Pierwszy smartfon z ekranem IGZO ogłoszony. Czym się charakteryzuje?

Japoński operator NTT DoCoMo zaprezentował nowe telefony, które trafią do jego oferty. Jednym z nich jest Sharp Aquos Phone Zeta SH-02E, czyli pierwszy smartfon z ekranem IGZO. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto się nim zainteresować?

Sharp Aquos (fot. engadget.com)
Sharp Aquos (fot. engadget.com)
Tomasz Nowak

Japoński operator NTT DoCoMo zaprezentował nowe telefony, które trafią do jego oferty. Jednym z nich jest Sharp Aquos Phone Zeta SH-02E, czyli pierwszy smartfon z ekranem IGZO. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto się nim zainteresować?

Aquos Phone SH-02E z powodzeniem mógłby zasłużyć na miano tabletofonu. Wszystko za sprawą wyświetlacza, którego przekątna wynosi aż 4,9 cala. Pracuje on w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, więc obraz z pewnością będzie ostry i wyraźny. Reszta specyfikacji również jest obiecująca: czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz z Adreno 320, aparat 16 Mpix, 1,2 Mpix kamerka do wideorozmów. Smartfon Sharpa ma obsługiwać technologie NFC i LTE, a pracą będzie sterował Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Jak przystało na komórkę z Kraju Kwitnącej Wisni, nowy Aquos Phone będzie również wodo- i pyłoodporny. Największą uwagę zwraca jednak ekran wykonany w technologii IGZO. Nazwa to akronim od słów indium, gallium, zinc, oxide. Trzy pierwsze to oczywiście pierwiastki (ind, gal i cynk), oxide to po prostu tlenek. Nietrudno się domyślić, z jakich materiałów został wykonany taki wyświetlacz, ważniejsze jest jednak to, czym się charakteryzuje.

Ekran IGZO zapewnia dużo większą przezierność niż zwykłe wyświetlacze LCD (im większa przezierność, tym więcej światła przedostaje się na zewnątrz). Ma to kilka zasadniczych plusów. Wyświetlacz jest jaśniejszy niż zwykłe LCD, więc diody podświetlające mogą zostać zmniejszone. Mniejsze diody (bądź mniejsza ich liczba) powodują spadek pobieranej energii, co wpływa na czas pracy telefonu. Ekran ma również lepiej reagować na dotyk. Większa przezierność spowoduje bowiem zmniejszenie szumów. Widać to na poniższych wykresach. Z lewej strony pokazany jest tradycyjny panel LCD, z prawej - wykonany w technologii IGZO.

Porównanie paneli (fot. engadget.com)
Porównanie paneli (fot. engadget.com)

Widać więc, że głównymi zaletami IGZO są energooszczędność i precyzyjny dotyk. Mniejszy pobór energii wiąże się z dłuższą pracą baterii, do czego według mnie wszyscy producenci powinni teraz dążyć. Biorąc pod uwagę, że nowy smartfon Sharpa będzie wyposażony w baterię o pojemności powyżej 2000 mAh (na stronie operatora nie ma dokładnych informacji), czas pracy powinien być co najmniej zadowalający.

Sharp Aquos Phone Zeta SH-02E w ofercie NTT DoCoMo pojawi się w listopadzie lub grudniu tego roku. Moim zdaniem jest to urządzenie, którym warto byłoby się zainteresować. Byłoby, ponieważ mało prawdopodobne, aby wkrótce pojawiło się na Starym Kontynencie. Mimo to myślę, że warto przyjrzeć mu się bliżej choćby ze względu na ekran IGZO. Co więcej, mam nadzieję, że inni producenci również zaczną stosować tego typu wyświetlacze w swoich smartfonach. W końcu każda droga do wydłużenia czasu pracy na pojedynczym ładowaniu powinna być wykorzystywana, szczególnie w smartfonach czterordzeniowych.

Źródło: EngadgetEngadgetNTT DoCoMo

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)