Surface zbiera nie najlepsze recenzje. Co czeka Windowsa RT?

Surface zbiera nie najlepsze recenzje. Co czeka Windowsa RT?

Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Michał Brzeziński
27.10.2012 14:00, aktualizacja: 27.10.2012 16:00

W Sieci od paru dni pojawiają się pierwsze testy tabletu Microsoft Surface z Windowsem RT. Naturalnie opinie o urządzeniu w wielu kwestiach są podzielone, ale obecnie można wysunąć jeden prosty wniosek. Lepiej wstrzymać się z zakupem urządzenia.

Na ten produkt wszyscy czekali. Chociaż zaprezentowany został kilka miesięcy temu, do niedawna nikt poza pracownikami Microsoftu nie miał do niego dostępu. Surface z Windowsem RT zapowiadał się świetnie, ale recenzje, które do tej pory przeczytałem, ukazują pewne wady urządzenia. Trzeba przyznać, że wielu z nich można było się spodziewać.

Obudowa, wyświetlacz, klawiatura - jednym słowem rewelacja

Surface vs iPad | fot. techcrunch.com
Surface vs iPad | fot. techcrunch.com

Nie gorzej wygląda sytuacja z portami: USB 2.0, microHDMI, miniJack, złącze pinowe do podłączania klawiatury oraz slot na kartę microSDXC. Oczywiście w tym zestawie najważniejszy jest port USB 2.0, który umożliwia bezproblemowe podłączenie większości urządzeń zewnętrznych. Warto wspomnieć, że tablet ma podstawowe łączności jak Wi-Fi, Bluetooth, ale Microsoft nie oferuje wersji z modułem 3G. To wszystko opakowane w urządzenie o wymiarach 275 x 172 x 9.4 mm i wadze 676 g, czyli niewiele większej od iPada.

Ciągnąc dobrą passę, wyświetlacz także prezentuje się wyśmienicie. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre, a czerń jest naturalna i głęboka. Podobnie jest z jasnością, kątami widzenia oraz widocznością w słońcu. Jedyną kwestią, gdzie Surface przegrywa w porównaniu do konkurencji, jest oczywiście rozdzielczość. 1366 x 768 to mniej niż w konkurencyjnych rozwiązaniach, ale na Modern UI nie widać jej szczególnie.

Głupie wady

Czas przejść do mniej pozytywnej części. Surface wyposażony jest w stojak, który umożliwia ustawienie tylko jednego kątu nachylenia - 22 stopni. Wszystko jest w porządku, dopóki używamy urządzenia na biurku. Jednak tablet powinien być mobilny, a przez stały kąt nachylenia, nie można tego w pełni powiedzieć o produkcie Microsoftu. Używanie go leżącego na kolanach będzie wielkim wyzwaniem.

Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to w końcu to jest tablet i klawiatura nie powinna być jego nieodłącznym elementem. W praktyce wychodzi, że niestety jest. Surface trzymany pionowo jest niewygodny w użyciu, przez proporcje ekranu 16:9. Bardziej komfortowo korzysta się z niego w pozycji horyzontalnej, ale wtedy trudno dosięgnąć palcami do wszystkich klawiszy ekranowych lub nawet przycisku Windows pod wyświetlaczem.

Surface z Windowsem RT ma najwięcej sensu z klawiaturą. Tutaj do wyboru mamy Touch lub Type Cover. Ta druga jest zwykłą klawiaturą z fizycznymi przyciskami, podczas gdy pierwsza jest w pełni dotykowa i ma tylko 3 mm grubości. Co było do przewidzenia, więcej uznania zyskały tradycyjne klawisze. Ba, okazały się wyjątkowo wygodne.

Touch Cover vs. Type Cover | fot. theverge.com
Touch Cover vs. Type Cover | fot. theverge.com

Oczywiście, nie oznacza, że Touch Cover jest skreślone na starcie. Jest to nowość, do której nikt nie jest przyzwyczajony, a nauka wymaga trochę czasu. Komfort jest nieporównywalnie lepszy od klawiatury ekranowej i niektórym użytkownikom bardziej może odpowiadać Touch Cover. Problem w tym, że Microsoft szacuje czas okiełznania tej nowości na 4-5 dni, czyli w praktyce - przed zakupem trudno sprawdzić jak wygodnie będziemy się z tym czuli.

Ograniczenia Windows RT

Czas na największą wadę Surface'a, czyli Windowsa RT. System ten jest przygotowany specjalnie dla urządzeń opartych na architekturze ARM. Główna różnica pomiędzy zwykłym Windowsem jest taka, że Windows RT nie obsłuży aplikacji ze starszych systemów. Każdy program będzie musiał być napisany specjalnie z myślą o Windowsie 8.

Windows Store | fot. techcrunch.com
Windows Store | fot. techcrunch.com

Jedynym źródłem aplikacji jest Windows Store. Pozycji póki co jest jak na lekarstwo, chociaż i tak na starcie jest ich więcej niż było w jakimkolwiek innym sklepie. Gorszy jest jednak fakt, że wiele z istniejących powinno popracować nad jakością. Nie wszystkie też gry chodzą płynnie, a i pozostałym programom raz na jakiś czas zdarzają się dłuższe zamyślenia.

Niepodważalna przewagą Microsofu jest preinstalowany pakiet Office, więc jeśli dla kogoś to jest jedyne wymaganie, Surface może być świetnym rozwiązaniem. Jednak dla przeciętnego użytkownika to nie wystarczy i będzie trzeba czekać na rozbudowanie bazy aplikacji na Modern UI. Nie lepiej wygląda sytuacja z konsumowaniem treści. Natywnie tablet nie wspiera wszystkich formatów filmów, a Xbox Music z pewnością nie będzie dostępne na każdym rynku.

Windows RT | fot. techcrunch.com
Windows RT | fot. techcrunch.com

Dzięki optymalizacji i układowi Tegra 3, wspieranemu przez 2 GB RAM-u system działa płynnie. Przewijanie animowanych kafelków nie stanowi żadnego wyzwania, do czego Microsoft zdążył już przyzwyczaić. Sam interfejs też sprawdza się bardzo dobrze. Gesty wykonywane przy krawędziach ekranu są intuicyjne, a ich nauka przychodzi z łatwością.

W Windowsie RT można przejść do zwykłego pulpitu, jak w Windowsie 8. Pytanie po co? Znajdziemy tam 5 pełnowartościowych aplikacji: Word, Excel, Power Point, OneNote i Internet Explorer. Windows RT nie wspiera aplikacji desktopowych pisanych dla Win7/XP.

Podsumowanie

Surface ma służyć jednocześnie jako tablet i netbook/ultrabook. Jednak w żadnej z tych ról nie jest póki co zbyt dobry. W świecie tabletów ciągle liczbą dostępnych aplikacji przerastają go iPad i Nexus 7. Na polu ultrabooków przeszkodami są przede wszystkim podpórka oraz dostęp do aplikacji. Jednocześnie nikt nie napisał, że Surface jest urządzeniem złym lub nieudanym. Z wielu recenzji klaruje się jasny obraz: Surface to bardzo dobry produkt, ale system pozostawia póki co wiele do życzenia. Mam tu myśli głównie ilość aplikacji i wsparcie deweloperów.

Najlepsza rada dotycząca tabletu Microsoftu to poczekać kilka miesięcy. Wtedy przekonamy sie czy Windows RT rzeczywiście się rozwinie. Jest też dobra wiadomość. Skoro największą wadą Surface'a jest Windows RT, to wersja z Windowsem 8 powinna być o niebo lepsza. Dodatkowo większa rozdzielczość ekranu... i wychodzi na to, że Microsoft jeszcze porządnie zamiesza na rynku.

Ale do tego czasu musi wystarczyć Surface z Windowsem RT, który ma potencjał i za pół roku może się stać zupełnie innym urządzeniem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)