Statystyki Windowsa 10 Mobile pokazują, że Google mógłby się od Microsoftu wiele nauczyć

Lumia 540
Lumia 540
Źródło zdjęć: © Microsoft
Konrad Błaszak

27.11.2015 13:17, aktual.: 27.11.2015 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mobilny system Microsoftu pod wieloma względami przegrywa z Androidem, ale w jednej kwestii to rozwiązanie Google'a zostaje daleko w tyle. Nowe statystyki popularności Windowsa 10 dobitnie to pokazują.

Nie raz pisałem o minusach Windows Phone'a i pewnie stworzę jeszcze kilka takich tekstów. Również nowe statystyki przygotowane przez AdDuplex udowadniają, że Microsoft ma wiele problemów ze swoim mobilnym systemem, które nie są łatwe do naprawienia.

Najpopularniejsze smartfony z Windows Phone
Najpopularniejsze smartfony z Windows Phone© AdDuplex

Pierwszym z nich jest Lumia 520, a właściwie to brak jej następcy, który byłby w oczach klientów równie atrakcyjny. Została ona zaprezentowana w lutym 2013 roku, a nadal jest najpopularniejszym modelem z Windows Phone'em i stanowi prawie 15% wszystkich telefonów z rozwiązaniem Microsoftu. Amerykanie nie raz próbowali powtórzyć ten sukces i najbliżej jego osiągnięcia jest Lumia 535, a niedługo rękawice podejmie też Lumia 550. Mimo tego zapewne nigdy nie uda się odtworzyć jej fenomenu. Jak na swoje czasy było to świetne urządzenie. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, ponieważ nadal mam Lumię 520 w szafce.

Udziały poszczególnych producentów na Windows Phone
Udziały poszczególnych producentów na Windows Phone© AdDuplex

Drugim problemem Microsoftu jest to, o czym pisałem w tekście przedstawiającym Yamada Denki EveryPhone'a. Statystyki dobitnie pokazują, że Windows Phone = Lumia i klienci nie mają zbyt dużego wyboru na rynku. Jeśli Amerykanie chcą, żeby ich system rósł w siłę muszą namówić producentów do tworzenia swoich słuchawek z mobilnymi okienkami. Sam mam Lumię, ale chętnie zobaczyłbym urządzenia innych firm z tym rozwiązaniem.

Oczywiście jak to zwykle bywa, można też znaleźć plusy danej sytuacji. Moim zdaniem największy atut platformy Microsoftu przedstawia ten wykres:

Statystyki poszczególnych wersji systemu Microsoftu
Statystyki poszczególnych wersji systemu Microsoftu© AdDuplex

Windows 10 Mobile został zapowiedziany już kilka miesięcy temu, ale jego oficjalna premiera odbyła się niedawno wraz z prezentacją dwóch Lumii 950. Istotne jest jednak to, że nowe Lumie dopiero trafiają do sprzedaży, jeszcze żaden ze starszych telefonów nie dostał oficjalnej aktualizacji, a i tak

już 7% wszystkich smartfonów z mobilnym systemem Microsoftu pracuje pod kontrolą 10-tki. Jak to możliwe? Za taki stan rzeczy odpowiada projekt "Insider", w ramach którego użytkownicy mogą być beta testerami nowego oprogramowania. Dlatego może śmiało powiedzieć, że ta wersja systemu jeszcze nie zadebiutowała na rynku.

Bez wątpienia jest to świetny wynik. Zwłaszcza gdy zestawi się go z najnowszymi statystykami Androida.

Statystyki Androida z początku listopada 2015
Statystyki Androida z początku listopada 2015© developer.android.com

Nowe Nexusy 5X i 6P pojawiły się kilka dni przed topowymi Lumiami 950, a Android 6.0 Marshmallow zaczął już powoli trafiać na niektóre urządzenia. Mimo tego na początku listopada miał on całe 0,3% udziałów na rynku. Jest to wynik druzgocąco słaby w porównaniu do konkurenta, ale warto również przyjrzeć się poprzedniej wersji systemu Google'a. Lollipop z numerem 5.1 zadebiutował w marcu i do tamtej pory osiągnął 10,1%. Jeśli wziąć pod uwagę to, że Windowsa 10 instalowali do tej pory jedynie fani i maniacy mobilnego rozwiązania Microsoftu, a Android 5.1 mógł trafić do każdego (zależało to jedynie o dobrej woli lub jej braku producentów) nie jest to fenomenalny rezultat.

Pod względem aktualizacji i adaptacji nowych wersji to WP jest daleko przed Androidem. Jak tylko Windows 10 stanie się oficjalnie dostępny dla użytkowników to prawdopodobnie Google będzie mogło z zazdrością patrzeć na szybko rosnący procent osób z nową wersją mobilnych okienek. To jest ogromna zaleta Lumii, więc jeśli ktoś nie zamierza kupować flagowca, a chciałby być zawsze na bieżąco, powinien postawić na Microsoft.

Źródło: AdDuplex via gsmarena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)