5G już przeżytkiem? Nadchodzi smartfon z... 5,5G
Mimo że mieszkańcy Polski zaczęli korzystać z "prawdziwego 5G" zaledwie kilka tygodni temu, przypomnieć należy, że niektóre państwa wprowadziły tę technologię już w 2019 roku. W dziedzinie nowych technologii pięć lat to ogromna ilość czasu, więc twierdzenie, że technologia 5G jest obecnie w pewnym sensie przestarzała, wydaje się być uzasadnione.
W związku z tym, grupa robocza 3GPP poświęciła miniony okres na rozwój usprawnionej wersji standardu, znanego pod nazwami 5G-Advanced, 5GA lub 5,5G, która obecnie zaczyna być dostępna na rynku komercyjnym.
Kolejny przełom dokonał się, gdy chiński operator China Mobile wprowadził jako pierwszy na świecie swoją infrastrukturę opartą o 5G-Advanced. Firma ta pochwaliła się, iż dzięki temu udało się jej zwiększyć wydajność sieci o 300%, co umożliwia osiąganie prędkości na poziomie 10 Gb/s przy pobieraniu danych i 1 Gb/s przy ich wysyłaniu.
Z kolei OPPO ogłosiło, że flagowe modele smartfonów z serii Find X7 wkrótce otrzymają aktualizację oprogramowania, która umożliwi korzystanie z sieci 5,5G, stając się tym samym pionierami wśród telefonów wspierających ten nowy standard.
Należy zaznaczyć, że model OPPO Find X7 Ultra został wprowadzony na rynek chiński już w styczniu. Oznacza to, iż możliwe jest dodanie wsparcia dla 5,5G do już istniejących urządzeń, co sugeruje, że w niedalekiej przyszłości będzie można spodziewać się więcej takich inicjatyw. Firma China Mobile spodziewa się, że liczba urządzeń obsługujących ten standard wzrośnie do ponad 20 w ciągu najbliższego roku.
Co zatem wnosi 5,5G?
Ten nowy standard przynosi znaczące ulepszenia w kluczowych obszarach. Obiecuje szybsze i bardziej stabilne połączenie, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby urządzeń, które mogą być obsługiwane jednocześnie. Ale to jeszcze nie wszystko.
5G-Advanced zostało zaprojektowane od samego początku z myślą o integracji z nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość, co ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału nowych rodzajów produktów, w tym tych, które jeszcze nie zostały wynalezione.
Nowością w 5,5G jest również możliwość precyzyjnego pozycjonowania z dokładnością do 10 cm w pomieszczeniach przy użyciu sieci komórkowej, co ma stanowić dopełnienie dla istniejących systemów nawigacji satelitarnej, które często zawodzą w zamkniętych przestrzeniach.
Standard 5G-Advanced wprowadza również wiele usprawnień istotnych z punktu widzenia przemysłu, automatyki, sektora finansowego oraz tworzenia inteligentnych miast.
Przygotujmy się jednak na to, że upowszechnienie się standardu 5,5G może zająć nieco czasu. Na razie China Mobile planuje pokryć zasięgiem tylko największe aglomeracje.