Alcatel One Touch Idol - świetny stosunek jakości do ceny [test]

“Jaki smartfon teraz testujesz?” pytają zwykle znajomi. Kiedy odpowiadałem, że Alcatela, to niemal za każdym razem słyszałem: “Alcatel? Miałem kiedyś. Mój pierwszy telefon”. Dziś jednak różnica jest taka, że teraz kontrolę nad marką mają Chińczycy nie Francuzi i zamiast ceglastych telefonów produkują całkiem fajne smartfony.

Alcatel One Touch Idol - świetny stosunek jakości do ceny [test]
Adam Bialic

25.10.2013 | aktual.: 25.10.2013 15:00

Obudowa i wykonanie, SpecyfikacjaObudowa i wykonanie

Obraz

Resztę smartfona zrobiono ze srebrnego plastiku (dostępne są również inne wersje kolorystyczne), który udaje szczotkowane aluminium. Raczej nikt się nie nabierze, ale też nie wygląda to źle. Krawędzie i tył to jeden kawałek tworzywa, co teoretycznie powinno pozytywnie wpłynąć na spasowanie całości. W końcu połączenie mniejszej ilości elementów jest teoretycznie trudniej zepsuć, niż gdyby miało być ich więcej. Niestety w przypadku mojego egzemplarza nadal wypadałoby popracować nad tą kwestią. Nawet w czasie rozmowy telefonicznej zdarza mi się usłyszeć nieprzyjemne skrzypienie. Specjalne naciskanie na obudowę nie pozostawia już żadnych wątpliwości. Niektórzy właściciele Idoli twierdzą jednak, że podobne problemy nie występują w ich smartfonach. Dlatego jeśli będziecie kupować to urządzenie, to sugeruję dobrze je sprawdzić, aby nie trafił się Wam egzemplarz podobny do testowego.

Obraz
Obraz

Ponarzekam jeszcze trochę na zaślepki ukrywające karty micro SD i micro SIM. Aby je otworzyć należy nacisnąć na jeden koniec, by lekko wysunąć drugi i złapać go paznokciem. Czasem działa to jednak słabo i trzeba się namęczyć. Oczywiście nie każdy będzie je często otwierał, ale jeśli żonglujecie kartami, to przygotujcie się na lekkie poirytowanie przy każdej wymianie.

Specyfikacja

  • Dwurdzeniowy procesor MediaTek MT6577 1.0 GHz,
  • GPU PowerVR SGX531T,
  • 1 GB RAM,
  • 4 GB pamięci dla użytkownika (realnie pozostaje ok. 2,2 GB),
  • Android 4.1.1 Jelly Bean
  • ekran IPS o przekątnej 4,66 cala i rozdzielczości qHD (540 x 960, 236 ppi),
  • aparat 8 Mpix z doświetleniem LED,
  • kamerka do wideorozmów 1,9 Mpix,
  • slot micro SD,
  • Bluetooth 4.0,
  • WiFi b/g/n,
  • radio FM z RDS,
  • A-GPS,
  • akumulator 1800 mAh,
  • wymiary: 67,5 x 133 x 7,9 mm,
  • masa 110 gramów,
  • występuje wersja dual SIM.
Obraz

Wydajność i EkranWydajność

Interfejs został bardzo dobrze zoptymalizowany i nie wykazuje tendencji do spowalniania czy przycinania. Większość używanych na co dzień aplikacji działa płynnie, choć Chrome po otwarciu kilkunastu zakładek potrafił się dławić przy szybkim przewijaniu stron.

Na filmiku, który opublikowałem już jakiś czas temu widać, że Idol nie ma problemów z prostymi grami. Nawet te z grafiką 3D, jak Hungry Shark, nie sprawiają kłopotów. Te bardziej wymagające również przez większość czasu działają płynnie (na najniższych ustawieniach graficznych), jednak jak pokazuje druga scena Anomaly 2 Benchmark dynamiczne animacje potrafią wywołać klatkowanie obrazu.

Jak gra się na Alcatelu One Touch Idol - Komorkomania.pl

Pamiętać należy, że większość nowych gier ma kilka trybów graficznych i automatycznie dobierają optymalny do pracy urządzenia. Tak też Real Racing 3 na Idolu będzie działał płynnie, ale do wyglądu tej samej gry na topowych urządzeniach będzie mu bardzo daleko. Tak właśnie zachowuje się Riptide GP2, który na domyślnych, podstawowych detalach działa bez zająknięcia, a po zmodyfikowaniu ustawień gra działa jak w zwolnionym tempie.

AnTuTu
AnTuTu
Epic Citadel
Epic Citadel

Ekran

Panel IPS, który zamontowano w idolu jest dobry. Szczególnie zaskakuje mocne podświetlenie, które naprawdę wydatnie podnosi komfort korzystania z urządzenia w ostrym świetle.

Obraz

Porównując ekran z tymi, które są stosowane w droższych urządzeniach, można by przyczepić się do zagęszczenia pikseli. Ale bez przesady, 236PPI wygląda zupełnie dobrze.

Obraz
Obraz

System i oprogramowanieSystem i oprogramowanie

Obraz

Co ciekawe, Alcatel jest jedynym obok Samsunga producentem androidowych smartfonów, który daje dostęp do funkcji wideorozmów. Mało osób z nich korzysta, ale czasem pojawiają się pytania o modele obsługujące tę usługę.

Podpatrzywszy z kolei HTC udostępniono opcję szybkiego startu, dzięki której urządzenie włącza się w ciągu kilkunastu sekund. Wielu użytkownikom spodoba się też zapewne to, że Idol obudzi ich nawet jeśli sam jest wyłączony - wcześniej ustalony alarm wybudza urządzenie, następnie nas, a na koniec pyta czy smartfon ma pozostać włączony.

Obraz

Dziwi trochę, że zapomniano o smart dialerze. Niestety nie da rady szybko wybierać kontaktów poprzez wklepywanie nazw na klawiaturze alfanumerycznej metodą T9.

Miło, że Alcatel nie pożałował dodatkowego oprogramowania. Wśród ciekawszych aplikacji należy wymienić:

  • Klawiatura SwiftKey 3.
  • Cloud Backup - narzędzie do wykonywania kopii zapasowych w chmurze producenta.
  • Do zrobienia - wygodna lista zadań.
  • Evernote - jeden z najlepszych notatników.
  • Little Big City - gra od Gameloft.
  • One Touch Radio - radio internetowe.
  • One Touch Manager - synchronizacja danych z komputerem przez WiFi.
  • PicSay Pro - edytor obrazków.
  • Shazam - rozpoznawanie piosenek.

Znalazły się tu też prostsze, ale też fajne, jak trzystopniowa latarka, czy aplikacja pozwalająca na rozpoznawanie smartfona przez komputer jako zwykłej pamięci przenośnej.

Aparat

Szkoda, że nie udało się zastosować w Idolu lepszego aparatu. Niestety zdjęcia wykonywane nim nie należą do najlepszych. Co prawda w tym segmencie cenowym ciężko oczekiwać świetnej jakości, ale najtańsze Nokie z Windows Phone 8 biją Alcatela na głowę.

Poniżej możecie obejrzeć fotografie wykonane Alcatelem One Touch Idol:

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Mateuszowi podobało się na tylnym fotelu Twizy
Mateuszowi podobało się na tylnym fotelu Twizy
Obraz
Obraz

A tak wygląda wideo nagrane testowanym smartfonem:

Jakie wideo nagrywa Alcatel One Touch Idol - Komorkomania.pl

Bateria, Połączenia głosoweBateria

Obraz

Tymczasem Alcatel pokazał klasę i nigdy w czasie normalnego użytkowania nie rozładował się szybciej niż w ciągu 13 godzin, ba, potrafił działać nawet 30! Dużo zależy od stylu korzystania, ale w moim przypadku większość smartfonów pada po 12 godzinach, więc zaliczam Idolowi tę dyscyplinę na 5.

Połączenia głosowe

Testowany smartfon jest kompatybilny ze standardem HD Voice, dzięki temu jakość rozmów niemal zawsze stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie zdarzały się problemy ze zrozumieniem rozmówców, ani z ich perspektywy mnie.

Nie zauważyłem też żadnych kłopotów z zasięgiem. Rozmowa była możliwa nawet w windzie, więc chyba nie przesadzę jeśli powiem, że ten element wypada bardzo dobrze.

PodsumowaniePodsumowanie

Obraz

Ciężko znaleźć konkurenta dla Idola w podobnej cenie. Chyba tylko LG Swift L9 może stawać w szranki, ale w mojej ocenie to jednak Alcatel zwycięża. Podsumowując, opisywany model zasłużył na nagrodę:

Obraz

Wady i zalety:

[plus] świetny stosunek jakości do ceny

[plus] bardzo dobry ekran IPS

[plus] smukłość i niska waga

[plus] ładny i dobrze zoptymalizowany interfejs

[minus] marny aparat

[minus] kiepskie spasowanie obudowy

[minus] niewiele pamięci wewnętrznej

LG Nexus 4 i Alcatel One Touch Idol
LG Nexus 4 i Alcatel One Touch Idol
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)