7 rad, jak zrobić smartfonem lepsze zdjęcia nocą w mieście [poradnik]

7 rad, jak zrobić smartfonem lepsze zdjęcia nocą w mieście [poradnik]17.12.2012 21:05
Środek nocy, ale czułość ISO 100, a zdjęcie z ręki KB
Środek nocy, ale czułość ISO 100, a zdjęcie z ręki KB
Krzysztof Basel

Smartfonem można zrobić dobre technicznie zdjęcia w dzień. Niestety, w nocy telefony radzą sobie o wiele gorzej; zdjęcia często są ciemne, nieostre i zaszumione. Niewielu wie, że są metody pozwalające wyeliminować ten problem.

Smartfonem można zrobić dobre technicznie zdjęcia w dzień. Niestety, w nocy telefony radzą sobie o wiele gorzej; zdjęcia często są ciemne, nieostre i zaszumione. Niewielu wie, że są metody pozwalające wyeliminować ten problem.

Szumy, czyli złośliwe ziarno[/h3]

Największą bolączką zdjęć wykonywanych smartfonami są szumy - małe, złośliwe, kolorowe punkty, a w ekstremalnych sytuacjach nawet plamy widoczne najczęściej na zdjęciach robionych z wysokimi czułościami ISO. Na razie producenci nie potrafią poradzić sobie z problemem szumów generowanych przez małe matryce stosowane w smartfonach. Wysokie ISO pozbawia zdjęcie dobrego oddania szczegółów, a wbudowany system odszumiania sprawia, że fotografie mogą być rozmyte. Stąd prosty wniosek: im niższa czułość, tym mniej szumów. Większość smartfonów umożliwia ręczne ustawienie czułości ISO, więc jeśli światło na to pozwala, zawsze staraj się korzystać z niskiej wartości, np. ISO 100 czy 200.

Nokia 808 Pure View: ISO 50 i 800 (kliknij, aby powiększyć) © KB
Nokia 808 Pure View: ISO 50 i 800 (kliknij, aby powiększyć) © KB

Jeśli masz wybór (na przykład kupujesz nowego smartfona), zwróć uwagę na to, jaki ma obiektyw. Im jaśniejszy, tym więcej światła dotrze do matrycy, dzięki czemu czas naświetlania będzie krótszy, a wartość ISO niższa. W profesjonalnej fotografii za jasne uważa się szkła z wartością nie wyższą niż f/2.8. Topowe smartfony mają obiektywy z f/2.4, a nawet f/2, jak np. Nokia Lumia 920. To ogromny plus przy nocnych zdjęciach.

Fotografuj tam, gdzie jest jasno

Pisałem o tym już w pierwszym poradniku, ale tej rady nie mogło zabraknąć w tym tekście. Za ciemno, żeby zrobić dobre zdjęcie? Spraw, aby było jaśniej. Poproś kogoś, żeby doświetlił fotografowany obiekt jasnym ekranem swojego smartfona czy diodą LED w trybie latarki.

412047541120140198

W przypadku niedużych obiektów może to pomóc. Fotografując większe obiekty, np. znajomych, rozejrzyj się dookoła. Czasem wystarczy przejść kilka kroków dalej, aby znaleźć dobrze oświetlone miejsce. Poszukaj oświetlonych witryn sklepowych, świecących reklam na przystankach czy latarni. Podejdź do nich i wykorzystaj je jako lampy pięknie doświetlające twarz czy całą postać. Pamiętaj też, że im jaśniejszy fotografowany obiekt, tym z niższej wartości ISO będziesz mógł skorzystać. Dzięki temu na zdjęciach będzie mniej szumów.

Kto próbuje, robi lepsze zdjęcia

Podczas fotografowania nocą smartfony radzą sobie o wiele gorzej niż nawet przeciętne kompakty. Nie chodzi tylko o wspomniane wcześniej szumy, rozmycie czy gorsze oddanie kolorów. Mniej celnie pracuje autofokus, aparat może nie łapać ostrości lub robi to o wiele dłużej. Może też ustawić zbyt długi czas naświetlania, w efekcie czego zdjęcie wyjdzie poruszone. Robiąc zdjęcie w nocy, bądź gotowy na to, że zajmie Ci to trochę więcej czasu niż zwykle. Nie rozkładaj jednak rąk, nie narzekaj, że masz kiepskiego smartfona, bo to norma dla większości urządzeń tego typu. Nastaw się, że trzeba będzie zrobić kilka zdjęć z rzędu, ale w końcu się uda. Nie chodzi o cykanie setek zdjęć bez myślenia, ale o wykonanie chociaż jednego ostrego i dobrze naświetlonego zdjęcia, co w kiepskich warunkach może zabrać więcej czasu niż w dzień. Trzeba pogodzić się z tym, że nocne zdjęcia ze smartfona mogą nie być idealne technicznie. Na szczęście w fotografii nie chodzi tylko o techniczną doskonałość, ale o uchwycenie wyjątkowych momentów, emocji, wspaniałych ludzi, miejsc.

Statyw największym przyjacielem zdjęć nocnych

W nocy jest ciemno, a co za tym idzie - do aparatu dociera mniej światła niż w dzień. Aby nadrobić braki, aparaty często w trybie automatycznym ustawiają długie czasy naświetlania, przy których bardzo łatwo poruszyć zdjęcie, szczególnie kiedy w dłoniach trzymasz lekkiego smartfona, a nie stabilny i ciężki aparat. Chcąc wykonać nieporuszone, ostre zdjęcia w nocy, trzeba zaopatrzyć się w statyw. Statyw do telefonu?

W Internecie można znaleźć sporo ciekawych ofert niedużych, niedrogich i lekkich statywów do różnych urządzeń mobilnych lub specjalnych głowic, które można wkręcić w tradycyjny statyw. Jednym z najlepszych rozwiązań jest polski Glif, który stał się słynny na całym świecie. To dobre rozwiązanie do planowanych zdjęć nocnych krajobrazów.

A co, jeśli po prostu chcesz zrobić fajne, nocne zdjęcie, np. wracając z imprezy?  Jeśli to możliwe, staraj się wykorzystywać naturalne podpórki, takiej jak ławki, murki. Możesz też oprzeć się o latarnię czy znak drogowy, aby ustabilizować ciało. Przede wszystkim jednak trzymaj aparat pewnie obiema rękami, a łokcie podeprzyj się o tułów. Specjaliści twierdzą, że w takich sytuacjach najlepiej fotografować na wydechu. Wydaje się to śmieszne, ale jest skuteczne.

Plan B, czyli odszumianie

Smartfony mają wbudowane automatyczne mechanizmy usuwania szumów, ale nie wszystkie radzą sobie z tym najlepiej. Z pomocą przychodzą aplikacje. Wystarczy zgrać zdjęcia na komputer i skorzystać z jednego z wielu programów do odszumiania fotografii. Polecam Neat Image czy DenoiseMyImage. Funkcję odszumiania ma też większość popularnych programów do obróbki zdjęć.

Jeśli nie możesz pokonać wroga, zaprzyjaźnij się z nim

Jeśli nie możesz pozbyć się szumów, a nocne kolory są mało przyjemne, spróbuj wykonać zdjęcia w czerni i bieli. Prawie każda porządna aplikacja do obróbki zdjęć w smartfonach daje taką możliwość. Oczywiście, nie wszystkie fotografie będą wyglądać dobrze w takiej kolorystyce. Nie chodzi też o to, aby każdą nieudaną fotografię pozbawiać kolorów.

© KB
© KB

Fotografuj świadomie: jeśli wiesz, że warunki są kiepskie, z góry załóż, że ostatecznie zdjęcie będzie czarno-białe. Dowiedziono, że kiedy patrzymy na kolorowe fotografie, skupiamy się na obrazie jako całości.W przypadku zdjęć monochromatycznych częściej kierujemy uwagę na osobę znajdującą się na pierwszym planie, na wyraz jej twarzy, oczy lub pokazane uczucia. Wiele portretów, także nocnych, bardzo dobrze wygląda właśnie w czerni i bieli. Lepiej prezentują się też pochmurne krajobrazy, które w kolorze mogą być nudne i pozbawione ciekawych barw. W czerni i bieli nabierają charakteru, mają mocniejszy przekaz. Szukaj też kontrastów, które mogą lepiej wyjść bez kolorów.

Baw się, malując światłem

Na koniec coś z zupełnie innej bajki, czyli malowanie światłem. Być może widzieliście w Sieci zestawienia pięknych nocnych fotografii, których autorzy dosłownie malowali światłem przeróżne wzory czy napisy. Jeśli nie, to polecam na przykład:

Mało kto wie, że podobne efekty da się osiągnąć smartfonem. Urządzenie musi znajdować się w nieporuszonej pozycji przez cały czas naświetlania zdjęć, w związku z czym do malowania światłem konieczny jest statyw. Można też oprzeć telefon o coś na blacie i podtrzymać książkami z dwóch stron. Smartfony nie umożliwiają ręcznego ustawiania czasu naświetlania, ale wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami i pobrać takie, które pozwalają na zabawę ze światłem. Takie programy są dostępne na każdy dobrze znany mobilny system operacyjny. Przykładem aplikacji dla Windows Phone jest Light Painter. Aby malować światłem, trzeba mieć w ręce jakieś źródło światła – latarkę (może być dioda LED z komórki), świeczkę czy nawet telefon komórkowy z dużym wyświetlaczem. Z malowania światłem można korzystać co najmniej na dwa sposoby.

© JK
© JK

Po pierwsze, możesz namalować jakiś napis, wzór czy znak albo w ciekawy sposób obrysować różne sprzęty. Dzięki długiemu czasowi naświetlania ruchy źródła światła zostaną zarejestrowane na zdjęciu jako smugi światła. W malowanie światłem warto bawić się w nocy. Trzeba mieć na sobie ciemne ubrania, które nie będą zbytnio widoczne na zdjęciach. Po drugie, możesz pięknie doświetlić fotografowaną scenę, dzięki czemu będzie jasna, a zdjęcie niebanlnae. Zamiast malować konkretny napis, pokoloruj światłem latarki obiekty w kadrze. Potraktuj światło jak świetlaną kredkę, którą kolorujesz ciemną scenerię.

Naucz się malować światłem w 5 minut [wideoporadnik]

Przydatny poradnik przygotował już kiedyś na Fotoblogia.pl Jakub Kaźmierczyk. Ten wideoporadnik jest skierowany do osób z aparatami, a nie smartfonami, więc omińcie część dotyczącą ustawień. Smartfona ustawi za Ciebie odpowiednia aplikacja. Powodzenia i udanej zabawy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)