Amazon chce, byś odblokowywał telefon uchem?

Amazon chce, byś odblokowywał telefon uchem?

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
15.06.2015 13:42, aktualizacja: 15.06.2015 16:10

Sposobów na odblokowywanie telefonu jest cała masa, a regularnie pojawiają się nowe. Amazon ma patent, który zakłada, że będziemy odblokowywać smartfona uchem.

Jeśli nie chcemy, żeby ktoś przeglądał co mamy w telefonie, możemy użyć jednej z metod blokowania dostępu do niego. Oprócz kodu PIN, rysowania wzoru czy odpowiedniego stukania w ekran może korzystać także z bardziej zaawansowanych rozwiązań jak czytnik linii papilarnych czy skaner tęczówki oka. Ten pierwszy ma sens, ale przykładanie smartfona do oka za każdym razem gdy będziemy chcieli z niego korzystać wydaje mi się dużą przesadą. Jeszcze dziwniejszy jest pomysł Amazonu, który przedstawił na filmie PatentYogi.

Unlock phone using your ear

Patent zakłada, że gdy ktoś będzie do nas dzwonił, wystarczy przyłożyć telefon do ucha, żeby go odblokować i odebrać połączenie. Jest to możliwe dzięki przedniej kamerce, która na podstawie zrobionego wcześniej zdjęcia ucha określa czy jesteśmy upoważnieni do korzystania z urządzenia. Dodatkowo telefon dostosowywałby głośność rozmów zależnie od odległości smartfona od naszej głowy. Warto wspomnieć, że kształt ludzkiej małżowiny usznej jest tak samo unikalny, jak odcisk palca, więc przy sprawnym działaniu algorytmów byłoby to rozwiązanie bezpieczne.

Wspomniany wniosek patentowy został złożony w 2011 roku i nie wiadomo czy w ogóle kiedykolwiek Amazon zrobi z niego użytek. Po nieudanych starcie Fire Phone'a amerykańska firma nie wydaje się zbyt aktywna na rynku smartfonów, a ten patent nie wygląda na asa w rękawie. Ja na razie nie czuję potrzeby blokowania możliwości odbierania połączeń, ale możliwe, że kiedyś zmienię zdanie i takie rozwiązanie będzie wtedy bardzo przydatne. Raczej mało prawdopodobne, ale kto wie, jak będziemy korzystać ze smartfonów za kilka lat.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)