8‑rdzeniowy Snapdragon 820 i procesor Sony? Przyszły rok może być bardzo ciekawy

Przyszły rok zapowiada się ciekawie. Qualcomm pokaże nową wersję 820-tki, a do gry mogą włączyć się także inni gracze.

Procesor
Procesor
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

18.11.2015 | aktual.: 18.11.2015 19:17

W ostatnim czasie sporo się dzieje w kwestii układów napędzających smartfony. Wystarczy przypomnieć, że po miesiącach plotek w końcu zostały zaprezentowane 3 topowe procesory, które w przyszłym roku mogą sporo namieszać: Kirin 950, Snapdragon 820 oraz Exynos 8890. Trafiły one już nawet do pierwszych benchmarków i w teście jednego rdzenia GeekBench 3 zostały pokonane przez procesor Apple A9. Najistotniejsze jest to, że układ firmy z Cupertino ma jedynie 2 rdzenie, więc sprawdzając jego pełną moc w porównaniu do wyżej wymienionej konkurencji sytuacja nie jest już taka dobra. W takim sprawdzianie liderem okazał się Samsung, a Qualcomm zajął 4 miejsce - nieco powyżej Apple'a - i to może być problem dla twórców Snapdragonów.

Dlatego jak informuje digitimes.com w pierwszej połowie przyszłego roku może zostać zaprezentowana ulepszona wersja Snapdragona 820, która będzie wyposażona w 8 rdzeni. Na razie nie wiadomo o niej wiele, ale zapewne będzie używać technologii big.LITTLE. Nowy układ również z niej korzysta, ale ma "jedynie" 4 autorskie rdzenie Kryo. Na razie jest zbyt wcześnie, żeby oceniać skuteczność takiego ruchu, ale wizerunkowo w oczach przeciętnych klientów może to nie wyglądać zbyt dobrze. Należy pamiętać, że większość konkurentów korzysta z 8 rdzeni, a MediaTek ma ich nawet 10. Oczywiście wielu z Was zdaje sobie sprawę, że więcej nie musi znaczyć lepiej (patrz: Intel vs AMD), ale dla typowego Kowalskiego tak właśnie będzie. Sam Qualcomm jakiś czas temu walczył z takim myśleniem:

Strategia ta raczej nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, więc pokazanie ulepszonej wersji Snapdragona 820 z 8-rdzeniami na pewno wyszłoby Amerykanom na dobre, zarówno wizerunkowo, jak i w wynikach benchmarków. Oczywiście jeśli ten układ nie będzie miał problemów z przegrzewaniem się. To samo źródło potwierdza także plotki o nadchodzącym MediaTeku Helio X30. Poza tym informuje, że 8-rdzeniowy procesor Spreadtruma będzie tworzony przez TSMC w 16 nm procesie litograficznym oraz przez Intela w 14 nm procesie litograficznym.

Dużo mniej realnie moim zdaniem przedstawiają się kolejne przecieki digitimes.com o tym, że Sony Mobile dołączy do grona producentów smartfonów, którzy tworzą własne procesory. Tajwańska firma Global Unichip dostała zamówienie od jednej z azjatyckich firm, którą być właśnie Japończycy. Razem z tym przeciekiem pojawiły się informacje, że LG również zamierza postawić na swoje układy. Różnica jest taka, że w przypadku koreańskiej firmy te plotki są dość prawdopodobne, ale zupełnie inaczej jest z japońskim producentem. Sony Mobile najzwyczajniej nie ma pieniędzy, żeby zacząć działać w nowej dla siebie branży.

Taki ruch mógłby przynieść spore oszczędności w dłuższej perspektywie, ale na samym początku byłaby to dość droga inwestycja. Należy pamiętać, że Japończycy nie mają takiego doświadczenia na tym rynku jak konkurencja i nie wiadomo czy byliby w stanie zaoferować równie atrakcyjne procesory co Qualcomm czy MediaTek. Wydaje mi się, że byłoby to bardzo ciężkie do osiągnięcia. Jedno tylko jest pewne, rynek procesorów mobilnych w przyszłym roku będzie bardzo ciekawy i sporo może się na nim zmienić.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)