My First App – zestaw aplikacji dla najmłodszych użytkowników iOS
Czy młody człowiek jest w stanie obsługiwać iPada lub iPhone’a? Czy istnieją aplikacje dla naprawdę małych dzieci? Czy w ogóle powinniśmy rozważać tablet lub telefon jako zabawkę dla najmłodszych? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w przeglądzie aplikacji My First App.
Zadane we wstępie pytania nie należą do najprostszych, bo dzieci, podobnie jak dorośli, różnią się od siebie. Przykładowo, w jakimś zakątku Polski trzylatek będzie radził sobie z prostymi aplikacjami, a w zupełnie innej części naszego kraju dziecko dwa lata starsze nie będzie zainteresowane tego typu zabawą.
Z własnego doświadczenia wiem jednak, że dzieci uwielbiają to, co lubią ich rodzice, i bardzo chętnie próbują nowych rzeczy. Zatem zachęcam wszystkich rodziców do eksperymentów. Pozwólcie dzieciakom bawić się iPadem lub iPhone'em. Pod warunkiem oczywiście, że będzie to zabawa dopasowana do ich możliwości.
I tutaj rodzi się zasadnicze pytanie. Jakie aplikacje wybrać? Przecież nie damy maluchowi Angry Birds czy Shadowgun. W sklepie Apple’a jest mnóstwo aplikacji dla dzieci, ale tylko nieliczne z nich są darmowe i nadają się dla 2-4-letnich bobasów.
Dzisiaj chciałbym zaprezentować zestaw darmowych aplikacji (z małym wyjątkiem) idealnie nadających się do zabawy dla małych dzieci. Aplikacje z serii My First App to komplet programów, które nie tylko zagospodarują czas Waszych pociech, ale przy okazji spełnią również rolę edukacyjną.
W dzisiejszych czasach nie są już konieczne klocki, papierowe książeczki lub multimedialne zabawki. Wystarczy iPad oraz kilkanaście aplikacji, które pozwolą maluchom uczyć się rozróżniać kształty, porównywać dwa obrazki czy angażować się w tworzenie własnych rysunków.
Memo Game – aplikacja ta pozwala odkrywać w parach identyczne obrazki. Dziecko musi odkryć kartonik i zapamiętać, co na nim jest, a następnie znaleźć drugi taki sam. Co ciekawe, każdy z obrazków może zawierać nagrany głos. Zatem za każdym razem, gdy dziecko odkryje misia, usłyszy głos mamy lub taty.
My Profession – to kolejna aplikacja, która pozwala dzieciakom porównywać ze sobą obrazki. Tutaj jednak zamiast klasycznej gry memo mamy do dyspozycji zestaw składający się z obrazków prezentujących postacie oraz przedmioty, którymi się one posługują. Dziecko musi przypisać łopatę do robotnika lub kubełek farby do malarza.
Matrix Basic – w tej aplikacji dzieciaki rozwijają percepcję. Plansza przedstawia tabelę, w której górny wiersz to kolory, a ostatnia kolumna to kształt. Dziecko wyciągając karteczkę z kolorowymi kształtami, musi przyporządkować je do odpowiedniej komórki pasującej zarówno kolorem, jak i kształtem.
Baby-Chef – tutaj dzieci mogą wykazać sie swoją kreatywnością i poznać podstawowe składniki żywieniowe. Aplikacja pozwala skomponować własną pizzę lub inny posiłek z różnych składników.
Build it up – aplikacja do budowania piramid z różnego rodzaju klocków. Zasada jest jedna - na dole piramidy zawsze musi znaleźć się największy kawałek, a na samej górze najmniejszy. Odpowiednikiem tej aplikacji są drewniane zabawki z kołami nabijanymi na patyk.
My Scene – idealna aplikacja do pracy w parze z rodzicem. Ekran przedstawia jakiś krajobraz, na który można nanosić nowe elementy (buda psa, piesek, domek, drzewka, etc.), tworząc w ten sposób własny rysunek. Taki obrazek można później zapisać do pamięci iPada i wydrukować.
Match it up 1 – ten program nauczy malucha grupowania przedmiotów. Na środku ekranu pojawia się obrazek, dla którego trzeba znaleźć odpowiednik, przesuwając palcem drugi obrazek z bocznej palety.
Match it up 2 – aplikacja działa na takiej samej zasadzie jak powyższa, z tą mała różnicą, że przedstawiane obrazki są bardziej skomplikowane, przez co adresowane są do dzieciaków powyżej 2 lat.
Match it up 3 – identyczna aplikacja z dwiema poprzednimi, adresowana do jeszcze starszych dzieci. Obrazki przedstawiają bardziej skomplikowane elementy, jak dom, do którego trzeba przypisać dach.
Families 1 – tutaj dzieciaki muszą grupować obrazki w jedną rodzinę. Na środku ekranu pojawiają się trzy krowy, a maluch musi wybrać z rozsypanych z boku zwierzątek czwarte pasujące do wskazanej rodziny. Przy okazji dzieci uczą się wyglądu i nazw poszczególnych zwierzaków.
Families 2 – bliźniaczo podobna do powyższej, z małą różnicą - w części drugiej pojawiają się bardziej skomplikowane rodziny obrazków, jak narzędzia czy przedmioty codziennego użytku. Aplikacja przeznaczona dla dzieciaków powyżej 3. roku życia.
Opposites – tutaj najmłodsi uczą się przeciwieństw na zasadzie porównywania obrazków. Zaczyna się od uśmiechniętej i smutnej buzi, a kończy na zapalonej i zgaszonej żarówce.
My Mosaic – bardzo ciekawa aplikacja rozwijająca dokładność oraz percepcję. Dziecko musi ułożyć identyczny wzorek, patrząc na wzór z boku. Jest to dość trudne zadanie, które wymaga skupienia i samozaparcia. Zdecydowanie dla dzieci powyżej 4. roku życia.
Matrix Game – tę aplikację można polecić przedszkolakom, nieco starszym użytkownikom iPada. Zadaniem głównym jest umieszczanie obrazków w odpowiednich komórkach tabeli i zwracanie uwagi na kształt i wzorek. Niektóre z przykładów są dość trudne.
Slide & Spin – kto by pomyślał, że jest aplikacja ucząca najmłodszych podstawowych gestów iPada. Dziecko odkrywa obrazek, jeżeli stuknie w ikonkę, przejedzie paluszkiem po pasku lub zakręci wirtualna gałką w koło. W zasadzie naukę obsługi iPada warto zacząć od tej aplikacji.
Wszystkie opisane powyżej aplikacje są do pobrania za darmo z App Store. Wyjątek stanowi tylko ostatnia aplikacja, za którą trzeba zapłacić 0,79 euro. Ważna informacja dla rodziców: każda aplikacja oferuje tylko po dwa zestawy ćwiczeń z danej dziedziny. Kolejne można później dokupić za 0,79 euro.
Jeżeli macie maluchy w swoim domu i chcielibyście pokazać im aplikacje dedykowane dla nich, to warto zacząć od zestawu My First App. Jeżeli programy przypadną do gustu Waszym milusińskim, to wtedy koniecznie rozważcie zakup dodatkowych zestawów. Z naszej strony pełna rekomendacja!