Abonament 5G w Polsce - Porównanie ofert operatorów

Abonament 5G w Polsce - Porównanie ofert operatorów

Abonament 5G w Polsce - Porównanie ofert operatorów
Materiał sponsorowany
30.07.2020 09:35, aktualizacja: 04.08.2020 17:23

Technologia 5G stawia w Polsce swoje pierwsze kroki. Minie zapewne dużo czasu, nim trafi “pod strzechy”, póki co korzystać z super szybkiego internetu mogą mieszkańcy największych miast.

Aby korzystać z 5G niezbędny jest smartfon obsługujący ten standard komunikacji oraz umowa z operatorem. Obecnie na rynku dostępne są pojedyncze modele takich marek jak Samsung, Huawei, LG, Motorola czy Xiaomi, do których zapewne w październiku dołączy iPhone 12 w wersji z modułem 5G. Natomiast abonament pozwalający nam na korzystanie z nowej generacji sieci mają w swojej ofercie wszystkie największe sieci: Orange, Plus, T-Mobile oraz Play.

Orange – dobry zasięg, w miarę dobry abonament

Orange chwali się największym zasięgiem w Polsce, podając na swojej stronę liczbę 1600 działających stacji bazowej. W “pomarańczowej” sieci dostęp do technologii 5G automatycznie otrzymują wszyscy nowi klienci indywidualni, wybierający Plan Mobilny 75 lub Orange Love Extra / Premium, a także przedłużający te abonamenty.

Użytkownicy tych samych planów, którzy są w trakcie trwania umowy, mają możliwość aktywacji nowej funkcjonalności przez stronę operatora lub dzwoniąc na infolinię. Otrzymają oni pakiet danych obejmujący 40 GB transferu, do wykorzystania każdego miesiąca.

Nowy Plan Mobilny 75, kosztujący 75 złotych miesięcznie (z naliczonymi rabatami), obejmuje internet teoretycznie bez limitu gigabajtów. Orange zastrzega sobie jednak, że po wykorzystaniu przez klienta 70 GB zmniejszy prędkość transmisji danych do 1 Mb/s, z możliwych nawet 20. Oznacza to, że po wykorzystaniu pakietu klienci mogą zapomnieć o streamingu w 4K, wielu grach online, a także wirtualnej, czy rozszerzonej rzeczywistości (VR / AR).

Plus – zróżnicowana oferta na abonament

Plus był pierwszą w Polsce firmą, która zaoferowała dostęp do technologii 5G. Miało to miejsce w maju 2020, a sieć posiadała wówczas około 100 masztów w 7 miastach. Teraz zapowiada dodatkowe 600 nadajników i objęcie całej Warszawy swoim zasięgiem. Technologia 5G dostępna jest dla klientów w ofertach abonamentowych Plusa oraz Cyfrowego Polsatu. Operator zapowiada też, że obecni abonenci będą mogli korzystać z niej za darmo do 11 sierpnia 2020, jednak wyłącznie w ramach posiadanego obecnie limitu transferu.

Plus proponuje abonament w cenie 30, 50, 70 lub 75 złotych (z rabatami). W ich ramach klienci otrzymują 2, 12, 24 i 72 GB internetu miesięcznie. Najtańszy z planów nie przewiduje spadku prędkości po wykorzystaniu transferu i dalszego surfowania, natomiast w przypadku pozostałych nadal można będzie korzystać z dostępu do sieci, ale prędkość ograniczona zostanie do 1 Mb/s. Czyli podobnie, jak w ofercie marki Orange. Trzeba uczciwie przyznać, że najtańszy abonament za 30 złotych nie nadaje się do 5G w ogóle.

T-Mobile – dobry zasięg, ale prawdopodobnie najgorsza oferta na abonament

Zasięg sieci 5G w T-Mobile to obecnie 11 miast oraz cała aglomeracja górnośląska, co jest całkiem niezłym wynikiem na starcie. Operatorowi udało się zmodernizować 1500 stacji bazowych do nowego standardu łączności i zapowiada kolejne maszty do końca roku 2020.

Jeśli chodzi o abonament, na stronie sieci znaleźć można 3 wersje dla klientów indywidualnych, w cenach: Plan XS - 35, Plan S - 45 oraz Plan M - 55 złotych miesięcznie (z rabatami). W ich ramach otrzymujemy 3, 8 GB, a w ostatnim dostęp nielimitowany, ale praktycznie 15 GB, po których wykorzystaniu prędkość połączenia spada do zaledwie 1 Mb/s. Jak widać, oferta dla klientów T-Mobile niestety nie idzie w parze z bardzo szybkim rozwojem sieci przekaźników, które mają umożliwić im korzystanie z dobrodziejstw technologii 5G.

Play – na szarym końcu pod względem zasięgu, oferta na abonament tylko nieco lepsza

“Fioletowi mogą się pochwalić zaledwie 500 stacjami bazowymi z technologią 5G na terenie Polski. To ponad 3 razy mniej niż posiada sieć Orange, czy Plus. A klienci zapewne będą zwracali uwagę na to, jak często będą mogli wykorzystać opłacaną co miesiąc usługę.

By korzystać z nowego standardu komunikacji, zakupić trzeba abonament Solo M lub Solo L. Kosztują one odpowiednio 55 oraz 75 złotych (po rabatach), w ich ramach klienci otrzymują pakiet 20 lub 70 GB transferu. Operator nie podaje informacji o tym, czy po wyczerpaniu limitu prędkość spada, czy nie ma dostępu do internetu do końca okresu rozliczeniowego. Informuje za to, że w krajach UE innych niż Polska do wykorzystania mamy zaledwie niecałe 6 GB w opcji Solo M oraz niecałe 8 w planie Solo L.

Podsumowując oferty czterech największych graczy na polskim rynku GSM, trzeba zaznaczyć, że żaden nie posiada produktów dedykowanych 5G, ponieważ transfery dostępne w ramach planów nie przystają do prędkości nowej sieci. Niektóre miesięczne limity zakrawają wręcz na żart, bo po co komu możliwość streamowania filmu 4K na smartfonie, skoro po jego obejrzeniu straci cały miesięczny transfer, albo jego większość? Taryfy w Polsce wciąż są szyte pod technologię 4G. By dołączyć do rewolucji, Orange, T-Mobile, Plus oraz Play powinny zacząć oferować dostęp do sieci bez limitu transferu. Dopiero wtedy klienci będą mogli w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje 5G.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)