Akcelerometr w komórkach posłuży keyloggingowi?

Akcelerometr w komórkach posłuży keyloggingowi?19.08.2011 13:46
fot. flickr.com/tbtechphotos
fot. flickr.com/tbtechphotos
Krystian Bezdzietny

Raczej wszyscy wiemy, do czego służy akcelerometr w komórkach - przede wszystkim do kontrolowania gier oraz odpowiedniego obracania ekranu, adekwatnego do konkretnego położenia. A czy pomyślelibyście, że akcelerometr może również zostać wykorzystany do keyloggingu?

Dwaj studenci z Uniwersytetu Kalifornia - Hao Chen and Lian Cai - opracowali metodę rejestrowania wszystkich dotknięć przycisków na klawiaturze ekranowej. Chłopaki zaobserwowały, że podczas używania klawiatury w dotykowych smartfonach przechylamy lekko urządzenie i dla każdego przycisku to przechylenie ma inny kąt.

Mając na uwadze, że akcelerometr to nic innego jak dokładny detektor położenia, Cai oraz Chen wykorzystali jego możliwości do rejestrowania wszystkich przechyleń podczas używania klawiatury (oczywiście dla każdego smartfona będą inne obliczenia). Do tego opracowali własny algorytm, interpretujący dane przechylenia i tym sposobem udało im się stworzyć coś na kształt keyloggera. Testy tego narzędzia wykazały skuteczność w 71%.

411945965596246950

Mimo że tak wysoka skuteczność, jak na początek, jest świetnym wynikiem, to studenci zapowiedzieli, że nie mają zamiaru tworzyć żadnych aplikacji naruszających prywatność, a dokument, w którym opisali cały przebieg testów, ma otworzyć oczy deweloperom na nowe, potencjalne zagrożenia.

Źródło: androidpit

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)