9,3 mln sprzedanych Lumii. Microsoft ma też inne powody do zadowolenia

Dollars
Dollars
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak

24.10.2014 10:32, aktual.: 24.10.2014 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft opublikował wyniki finansowe za ostatni kwartał. Firma zanotowała mały spadek zysków w porównaniu do roku ubiegłego, ale i tak ma sporo powodów do zadowolenia.

Gigantowi z Redmond w trzecim kwartale udało się uzyskać przychody na poziomie 23,2 mld dol., przy dochodzie netto wynoszącym 4,5 mld dol. Firma zanotowała więc spory wzrost przychodów w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, kiedy to do kasy wpłynęło 18,53 mld. dol. Dochód netto jest jednak o 14% niższy niż w trzecim kwartale roku ubiegłego - zarobiono wtedy 5,24 mld dol. Wynika to z kosztów poniesionych na wcielenie biznesu mobilnego Nokii w szeregi Microsoftu i restrukturyzację firmy.

Gigant ma też powody do zadowolenia. Głównym jest dobra sprzedaż tabletów Surface, z której dochód wyniósł 908 mln dol. Firmie udało się więc uzyskać wzrost przychodów aż o 127% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (400 mln dol.). Duże znaczenie miało tu wprowadzenie do sprzedaży modelu Surface Pro 3, który ma cieszyć się dużym zainteresowaniem klientów. Microsoft poinformował również, że dział tabletów nie przynosi już strat i zaczął być rentownym biznesem.

Nieźle zaprezentował się również dział mobilny giganta, który do niedawna należał do Nokii. Firmie udało się sprzedać bowiem 9,3 mln smartfonów z serii Lumia, co jest nowym kwartalnym rekordem - wzrost o 5,6% względem trzeciego kwartału 2013 roku, kiedy sprzedano 8,8 mln modeli Lumia. Największy udział miały w tym nowe tanie modele, jak Lumia 530 czy Lumia 630. Sporo pieniędzy przynosić ma również licencjonowanie różnych rozwiązań (patenty, Windows Phone).

Ciężko napisać, że ostatnie wyniki Microsoftu są oszałamiające, ale firma zdecydowanie nie ma powodów do narzekań. Pełny raport dotyczących wyników z trzeci kwartał Microsoftu możecie znaleźć pod tym linkiem. Teraz dodam, że MS udało się sprzedać 2,4 mln Xboxów (zarówno modeli 360, jak i nowego One'a). Minimalnie (zaledwie 2%) spadły dochody generowane przez system Windows, a kolejny wzrost (o 13%) zanotował dział zajmujący się rozwiązaniami serwerowymi i chmurą.

Źródło: Microsoft via The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)