Aktualizacja Lumia Denim - jakie nowe funkcje wkrótce zagoszczą na Lumiach

Aktualizacja Lumia Denim - jakie nowe funkcje wkrótce zagoszczą na Lumiach28.11.2014 13:43
Aktualizacja Lumia Denim - jakie nowe funkcje wkrótce zagoszczą na Lumiach
Mateusz Żołyniak

Wkrótce udostępniona zostanie aktualizacja Lumia Denim, czyli najnowsze oprogramowanie dla smartfonów Microsoft Lumia. Warto przyjrzeć się nowym funkcjom, które wniesie ten update.

Lumia Denim bazuje na ostatnim wydaniu mobilnych okienek, czyli Windows Phone 8.1 Update 1. Oprogramowanie to wzbogacone jest ponadto o szereg funkcji, które będą dostępne ekskluzywnie na smartfonach z serii Lumia. Nowy soft w standardzie instalowany jest już na modelach 730 Dual SIM, 735 i 830, a wkrótce trafi także do starszych urządzeniach (począwszy od flagowej Lumii 930).

Główną częścią aktualizacji jest Update 1 dla Windows Phone 8.1, który rozszerza funkcjonalność systemu. Najważniejszą z wprowadzonych nowości są Live Folders (tzw. żywe foldery). Jak sama nazwa wskazuje umożliwiają one grupowanie aplikacji w folderach na ekranie głównym - aby je tworzyć wystarczy przenieść jeden kafelek nad drugi. Rozwiązanie Microsoftu na tle podobnych funkcji odznacza się możliwością doboru wielkości kafelków, które znajdują się w folderach, a także zachowaniem ich pełnej funkcjonalności (na ikonach widoczne są powiadomienia czy inne dane z programu).

412088950526902828

Update 1 to również szereg innych, mniejszych dodatków, które wpływają na poprawienie komfortu korzystania z Windows Phone'ów. Najciekawsze z nich to:

  • []Apps Corner - pozwala na tworzenie specjalnego ekranu startowego, na którym dostępne są jedynie wybrane aplikacje/gry,[]możliwość łączenia wiadomości tekstowych i przesyłania ich dalej; możliwe jest również usuwanie pojedynczych SMS-ów,[]obsługa VPN-ów, czyli wirtualnych sieci prywatnych (zarówno firmowych, jak i tworzonych w domu),[]ulepszony Internet Explorer, który szybciej renderuje strony WWW,[]opcja personalizacji drzemek w aplikacji alarmu,[]nowa wersja aplikacji Xbox Music, nowy kafelek sklepu z aplikacjami, na którym wyświetlane są sugerowane tytułu (opcja dostępna na razie w USA).
412088950527033900

Cortana, czyli jedna z najważniejszych nowości w WP8.1, w aktualizacji Lumia Denim również doczeka się ważnych usprawnień. Możliwe będzie aktywowanie głosowe asystenta na topowych smartfonach Microsoft Lumia - wystarczy, że użytkownicy Lumii 930, Lumii 1520 i Lumii Icon wypowiedzą słowa "Hey Cortana". Aby skorzystać z usługi nie będzie trzeba każdorazowo odblokowywać ekran i korzystać z dedykowanego przycisku/kafelka. Funkcja ta wykorzystuje technologię SensorCore.

Posiadacze smartfonów Microsoft Lumia wkrótce będą mogli cieszyć się nową aplikacją do obsługi aparatu, czyli Lumia Camera. Program ten zastępuje znaną już Nokia Camerę. Nowa wersja aplikacji ma cechować się dużo wyższą szybkością działania, co ma być widoczne szczególnie po krótszym czasie uruchamiania. Microsoft zadbał również o nowy algorytm przetwarzania zdjęć, który gwarantować ma mniejszą liczną szumów, oraz możliwością dużo szybszego robienia zdjęć (czas od wykonania jednej fotki do drugiej liczony jest teraz w milisekundach).

Lumia Camera
Lumia Camera

Wraz z Lumia Camera użytkownicy dostaną także dwie inne, ważne nowości:

  • []Moment Capture - nowa opcja, która pozwala na nagrywanie wideo w jakości 4K przy 24 kl/s. Funkcja automatycznie zapisuje poszczególne klatki w formie 8,3-megapikselowych zdjęć. Moment Capture można będzie aktywować poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku kamery. Opcja ta będzie dostępna na topowych modelach z technologią PureView (wyjątkiem jest Lumia 830, która będzie nagrywać wideo w jakości 2K).[]Rich Capture - nowe rozwiązanie wykorzystujące automatyczny tryb HDR. Pozwala na lepsze ustawianie ekspozycji i siły lampy błyskowej w trudny warunkach, co ma pomóc w robieniu zdjęć z większą liczbą szczegółów. Dynamic Flash to druga ze składowych Rich Capture, która pozwala na jednoczesne robienie zdjęć z i bez lampy błyskowej. Użytkownik może po wykonaniu zdjęcia samodzielnie dobrać siłę flesha.

Firma Microsoft w Lumia Denim ma zadbać także o odświeżenie znanych już aplikacji fotograficznych i dodatkowych programów. Jednym z efektów tego działania jest umożliwienie wyświetlania danych z Bing Weather i Bing Health & Fitness na ekranie Glance.

Nowości w oprogramowaniu Lumia Denim - jak widać - jest sporo, a większość z nich to naprawdę przydatne zmiany. Proces aktualizacji starszych smartfonów Microsoft Lumia powinien rozpocząć się już wkrótce (razem z testami softu u operatorów), o czym będziemy oczywiście was informować.

Materiał powstał we współpracy z:

412088950527558188
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)