82 tys. aplikacji w Marketplace, 720 mln pobrań do końca roku

Poza Androidem oraz iOS-em na rynku jest jeszcze jedna platforma, która pragnie podbić serca użytkowników na całym świecie. Jest to Windows Phone - dobrze wyewoluowany Windows Mobile. Jak miewa się platforma Microsoftu? Ile aplikacji jest dostępnych w Marketplace oraz jakie są prognozy dla systemu z Redmond?

82 tys. aplikacji w Marketplace, 720 mln pobrań do końca roku
Krystian Bezdzietny

Firma AAWP przeprowadziła małe badanie, z którego wynikło, że w Marketplace są ponad 82 tysiące aplikacji. To o ponad 10 tysięcy więcej względem poprzedniego miesiąca. Pracownicy AAWP zauważyli też, że większa liczba aplikacji nie wpływa na ich jakość, ponieważ wciąż 8% wszystkich dostępnych pozycji ma ocenę 5-gwiazdkową. To bardzo ważna informacja, zwłaszcza gdy ma się na uwadze strategię Microsoftu: więcej aplikacji, mniej jakości.

Choć Windows Phone nawet nie depcze po piętach takim gigantom jak iOS czy Android w kwestii liczby dostępnych aplikacji, to jednak - według badań AAWP - system z Redmond wyprzedził BlackBerry oraz Symbiana, a platformy te mają około 70 tysięcy dostępnych aplikacji. 

Obraz

Niestety, to że w Marketplace są aż 82 tysiące aplikacji, nie oznacza, iż każdy ma do nich dostęp. AAWP określił liczbę dostępnych aplikacji dla wszystkich regionów. Mimo wszystko najwięcej jest ich w Stanach, bo aż 69 123. Najmniej zaś w Chinach - 21 530, jednak to z racji świeżo otwartego oddziału.

Interesujących statystyk dostarcza również firma ABI Research. W jej najnowszym raporcie podano, że do końca bieżącego roku użytkownicy Windows Phone'a pobiorą 720 milionów aplikacji na swoje smartfony. Niestety, wynik ten będzie stanowił jedynie 2% wszystkich pobrań aplikacji na smartfony, ponieważ ten ma wynieść 36 miliardów.

Jak mówi Lim Shiyang z ABI Research:

Mimo że Windows Phone jest w tyle za BlackBerry czy Symbianem, nie powinniśmy ignorować faktu, że wyliczone przez nas 2% to dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Microsoft nabiera tempa, choć opornie mu to idzie.

Na ten oporny rozwój Windows Phone'a, zdaniem analityków ABI Research, wpływ mają cztery czynniki:

  • mały wybór urządzeń;
  • stosunkowo późny debiut na rynku;
  • późne wprowadzenie systemu płatności in-app;
  • niedostępność Windows Phone'a dla tabletów.

Starszy analityk ABI Research - Aapo Markkanen- dodaje:

Z tego, co słyszymy, zdaniem deweloperów, Windows Phone jest dość atrakcyjną platformą pod kątem technicznym. Jak się też okazuje, jest to platforma dla high-endowych urządzeń, przez co nie trzeba się obawiać fragmentacji znanej z Androida. Nadejście pierwszych tabletów z Windowsem 8, podobnie jak aktualizacja Windows Phone'a do Apollo, powinny być dla platformy orzeźwiające.

Ciekawe, czy te wszystkie optymistyczne prognozy okażą się prawdą.

Źródło: wmpoweruserwmpoweruser

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)