Szorstkie czy gładkie? Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu
Na stoisko Fujitsu poszedłem razem z Mateuszem. Musieliśmy odstać swoje w kolejce, by dotknąć prototypu ekranu imitującego fakturę materiału, ale obaj uznaliśmy, że była to najciekawsza rzecz na tegorocznych targach MWC.
27.02.2014 | aktual.: 27.02.2014 16:46
Ekran Fujitsu imituje fakturę wyświetlanych obrazów. Piasek jest szorstki, jedwab gładki i delikatny, a skóra aligatora ma wyraźną strukturę. Przesuwając palcem po wirtualnej gitarze, wyraźnie wyczuwa się, jak opuszki dotykają strun. Wrażenie jest niesamowite.
Za ekranem Fujitsu stoi dość skomplikowana technologia. Wrażenie gładkiej faktury jest uzyskane dzięki zmniejszeniu tarcia. Ultradźwiękowe wibracje wytwarzają na powierzchni ekranu warstwę powietrza pod wysokim ciśnieniem, po którym palce gładko się ślizgają. Wrażenie wypukłości lub szorstkości jest wywoływane przez szybkie, cykliczne zmienianie właściwości tarcia w odpowiedzi na informacje zbierane przez warstwę dotykową.
Technologia była znana wcześniej, ale wymagała dużych ilości energii. Fujistu rozwiązało ten problem, dzięki czemu możliwe było stworzenie prototypu wielkości tabletu.
Technologia ma duży potencjał. Będzie można ją wykorzystać między innymi:
- W grach i aplikacjach. Deweloperzy już teraz mieliby zapewne mnóstwo pomysłów, jak zastosować ekran Fujitsu w projektowaniu interakcji z użytkownikiem.
- W interfejsach. Odtwarzanie faktury wyświetlanych elementów jest precyzyjne, może więc poprawić komfort korzystania z urządzeń dotykowych. Wyobraźcie sobie, o ile wygodniej pisałoby się na klawiaturze ekranowej, gdyby imitowała wypukłość przycisków.
- W marketingu i m-commerce. Specjaliści od reklamy potrafią kreatywnie wykorzystać nowe technologie. Ekranu imitującego fakturę można także użyć w platformach m-commerce, na przykład do odtwarzania tekstury materiału w internetowych sklepach z odzieżą.
Szorstkie czy gładkie? Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu
Prace nad prototypem wciąż trwają. Fujitsu zapowiada jednak, że ekrany wykorzystujące ultradźwiękowe wibracje zostaną wprowadzone na rynek już w przyszłym roku. Będziemy jednak musieli poczekać trochę dłużej, zanim pojawią się pierwsze urządzenia mobilne z tym rozwiązaniem.