Android zamknięty w formie pendrive'a! Nie ma rzeczy niemożliwych
Ostatnio pisaliśmy o nietypowym zastosowaniu systemu Google'a: jego uruchomieniu na telewizorach. A co powiecie na Androida ze złączami USB i HDMI?
Ostatnio pisaliśmy o nietypowym zastosowaniu systemu Google'a: jego uruchomieniu na telewizorach. A co powiecie na Androida ze złączami USB i HDMI?
Takie urządzenie o nazwie Cotton Candy zaprezentowała właśnie norweska firma FXI. Wyposażono je w dwurdzeniowca Exynosa 1,2 GHz (taki sam jak w Samsungu Galaxy S II!), złącze kart microSD (służy jako magazyn danych), łączność WiFi i Bluetooth, a także wyjścia HDMI (wspiera standard 1080p) i USB (na razie 2.0, w przyszłości 3.0). Z wyglądu urządzenie przypomina pendrive'a lub modem 3G (waży zaledwie 21 g), ale działa zupełnie inaczej.
Po podłączeniu do telewizora (potrzebne będzie jeszcze podpięcie zasilania USB), laptopa, peceta (w przyszłości także do tabletu czy smartfona) zyskuje się w pełni funkcjonalny dostęp do Androida w wersji 2.3 Gingerbread (później zapewne też Ice Cream Sandwich). Oczywiście, całość staje się użyteczna dopiero po sparowaniu przez Bluetooth klawiatury i myszki.
Cotton Candy jest kompatybilny z Windowsem i Mac OS X - w tym przypadku system Google'a jest uruchamiany w oddzielnym okienku, a pamięć karty microSD jest widoczna jako przenośny dysk twardy. Według autorów ma to pomóc programistom w szybkim testowaniu aplikacji na Androida - zamiast kopiować je na smartfona, wystarczy że zmienią okienko.
Android to jednak nie wszystko. Na urządzeniu można uruchomić także Linuxa, a konkretnie Ubuntu. Gdy zostanie dodana obsługa tabletów i smartfonów poprzez Bluetooth, niewykluczone, że będzie można uruchomić Androida na... iPhonie czy iPadzie!
Aby nie było tak pięknie, garść gorszych informacji. FXI nie zamierza w najbliższym czasie prowadzić sprzedaży detalicznej swojego produktu. Zamiast tego woli sprzedawać urządzenia twórcom oprogramowania lub sprzedać licencję do technologii producentom sprzętu.
Cotton Candy ma kosztować mniej niż 200 dolarów. Jak za tak ciekawe (choć mimo wszystko dość niszowe) urządzenie, to raczej niewygórowana cena. W przyszłości producent ma w planach zmienić złącze na USB 3.0, wypuścić wersję z bardziej wydajnym procesorem (może jakiś czterordzeniowiec?), a także dostosować urządzenie pod architekturę Windowsa 8 zgodną z ARM. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce skandynawski gadżet jednak trafi do masowej sprzedaży i każdy będzie mógł zamienić swój komputer czy telewizor w androidowy pulpit. Perspektywa uruchomienia systemu Google'a jako nakładki na iOS brzmi jest kusząca.
Źródło: LaptopMag • Netbook News