Analizatory impulsów, alfabet Morse'a i kalosze, czyli 10 ciekawostek na temat Nokii

Zbiór ciekawostek na temat koncernu, który jeszcze nie tak dawno był największym producentem telefonów komórkowych na świecie.

Stephen Elop
Stephen Elop
Komórkomania.pl

Rzeka Nokianvirta przepływa przez fińskie miasto Nokia w zachodniej części Finlandii, gdzie koncern swego czasu miał swoją siedzibę. Dlaczego zatem uważa się, że nazwa Nokia pochodzi od rzeki, a nie miasta? Otóż miasto Nokia zostało założone w 1865 roku, czyli dokładnie w tym samym roku, w którym powstał koncern Nokia. Uznaje się więc, że zarówno miasto, jak i firma zawdzięczają swoją nazwę rzece Nokianvirta.

2. Rekord Guinnessa w rzucie telefonem komórkowym został pobity przy użyciu Nokii N5

Owszem, takie zawody naprawdę się odbywają i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na początku marca Ben Langton-Burnell - nowozelandzki student z Uniwersytetu Massey w Palmerstone North - wyrzucił swoją Nokię N5 na odległość 120,65 m, ustanawiając tym samym nowy Rekord Guinnessa. Poprzedni należał do Chrisa Hughffa, którego telefon w 2007 roku przemierzył 95,83 m na zawodach w Wielkiej Brytanii.

Ben Langton-Burnell world record cell phone throw

  1. Nokia zajmowała się produkcją kaloszy

Ciekawostki #23. Sygnały SMS w telefonach Nokii to wiadomości zakodowane alfabetem Morse'a

Dziś Nokia kojarzy się głównie z produkcją telefonów komórkowych i smartfonów, jednak firma powstała w już w 1865 roku, czyli kilka lat przed tym, jak Alexander Graham Bell odbył pierwszą rozmowę telefoniczną. Początkowo koncern zajmował się produkcją masy papierniczej, jednak z czasem wzbogacił swoje portfolio o kable oraz galanterię gumową. Kalosze to jeden z najbardziej kultowych produktów fińskiego producenta.

Ciekawostki #35. Pierwsza rozmowa w sieci GSM odbyła się za pomocą telefonu Nokii

Wydarzenie miało miejsce 1 lipca 1991 roku w Helsinkach. Wtedy to ówczesny premier Finlandii, Harri Holkeri, oraz zastępca burmistrza miasta Tampere, Kaarina Suonio, odbyli pierwszą komercyjną rozmowę w sieci GSM. Infrastruktura została zbudowana przez przedsiębiorstwa Telenokia i Siemens (Dziś Nokia [del]Siemens[/del] Networks), a do połączenia wykorzystano telefony marki Nokia.

  1. Pierwszy "przenośny" telefon Nokii powstał w 1984 roku

Wprawdzie pierwsze przenośne telefony Nokia wprowadziła na rynek w 1981 roku, jednak początkowo były to urządzenia samochodowe. Trzy lata później do sprzedaży trafił model Mobira Talkman, czyli pierwszy telefon w ofercie Finów, który można było zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. O ile oczywiście komuś nie przeszkadzało to, że sprzęt był wielkości walizki i ważył ok. 5 kg.

Dział elektroniczny firmy Nokia został założony w 1960 roku, czyli 95 lat po powstaniu przedsiębiorstwa. Pierwszym owocem jego pracy był stworzony na zlecenie jednej z elektrowni atomowych analizator impulsów. Ujrzał on światło dzienne w roku 1962. Nie mam pojęcia, co to takiego, ale domyślam się, że służył do analizowania impulsów.

8. Najpopularniejszy na świecie telefon komórkowy to Nokia 1100

Ciekawostki #47. Pierwszym elektronicznym urządzeniem Nokii był analizator impulsów

Informację tę Finowie dumnie ogłosili w 2007 roku, kiedy to telefon przekroczył barierę 200 milionów sprzedanych egzemplarzy. Do dziś żaden inny telefon nawet nie zbliżył się do tego wyniku. Z całego rynku elektronicznych gadżetów udało się to dopiero iPodowi, który do 2010 roku rozszedł się w liczbie 220 milionów sztuk. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi o wszystkie generacje iPoda razem wzięte.

Ciekawostki #59. Pierwszy telefon Nokii z dotykowym ekranem pojawił się w 2004 roku

Nokia 7710 została wyposażona m.in. w 3,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 320 oraz 86 MB wbudowanej pamięci, a pracą sterował system operacyjny Symbian. Dotykowy ekran obsługiwany był oczywiście za pomocą specjalnego rysika.

Nokia 7710

  1. W Hiszpanii słowo "lumia" oznacza kobietę lekkich obyczajów

Lumia to nazwa serii smartfonów Nokii, które pracują pod kontrolą systemu Windows Phone. Używając takiego nazewnictwa, firma zaliczyła poważną wpadkę, ponieważ w Hiszpanii słowo "lumia" ma wydźwięk pejoratywny - oznacza po prostu prostytutkę.

Źródło: FunlokWikipediaTech WPWikipediaRekordy GuinessaTech WPNokiaBlogYouTubeTelepolisWikipediamGSMCNET

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)