4 wskazówki, jak wybrać smartwatch

4 wskazówki, jak wybrać smartwatch

4 wskazówki, jak wybrać smartwatch
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Maciej Gruszczyński
05.03.2021 10:38, aktualizacja: 05.03.2021 11:38

Coraz częściej smartwatche zastępują tradycyjne zegarki. Nic dziwnego, ponieważ mają znacznie więcej funkcji i pozwalają na zdalne obsługiwanie smartfonu. Jednak aby być w pełni zadowolonym z tego gadżetu, trzeba dobrze przemyśleć jego zakup. Sprawdź, jak wybrać smartwatch!

  1. Czego potrzebuje użytkownik smartwatcha?
  2. Absolutne minimum
  3. Zaawansowane funkcje
  4. Smartwatch idealny, czyli jaki?

Ze względu na to, że smartwatch jest ściśle powiązany z funkcjonalnościami smartfonu, zwykle zaleca się, aby oba urządzenia były tej samej marki. Nie jest to jednak konieczność.

Czego potrzebuje użytkownik smartwatcha?

Każdy użytkownik oczekuje od swojego urządzenia innych funkcjonalności, dlatego nie istnieje jeden, najlepszy i idealny smartwatch. Przed zakupem warto jest więc sprecyzować swoje oczekiwania i wziąć pod uwagę technologie, w które został już wyposażony smartfon. Weryfikacji powinien podlegać nie tylko system operacyjny telefonu (smartwatch powinien być z nim kompatybilny), ale również wygląd smartwatcha, ilość funkcji, czas pracy na baterii, możliwość płatności zbliżeniowych, słuchania muzyki bezpośrednio ze smartwatcha czy instalowania na nim nowych aplikacji. Zwykle im droższy jest smartwatch, tym daje więcej możliwości, jednak nawet gadżet ze średniej półki może zapewniać zadowalający poziom funkcjonalności.

Absolutne minimum

Zakup smartwatcha wiąże się przede wszystkim z chęcią częściowej, zdalnej obsługi smartfonu, dlatego każdy smartwatch powinien być wyposażony w podstawowe funkcjonalności. Należą do nich dotykowy wyświetlacz z podświetleniem, wszystkie funkcje podstawowe tradycyjnego zegarka, a więc pokazywanie daty i godziny, oraz możliwość wyświetlania powiadomień ze smartfonu. Smartwatch powinien też być odporny na wodę, wyposażony w miernik kroków i pulsu, a przede wszystkim możliwość bezprzewodowego połączenia ze smartfonem przez Bluetooth.

Inwestycja w smartwatcha nie ma sensu, jeśli urządzenie nie będzie kompatybilne ze smartfonem. Obecnie większość urządzeń z powodzeniem połączy się zarówno ze smartfonami z systemem Android jak i z tymi wyposażonymi w iOS. Wiele smartwatchy ma własny system operacyjny, który działa równie dobrze z iPhonami jak i innymi rodzajami smartfonów.

Zaawansowane funkcje

Podstawowe funkcjonalności są przydatne, jednak dla wielu użytkowników to za mało. Dla tych, którzy od swojego smartwatcha oczekują więcej niż tylko pokazywania godziny, powiadomień z telefonu lub mierzenia pulsu, przeznaczone są zaawansowane smartwatche, wyposażone w różnego rodzaju czujniki i funkcje. Bogata gama dodatków obejmuje m.in. wbudowaną pamięć, możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, w tym sportowych, słuchanie muzyki z popularnych aplikacji, jak Spotify, a nawet mierzenie nasycenia tlenu we krwi (funkcja pulsoksymetru). Miłośnicy sportów i wycieczek górskich docenią opcję korzystania z GPS, cyfrowego kompasu lub barometrycznego pomiaru wysokości, natomiast osoby, które powinny monitorować pracę serca, mogą być zainteresowane smartwatchami z funkcją EKG. Wszystkie funkcje zaawansowane są przydatne, jednak im ich więcej, tym zwykle smartwatch działa krócej na jednym ładowaniu. Przed zakupem warto więc przemyśleć, czy ważniejsze jest posiadanie wielu dodatków, czy długi czas pracy na baterii.

Smartwatch idealny, czyli jaki?

Niezależnie od tego, czy użytkownik zainwestuje w najtańszy model smartwatcha czy w nieco bardziej zaawansowane urządzenie z RTV Euro AGD, nie będzie z niego zadowolony, jeśli gadżet nie dostarczy mu funkcjonalności, których ten użytkownik potrzebuje. Jeśli dodatkowo wybrany model posiada również inne, nadprogramowe udogodnienia, to warto z nich korzystać. Dla coraz większej ilości właścicieli smartwatchów ważna jest możliwość płatności zbliżeniowych. Popularne NFC jest już dostępne na wielu smartwatchach, m.in. tych marki Fitbit, Apple czy Garmin.

Coraz częściej docenianą funkcją jest możliwość wykonywania połączeń ze smartwatcha bez używania smartfonu. Aby było to możliwe, wybrany model zegarka mu być wyposażony w łączność komórkową, głośnik oraz mikrofon. Uwagę warto zwrócić również na szybkość działania urządzenia, a także możliwość ładowania bezprzewodowego.

Kropką nad "i" powinna być jakość wykonania. Ze względu na to, że smartwatch nosi się niemal bez przerwy, powinien on być wykonany z solidnych materiałów, odpornych na zarysowania, stłuczenia lub wilgoć. W cenie są smartwatche ze stalową kopertą i te wyposażone w szkło szafirowe. Unikać warto tych plastikowych, a optymalnym wyborem będzie zegarek z Gorilla Glass i aluminiową obudową. Bez wątpienia dużą funkcjonalnością będzie cechował się zegarek wodoszczelny o klasie odporności IP68 lub IP67. Dzięki niemu urządzenie będzie odporne nie tylko na pot, ale również na zalanie wodą czy opady deszczu. Chcąc zyskać funkcjonalny i uniwersalny smartwatch, warto zainwestować w model, w którym można zmienić bransoletę lub pasek. Dzięki temu styl zegarka można dopasować do okazji i cieszyć się z jego świetnego wyglądu zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)