Szlak przetarty. W USA ruszyła pierwsza na świecie komercyjna usługa 5G

Szlak przetarty. W USA ruszyła pierwsza na świecie komercyjna usługa 5G

Szlak przetarty. W USA ruszyła pierwsza na świecie komercyjna usługa 5G
Miron Nurski
01.10.2018 14:47, aktualizacja: 01.10.2018 16:47

1 października 2018 roku to ważna data w historii telekomunikacji. Tego dnia pierwsi klienci zaczęli korzystać z sieci 5G.

Verizon wprowadza 5G. Na razie w ramach internetu domowego

Amerykański operator pochwalił się, że jako pierwszy uruchomił komercyjną usługę 5G. Z oferty 5G Home mogą już korzystać mieszkańcy Houston, Indianapolis, Los Angeles oraz Sacramento. Oczywiście nie wszyscy, bo zasięgiem pokryte są tylko części tych miast. Pierwszym użytkownikiem sieci 5G został niejaki Clayton Harris z Houston.

W ramach oferty Verizon udostępnia specjalny modem 5G do użytku domowego.

Verizon jest już też gotowy na smartfony 5G

Problem w tym, że telefonów 5G jeszcze nie ma. Pierwszym oficjalnie zapowiedzianym modelem "gotowym na 5G" jest Moto Z3, ale Motorola zastosowała sprytną sztuczkę, dzięki której udało jej się wyprzedzić rywali.

Smartfon standardowo obsługuje tylko sieć 4G, ale firma wspólnie z Verizonem zapowiedziała doczepiany moduł z anteną 5G. Ten ma trafić do sprzedaży na początku 2019 roku.

Na razie Verizon nie wykorzystuje pełni możliwości sieci 5G

Niewielki zasięg to nie jedyne ograniczenie. Na razie wykręcić transfer na poziomie 300 Mbps, czyli dużo poniżej potencjału sieci 5G.

Verizon przygotował jednak kilka bonusów na zachętę:

  • 3 miesiące abonamentu gratis;
  • 3 miesiące dostępu do platformy YouTube TV;
  • Apple TV 4K lub Chromecast w prezencie;
  • rabat dla dotychczasowych abonentów.

Te bonusy to prawdopodobnie najlepszy powód, by skorzystać z nowej oferty, bo sama sieć dopiero raczkuje.

Na 5G w Polsce jeszcze trochę poczekamy

Amerykanie przetarli szlak, ale prace wrą także w Polsce. W połowie września Orange oraz Huawei uruchomili w Gliwicach pierwszą stację obsługującą sieć 5G. Tym samym testy w naszym kraju po raz pierwszy zostały przeprowadzone poza laboratorium, a ich wyniki są bardzo obiecujące.

Orange i Huawei uruchomili w ramach testów pierwszą w Polsce stację 5G
Orange i Huawei uruchomili w ramach testów pierwszą w Polsce stację 5G© orange.pl

W terenie miejskim udało się przesłać dane z prędkością 1,5 Gb/s. To niemal 2-krotnie szybciej niż w przypadku najszybszych w Polsce stacji 4G.

Szybkość transferu danych nie znajduje się jednak na szczycie największych zalet sieci 5G. Ta ma zapewnić niższe opóźnienia oraz obsłużyć większą liczbę jednocześnie podłączonych urządzeń. To istotne, bo 5G docelowo ma napędzać... cóż, praktycznie wszystko. Od telefonów, przez sprzęt domowy, samochody i inteligentną galanterię, aż po sprzęt medyczny. Dziesiątki miliardów większych i mniejszych urządzeń.

5G ma ruszyć w Polsce 2020 roku

Taki termin podaje Ministerstwo Cyfryzacji, co pokrywa się z zapewnieniami operatorów.

Mówimy jednak o pierwszej fali komercyjnych usług. Pokrycie zasięgiem wszystkich obszarów miejskich i głównych szlaków transportowych ma nastąpić do 2025 roku.

Wszystko dlatego, że 5G - mimo licznych zalet - ma też jedną poważną wadę. Niższy zasięg niż w przypadku sieci 4G, co pociąga za sobą konieczność gęstszego rozlokowania stacji. Pokrycie globu antenami 5G będzie więc nie tylko kosztowne, ale i trudne ze względów logistycznych.

Jest jednak na co czekać. Sieć 5G zapowiadana jest jako jedna z największych technologicznych rewolucji w dziejach ludzkości. Mówimy już nie tylko o zwiększeniu transferu, ale i połączeniu z internetem nowych typów urządzeń. W tym takich, które jeszcze nawet nie istnieją.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)