50 mln złoty kary dla Polkomtela. Poszkodowani klienci Plusa mogą się domagać zwrotu pieniędzy

50 mln złoty kary dla Polkomtela. Poszkodowani klienci Plusa mogą się domagać zwrotu pieniędzy

50 mln złoty kary dla Polkomtela. Poszkodowani klienci Plusa mogą się domagać zwrotu pieniędzy
Miron Nurski
22.01.2020 11:31, aktualizacja: 22.01.2020 12:31

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez Polkomtela (operator sieci Plus) w latach 2013-2017. Klienci zyskali poważny oręż w walce o odszkodowanie.

Cała sprawa dotyczy ofert Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop. Od 2013 do 2017 roku Plus naliczał w ramach swoich usług dodatkowe opłaty za strumieniowanie treści multimedialnych.

Mimo że użytkownik miał wykupioną paczkę danych, ponosił dodatkowe opłaty podczas oglądania wideo i słuchania muzyki przez internet. Te były niemałe - mowa o 40 groszach za minutę - a abonenci często nie mieli pojęcia o ich naliczaniu. UOKiK zwraca uwagę, że na fakturze opłaty widniały w pozycji "Połączenia i SMS-y wykonane w kraju".

Ponad 50 mln kary dla Polkomtela

W ramach trwającego od 2018 roku postępowania prezes UOKiK uznał, że konsumenci powinni móc korzystać w ramach wykupionego pakietu ze wszystkich usług internetowych, a już na pewno nie powinni być wprowadzani w błąd. Efekt? Kara w wysokości dokładnie 50 634 687 zł.

Dodatkowo operator sieci Plus ma opublikować na swojej witrynie internetowej oraz mediach społecznościowych stosowne oświadczenie wraz z linkiem do rozstrzygnięcia urzędu.

Klienci Plusa mogą się domagać zwrotu pieniędzy

Decyzja nie jest prawomocna, a Polkomtel ma prawo odwołać się do niej do sądu (co zapewne uczyni). Urząd zwraca jednak uwagę, że "każdy konsument może powołać się na decyzję UOKiK i złożyć reklamację, domagając się zwrotu opłat".

Są wśród Was osoby, którym operator naliczył dodatkowe opłaty?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)