ADZero - bambusowy telefon [zdjęcia i wideo]

ADZero - bambusowy telefon [zdjęcia i wideo]

Koncept ADZero | fot. engadget.com
Koncept ADZero | fot. engadget.com
Michał Brzeziński
05.02.2012 09:00, aktualizacja: 05.02.2012 10:00

Producenci rzadko decydują się na różnorodność w zakresie materiału wykonania obudowy. Pomysłów nie brakuje, ale zrealizowanych zostaje naprawdę niewiele. Przykładem tej mniejszości jest ADZero.

Kieron-Scott Woodhouse (nawet jego nazwisko nawiązuje do charakteru pracy), 23-letni student z Wielkiej Brytanii, stworzył smartfona Xperia LED z nietypowym okrągłym fleszem. Umieścił go na stronie internetowej - telefon od razu przykuł uwagę blogerów. Po jakimś czasie do twórcy zgłosił się producent sprzętu, któremu bardzo spodobały się dotychczasowe projekty.

Smartfony ADZero | fot. engadget.com
Smartfony ADZero | fot. engadget.com

Firma chciała jednak zbudować telefon przyjazny środowisku, w przeciwieństwie do poprzednich konceptów Brytyjczyka. Wiele ekologicznych pomysłów w świecie mobilnym było niedorzecznych, ale w tym przypadku wyszło inaczej.

Ponieważ siedziba producenta znajduje się w Chinach, student postanowił wykorzystać bambus jako główny materiał do stworzenia obudowy. Oczywiście nie może to być pierwsza lepsza roślina. Bambus przeznaczony do telefonu musi być hodowany organicznie, z dodatkami poprawiającymi jego wytrzymałość, a gotowy do użycia jest dopiero po 4 latach.

Zaletą takiego rozwiązanie jest przede wszystkim oryginalność. ADZero ma ważyć o połowę mniej niż iPhone. Z drugiej strony bambus jest podatny na rysy, ale do tego już z reguły jesteśmy przyzwyczajeni.

Innym ciekawym elementem, zapożyczonym jeszcze z początkowego konceptu Xperii LED, jest flesz wokół aparatu. Okrągły kształt z pewnością dodaje stylu, ale mam wątpliwości co do jego działania w praktyce.

Wiadomo, że systemem operacyjnym ma być Ice Cream Sandwich lub nowsza wersja Androida, jeśli w międzyczasie zostanie zaprezentowana. Fizyczne przyciski pod ekranem najprawdopodobniej znikną na rzecz software'owych - podobnie jak w Galaxy Nexusie.

Smartfony ADZero | fot. engadget.com
Smartfony ADZero | fot. engadget.com

Pozostała specyfikacja jest zagadką. Premiera ADZero odbędzie się na przełomie 2012 i 2013 roku i każdy element może się jeszcze zmienić. Producent obiecuje, że wyposażenie smartfona będzie odpowiadało innym modelom na rynku.

Brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe. Designerski telefon z dobrą specyfikacją i najnowszą wersją Androida - tego jeszcze nie było. Jestem ciekaw, jak obudowa z bambusa sprawdza się w praktyce. Myślę, że na dłuższą metę może to być niezbyt dobre rozwiązanie.

Początkowo urządzenie miało być dostępne wyłącznie w Chinach, ale z powodu dużego zainteresowania trafi również do Wielkiej Brytanii, pozostałe rynki ciągle stoją pod znakiem zapytania. Pewne jest, że nie będzie to typowy telefon z oferty operatora. Prędzej pojawi się na półkach w butikach i innych sklepach związanych z modą. Nietypowa strategia sprzedaży, ale być może sprawdzi się dla równie nietypowego smartfona.

Źródło: Engadget1Engadget2TheVerge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)