eSIM w Polsce powoli nabiera rozpędu. Orange ujawnił liczbę użytkowników

eSIM w Polsce powoli nabiera rozpędu. Orange ujawnił liczbę użytkowników

eSIM w Polsce powoli nabiera rozpędu. Orange ujawnił liczbę użytkowników
Miron Nurski
22.07.2021 11:19, aktualizacja: 22.07.2021 13:19

Fizyczne karty SIM wciąż mają się dobrze.

Standard eSIM zadebiutował w Polsce w grudniu 2018 roku za sprawą sieci Orange. W sierpniu 2020 operator chwalił się, że z tego standardu korzysta 50 000 osób. W ciągu niespełna roku wynik ten udało się podwoić.

eSIM w Orange ma 100 000 użytkowników

Na zdobycie pierwszych 50 000 klientów operator potrzebował 20 miesięcy. Kolejne 50 000 dołączyło po 11 miesiącach. Widać więc wyraźną tendencję wzrostową.

W dalszym ciągu eSIM pozostaje jednak rozwiązaniem niszowym. Według danych Orange, z mobilnych usług sieci korzystało w 2020 roku 15,8 mln osób. 100 000 aktywnych kart eSIM stanowi więc niewielki ułamek całości.

Na drodze do popularyzacji standardu eSIM wciąż stoi wiele przeszkód

Po pierwsze - początkowo standard eSIM dostępny był w Polsce jedynie w Orange. Dopiero w roku 2020 do zabawy dołączył T-Mobile (najpierw jedynie w przypadku klientów biznesowych, później także indywidualnych). Na tym na razie koniec.

Paradoksalnie niedostępność standardu eSIM u konkurencji może działać na szkodę Orange. Przesiadka na ten standard utrudnia ewentualne przeniesienie numeru do innej sieci, a przecież swobodna migracja między ofertami operatorów w założeniach ma być jednym z największych atutów nowego standardu.

Po drugie - standard eSIM obsługiwany jest jedynie przez garstkę urządzeń. Orange podaje, że przez niemal 3 lata w sprzedaży "było lub jest" 40 modeli z funkcją eSIM. A mowa głównie o smartfonach i smartwatchach z górnej półki. Z danych operatora wynika, że najpopularniejsze są iPhone'y oraz flagowe samsungi.

Nawet osoby, które mogą bez przeszkód z eSIM-ów korzystać, podchodzą do tej technologii ostrożnie. Jedynie 22 proc. użytkowników oferty Orange Flex i iPhone'ów obsługujących standard eSIM korzysta właśnie z niego.

Co daje standard eSIM?

eSIM pozwala korzystać ze wszystkich usług mobilnych bez konieczności umieszczania w urządzeniu fizycznej karty. To zwiększa wygodę i uniemożliwia uszkodzenie lub zgubienie karty. Również w przypadku utraty całego telefonu, bo wówczas wystarczy pobrać profil eSIM na inne urządzenie.

Obraz

Standard eSIM świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych urządzeń; smartwatche dzięki brakowi slotu na fizyczną kartę mogą mieć mniejsze gabaryty.

eSIM pozwala także na klonowanie karty i korzystanie z tego samego numeru na dwóch urządzeniach. To również cenią sobie użytkownicy smartwatchów, w przypadku których popularność standardu eSIM regularnie rośnie.

W przyszłości eSIM ma otworzyć drogę do tworzenia telefonów pozbawionych jakichkolwiek otworów i slotów. Do ich popularyzacji jeszcze jednak długa droga.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)