na zmianę prezentują super duże i super małe czujniki, za każdym razem wychwalając atuty swoich rozwiązań.
Samsung zaprezentował najmniejszą na świecie matrycę 50 Mpix
ISOCELL JN1 - bo tak nazywa się nowy sensor - ma rozmiar 1/2,76 cala i przy okazji najmniejsze na świecie piksele. Rozmiar pojedynczego punktu to raptem 0,64 mikrometra, co jest rekordem, który pewnie nieprędko zostanie pobity.
Oczywiście ISOCELL JN1 wykorzystuje technologię łączenia pikseli 4 do 1 (łącznie 1,28 mikrometra), generując wówczas 12,5-megapikselowe zdjęcia z większą ilością przechwyconego światła.
Nowy czujnik to także:
- technologia izolacji pikseli ISOCELL 2.0, mająca zapewnić większą światłoczułość i wierność odwzorowania kolorów;
- szybki autofokus Super PD;
- HDR w czasie rzeczywistym;
- nagrywanie 4K w 60 kl./s i 1080p w 240 kl./s.
Samsung twierdzi, że to jego najbardziej wszechstronna matryca. Niewielki rozmiar sprawia, że może ona współpracować z obiektywami głównymi, ultraszerokokątnymi, teleobiektywami, a nawet aparatami do selfie.
Masowa produkcja już ruszyła. Na razie nie wiadomo, do jakich telefonów ISOCELL JN1 trafi w pierwszej kolejności.
Przypomnę, że Samsung niedawno pokazywał największą na świecie matrycę 50 Mpix
Zapowiedziany w lutym sensor ISOCELL GN2 ma rozmiar 1/1,12 cala i wielkość pojedynczego piksela 1,4 mikrometra. Jest on niemal 2,2-krotnie większy niż JN1.
Cóż - magia marketingu. Zarówno największy rozmiar, jak i najmniejszy, można sprzedać jako przełom.
Zobacz również: