Acer Iconia Tab W700 ze starymi układami. Uważaj, żeby nie naciąć się na gorszy model
Tablet Acer Iconia Tab W700 od momentu premiery kusił niezwykle wydajnymi podzespołami. Ba, na dzień dzisiejszy to najmocniejszy tablet z Windows 8 dostępny na naszym rynku. Okazuje się jednak, że specyfikacja niektórych egzemplarzy może znacząco odbiegać od tej deklarowanej przez producenta. Na co uważać, by dokonać świadomego zakupu?
09.12.2012 | aktual.: 09.12.2012 19:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tablet Acer Iconia Tab W700 od momentu premiery kusił niezwykle wydajnymi podzespołami. Ba, na dzień dzisiejszy to najmocniejszy tablet z Windows 8 dostępny na naszym rynku. Okazuje się jednak, że specyfikacja niektórych egzemplarzy może znacząco odbiegać od tej deklarowanej przez producenta. Na co uważać, by dokonać świadomego zakupu?
Produkt Acera to najwyższa półka wśród tabletów działających pod kontrolą systemu Windows 8, który przy okazji wyróżnia się stosunkowo niską ceną. W jego specyfikacji można znaleźć m.in.: 11,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości FullHD, 4 GB pamięci RAM, szereg modułów łączności czy obsługę rysika. Jego największym atutem są jednak wydajne procesory Intela trzeciej generacji Ivy Bridge z układem graficznym Intel HD 4000. W zależności od wersji tabletu miał to być Intel Core i3-3217U o taktowaniu 1,8 GHz lub Intel Core i5-3317U z zegarem 1,7 GHz.
[solr id="komorkomania-pl-131329" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5359,acer-iconia-tab-w700-z-windows-8-wyceniony-bedzie-drogi" _mphoto="acer-iconia-w700-with-ke-e3fde81.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3155[/block]
Niestety, według opinii wielu klientów, układy te nie trafiają do wszystkich modeli Iconia Taba W700. Okazuje się bowiem, że część egzemplarzy tabletu (dostępna w takich sklepach jak Saturn czy MediaMarkt) wyposażona została w nieco leciwe już procesory Intela drugiej generacji Sandy Bridge o taktowaniu 1,4 GHz (Core i3-2365M), które charakteryzują się o wiele niższą wydajnością, niż seria Ivy Bridge. Różnice między tymi jednostkami dokładnie wyjaśnił, poproszony o małą pomoc Jacek Klimkowicz z Gadżetomanii:
W nowszej generacji udało się ograniczyć nie tylko pobór energii (przy niskich napięciach nawet o 37%) lecz także podnieść częstotliwość pracy. Doskonale widać to w przypadku tych dwóch procesorów. W typowym scenariuszu użytkowania procesor Intela iCore trzeciej generacji oferuje nie tylko wyższą (niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent) wydajność, ale i niższy pobór energii. A ten, jak wiemy, ma kluczowe znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych, jakimi są tablety.
Zmienił się też zintegrowany układ graficzny. Intel HD Graphics 3000 został zastąpiony nowszym, HD Graphics 4000. Ten ostatni ma nie tylko więcej jednostek wykonawczych (16 zamiast 12 EU), ale te są gruntownie przemodelowane. Doszła obsługa API DirectX 11 i, co dla wielu ważne, OpenCL1.0.
W praktyce wydajność IGP zaszytego w procesorze i3-3217U jest znacznie większa, średnio o 20-50%. Jeśli więc mamy do wyboru wersje z procesorami Intel Core i3-3217U i Core i3-2365M zdecydowanie lepiej jest wziąć tę pierwszą. Znacznie wyższa wydajność rdzeni x86 (za sprawą znacznego wzrostu taktowania i ulepszeń w architekturze) i układu graficznego (całkowicie nowe IGP) oraz niższy pobór energii to kluczowe argumenty przemawiające za wyborem wariantu z procesorem Intel Core 3. generacji.
Więcej nt. procesorów Intel Core 3. generacji i zmian poczynionych w mikroarchitekturze (względem Sandy Bridge) można dowiedzieć się z tego wpisu Jacka, a ja chciałem zwrócić uwagę na sedno problemu. Mianowicie ani Acer, ani dystrybutorzy nie zdecydowali się na wyraźne zaznaczenie w nazwie produktu tak istotnych różnic między poszczególnymi egzemplarzami. Jedyne co możemy zrobić, to przed zakupem dokładnie przyjrzeć się deklarowanej specyfikacji tabletu.
Dla przykładu, Iconia Tab W700 dostępna w sieci sklepów Saturn wyposażona została w procesor Intel Core i3-2365M drugiej generacji Sandy Bridge. Najłatwiej rozpoznać to patrząc na taktowanie procesora; jednostki drugiej generacji taktowane są częstotliwością 1,4 GHz w przeciwieństwie do procesorów trzeciej generacji Ivy Bridge z zegarami 1,7-1,8 GHz.
Poproszona przez nas o komentarz Zenobia Nowoszewska z firmy Acer Polska wspomniała, że planowana data dostaw modeli ze słabszymi układami Intel Core i3-2365M to okolice 14 grudnia. Niestety, obecnie nie wiadomo czy informacje o obecności słabszego procesora będą jednoznacznie zakomunikowane przez sklepy.
[solr id="komorkomania-pl-131758" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5305,acer-iconia-tab-w510-z-widnows-8-juz-wkrotce-warto-bedzie-wydac-500-dol" _mphoto="iconia-tab-w510-131758-2-c60ba57.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3156[/block]
Jak dodał Jacek, więksi sprzedawcy (np. Saturn, Media Markt czy X-Kom) mają możliwość zamawiania konfiguracji bezpośrednio u producenta (w tym przypadku na Tajwanie) oraz negocjacji cen z tymże. W efekcie niektóre modele laptopów - teraz być może także i tabletów - są dostępne np. tylko w wybranych sieciach sprzedaży detalicznej:
Nie zdziwiłbym się, gdyby zamieszanie z wersjami CPU w tablecie Iconia Tab W700 wynikało tylko z tego, że sieci te ściągnęły bezpośrednio od Acera inne konfiguracje niż te zapowiedziane w oficjalnym komunikacie prasowym firmy i sprzedają je w innych niż sugerowane cenach.
Teoretycznie zaleta modeli wyposażonych w układy Sandy Bridge powinna być niższa cena. Najtańsze modele z Ivy Bridge wycenione są na 2999 zł, podczas gdy modele ze słabszym układem można kupić już za 2699 zł. Należy jednak pamiętać, że w praktyce nie zawsze się tak dzieje. Czasami sprzedawcy wolą liczyć na to, że nieobeznany klient nie zauważy różnicy i można mu sprzedać produkt po nieadekwatnej cenie. Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić to przed zakupem uzbroić się w wiedzę, która pozwoli dokonać świadomego wyboru i uważnie sprawdzać oferty sklepów.
Źródło: Saturn