10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Windows 10 dla telefonów
Windows 10 to jedna z największych nowości, które pojawią się w tym roku. Co trzeba widzieć o nowym wydaniu systemu Microsoftu dla telefonów? Oto 10 najważniejszych rzeczy.
24.02.2015 | aktual.: 27.02.2015 14:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Jeden system (niemal) dla każdego
Microsoft kończy z dedykowanymi wersjami okienek. Windows 10 ma być platformą, która będzie działać na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i telefonach. Dostępna będzie ona w dwóch wersjach - zwykłej, dla urządzeń z ekranami powyżej 8 cali, oraz mobilnej, którą przygotowano dla smartfonów i phabletów. Windows 10 dla telefonów ma trafić nie tylko na pokłady nowych produktów. Dostaną go wszystkie urządzenia Microsoft Lumia z systemem Windows Phone 8.1.
- Pełna synchronizacja
Windows 10 dzięki zintegrowaniu z chmurą będzie w pełni zsynchronizowany na różnych urządzeniach. Oznacza to, że system będzie zapamiętywał na telefonie hasła wpisane na komputerze (np. do sieci Wi-Fi) lub automatycznie odznaczał jako przeczytane powiadomienia, które zostały sprawdzone na smartfonie/tablecie. Nowe okienka będą zapisywać w chmurze większość ustawień, które będą automatycznie konfigurowane na nowych urządzeniach.
- Uniwersalne aplikacje
W Windows 10 aplikacje na większe i mniejsze urządzenia będą wykorzystywać ten sam kod. Oznacza to, że program będzie jednocześnie tworzony pod komputery, tablety i smartfony, a jego interfejs będzie automatycznie dopasowywany do wielkości ekranu. Aplikacje pod Windowsa 10 będą dostępne w jednym sklepie, a jednym z pierwszych tego typu programów jest nowy pakiet Office.
- Office prawie jak na komputerze
Wspominając o pakiecie biurowym Microsoftu dla Windowsa 10, nie sposób wspomnieć o jego mobilnym wydaniu. Office dla telefonów zyska nowy interfejs, który mocno nawiązuje do tego z komputerów, oraz szereg niedostępnych wcześniej funkcji. Program będzie w pełni zoptymalizowany pod obsługę dotykiem oraz - co niezwykle ważne - będzie dostępny za darmo w każdym telefonie.
- Nowy interfejs
Windows 10 dla telefonów utrzyma nowy interfejs, który został upodobniony do tego z desktopowych okienek. Modele Lumia będą miały nową tapetę, która będzie tłem dla kafelków i będzie wyświetlana również w menu z aplikacjami. Microsoft zadbał również o nowe typy żywych kafelków czy zmiany w centrum powiadomień. Więcej na ten temat dowiecie się z naszych pierwszych wrażeń z korzystania z Windows 10 Technical Preview dla telefonów.
- Microsoft udoskonala systemowe aplikacje
W Windows 10 użytkownicy zobaczą znane aplikacje ze znacznie odświeżonym UI i nowymi funkcjami. Kalendarz od teraz będzie mieć kolorowe zakładki i stemple, nowy Outlook pozwoli na szybkie zarządzanie mailami poprzez przesuwanie palcem w prawo lub lewo, a Zdjęcia (galeria) i Muzyka (odtwarzacz audio) nie tylko dostaną nowy wygląd, ale i będą w pełni sprzężone z OneDrive'em (wyświetlanie nagłówków i albumów z chmury, przesyłanie muzyki do chmury).
- Nowe ustawienia
Gigant nie zapomniał również o zmianach w ustawieniach systemowych. Te w Windows 10 zostały całkowicie przebudowane i od nowa zorganizowane. Oznacza to, że wszystkie opcje dotyczące łączności czy ekranu będą znajdować się teraz w jednej zakładce. Dodano nawet miniatury, które symbolizują poszczególne grupy funkcji.
- Cortana będzie mądrzejsza
Windows 10 to także kolejna porcja nowości związanych z Cortaną. Asystent głosowy ma być dostępny już nie tylko na telefonach, ale i komputerach, laptopach czy tabletach. Cortana zostanie wzbogacona o kolejne funkcje, w tym choćby możliwość odnajdowania miejsca zaparkowania samochodu.
- Project Spartan
Wraz z Windows 10 zadebiutować ma nowa przeglądarka internetowa Microsoftu, której nazwa kodowa to Spartan. Program ten przygotowany jest z myślą o wszystkich typach urządzeń, dzięki czemu można będzie kontrolować go za pomocą myszki i klawiatury, dotyku, poleceń głosowych, a nawet sensorów w telefonie. Spartan ma oferować nowy UI oraz wiele zaawansowanych funkcji. Wśród nich zajdą się: możliwość dodawania notatek na stronach WWW, zupełnie nowy tryb czytania czy integracja z Cortaną, co ma przyspieszyć wyszukiwanie spersonalizowanych informacji.
- Szybsze interakcje
Na koniec warto wspomnieć o szeregu mniejszych zmian, które mają przyspieszyć korzystanie ze smartfona. Microsoft już teraz zaprezentował możliwość odpowiadania na wiadomości w okienku przychodzącego powiadomienia czy opcję szybkiego przechodzenia między różnymi komunikatorami, a to dopiero początek. W finalnej wersji Windowsa 10 takich dodatków ma być cala masa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą: