Aktualizacja dla Nokii N9 już dostępna! Zmian jest wiele...

Aktualizacja dla Nokii N9 już dostępna! Zmian jest wiele...
08.11.2011 17:20
Nokia N9
Nokia N9
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Szybciej, niż spodziewała się większość użytkowników, Nokia udostępniła aktualizację dla modelu N9 opartego na platformie MeeGo. Zmian i dodatków, które wnosi ta wersja, jest bardzo dużo. Co nowego dodano? Zapraszam do rozwinięcia wpisu.

Szybciej, niż spodziewała się większość użytkowników, Nokia udostępniła aktualizację dla modelu N9 opartego na platformie MeeGo. Zmian i dodatków, które wnosi ta wersja, jest bardzo dużo. Co nowego dodano? Zapraszam do rozwinięcia wpisu.

Nowe oprogramowanie o oznaczeniu 20.2011.40-4 jest już dostępne do pobrania za pośrednictwem systemu OTA (Over the Air). Jeżeli jeszcze nie dostaliście informacji o nowej wersji softu, możecie spróbować ręcznie wyszukać update lub zmienić datę w telefonie na późniejszą. Jeśli to nie pomoże, należy spokojnie poczekać na pojawienie się informacji o dostępności nowego oprogramowania. Pliki do pobrania ważą aż 220 MB i odzwierciedla to liczbę zmian, jakie wprowadza aktualizacja.

Aktualziacja oprogramowania dla Nokia N9
Aktualziacja oprogramowania dla Nokia N9

Co nowego przygotowała Nokia dla użytkowników N9? Po pierwsze, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zwiększono ogólną wydajność smartfona, a multitasking działa jeszcze lepiej. Poprawiono zarządzanie energią, dzięki czemu N9 ma pracować na pojedynczym ładowaniu jeszcze dłużej. Inne ważne nowości to:

  • dodanie kontrolerów odtwarzacza muzycznego na ekranie blokady;
  • nowe funkcje udostępniania treści poprzez NFC (linki, kontakty, dokumenty itp.);
  • klawiatura Swype;
  • dodanie obsługi trybu horyzontalnego (poziomego);
  • domyślne ustawienia zamykania aplikacji poprzez przesunięcie ekranu w dół;
  • poprawienie wyglądu interfejsu (np. toolbary mają teraz cienie).

Nowe oprogramowanie to również wiele pomniejszych zmian i bugfixów, których jest łącznie co najmniej 300. Obejmują one poprawienie działania ekranowej klawiatury QWERTY, powiadomień, przeglądarki internetowej, aplikacji do obsługi Facebooka, kontrolera stanu baterii czy modułu WiFi i Bluetooth.

Powyższe zmiany dotyczą wersji MeeGo PR1.0. Kolejny update nosi nazwę PR1.2 i ma wprowadzić ważne usprawnienia korzystania z telefonu. Wśród najważniejszych można wymienić: uniwersalną funkcję kopiuj/wklej dostępną w całym systemie, lepszą obsługę formatu h.262, dostępność folderów w menu z aplikacjami, obsługę pełnoekranowych awatarów podczas rozmów telefonicznych czy lepszą integrację z mapami Nokia (będą dostępne ulubione lokacje i połączenie z książką kontaktową).

Muszę przyznać, że Nokia bardzo się postarała. Aktualizacja dla N9 nie dość, że pojawiła się szybko po premierze, to jeszcze wniosła ogromną liczbę zmian. Takie podejście producenta się chwali. To dopiero początek - w ciągu najbliższych miesięcy można się spodziewać kolejnych update'ów, które wprowadzą nowe funkcje i wyeliminują zauważone błędy (łącznie do wersji PR1.3 ma być ich około 3500).

W sklepie Nokii pojawia się coraz więcej aplikacji na MeeGo przepisanych z Symbiana, a także dedykowane temu systemowi programy, jak choćby Spotify czy Sport Tracker. Więcej napiszę o nich już jutro w drugiej części testu Nokii N9 (wspomnę w nim również o ostatnich zmianach).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)